Advertisement

Słowenia - ciekawostki różnego rodzaju

Piątek, 12 sierpnia 2022
W naszych artykułach pisaliśmy już nieco o Słowenii. Poznaliśmy do tej pory między innymi kompleksy skoczni narciarskich, które warto odwiedzić. Dziś jednak ruszymy w podróż po związanych z tym krajem różnych ciekawostkach. Czy możemy startować? A więc zaczynajmy!
pixabay.com pixabay.com

Zwiedzanie Słowenii

 

Słowenia to niezwykle ciekawy i wyjątkowy kraj, o czym za chwilę się przekonasz. Liczne statystyki dowodzą, że warto go zobaczyć i nacieszyć oko tym, czego nie ma nigdzie indziej na świecie. I właściwie ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia - coś dla siebie znajdzie tu zarówno miłośnik historii, natury, turystyki czy zabawy.

 

Po Słowenii bardzo wygodnie można przemieszczać się samochodem. Rozbudowana sieć dróg szybkiego ruchu oraz autostrad stanowi spore udogodnienie dla turystów z obcych państw, którzy mogą dzięki nim szybko zmieniać miejsce, w którym się znajdują.

 

Wjazd na płatne drogi w Słowenii możliwy jest dzięki zakupowi stosownej winiety. Możesz ją kupić online Winiety do Słowenii do kupienia online znajdziesz na stronie Onlinewinieta.pl. Wystarczy, że podasz datę rozpoczęcia i zakończenia wyjazdu, a strona automatycznie wybierze najbardziej odpowiednią winietę.

 

Słowenia w liczbach

 

Najwyższym szczytem Słowenii jest Triglav, wznoszący się na wysokość 2864 metrów n.p.m. Jest o ponad 350 metrów wyższy od polskich Rysów.

 

Słowenia jest krajem z bogatymi tradycjami wytwarzania wina. Nic dziwnego, jeśli najstarsza na świecie winorośl rośnie właśnie w tym państwie. Ma ponad 400 lat i można ją obejrzeć w Mariborze, niedaleko granicy z Węgrami.

 

Dostęp do Adriatyku to bogactwo, które Słowenia wykorzystuje na różnych polach. Głównym z nich jest turystyka - corocznie tysiące odwiedzających z całego świata delektuje się urzekającymi widokami, plażami czy architekturą śródzmiemnomorskich miasteczek, takich jak choćby rodzinna miejscowość kompozytora Tartiniego, Piran. Morze ma jednak potencjał militarny - flota Słowenii składa się z dwóch okrętów.

Najczęściej wybieranym przez Słoweńców trunkiem jest, co ciekawe, wino (47%). Dopiero na drugim miejscu znajduje się piwo z wynikiem o 3 punkty procentowe niższym.

 

Słoweńskie góry stanowią raj dla alpinistów, oferując wymagające, ale zarazem malownicze podejścia. Jeżeli jednak nie kuszą Cię utarte szlaki, możesz podziwiać majestatyczne ściany. Szczyt Kanjavec posiada jedną z najwyższych, ma wysokość blisko 1500 metrów.

Ekstremalne temperatury w Słowenii:

  • -34,5 °C (Babno Polje),
  • 40,8 °C (Cerklje ob Krki).

Kobiety żyją w Słowenii średnio o 7 lat dłużej od mężczyzn. Średnia wieku to odpowiednio 82 i 75 lat.

 

Ciekawostki ze Słowenii

 

Żyjemy w świecie Internetu. Ma on na nas nierzadko zbawienny wpływ. Z jego potencjału korzystają też dostawcy usług, którzy chcą dzięki niemu dotrzeć do jak największej grupy klientów. Dzieje się tak na przykład w przypadku firm telekomunikacyjnych z Hiszpanii, rezerwujących masowo słoweńskie domeny z końcówką “.si”. Po hiszpańsku “sí” znaczy “tak”, nic więc dziwnego, że cieszy się popularnością.

Słowenia jest jednym z najbardziej rozwiniętych i bogatych krajów Europy. 

 

Grunty orne nie stanowią większości terenów Słowenii. Zdecydowane pierwszeństwo przypada lasom. Pokrywają one około 60% powierzchni kraju. Nic dziwnego, że Słowenia zyskała sobie miano zielonego kraju, który na pewno przypadnie do gustu miłośnikom natury i spacerów na świeżym powietrzu.

 

Słoweńcy to naród, który uprawia dużo sportu. Szczególnie popularnymi dyscyplinami w tym kraju są:

  • piłka ręczna (zarówno męska, jak i damska),
  • skoki narciarskie (również wśród obu płci).

Ostatnimi czasy spore sukcesy odnosi też słoweńska ekipa kolarzy szosowych. Dwukrotnym zwycięzcą klasyfikacji generalnej Tour de France w ubiegłych latach został Tadej Pogačar. W wyścigu Vuelta a España od dwóch lat króluje za to jego rodak, były skoczek narciarski, Primož Roglič.

Słoweńskie Alpy zbudowane są w dużej mierze z wapieni. Przekłada się to na niesamowity krajobraz, który można podziwiać praktycznie z każdego miejsca - ze szlaku górskiego, samochodem czy podczas spływu po alpejskiej rzece. Liczne jaskinie (jest ich najwięcej na świecie, ponad 10 tysięcy) tworzą skomplikowaną sieć korytarzy. W niektórych możliwe było nawet wybudowanie kolejek, w jednym przypadku nawet dwutorowych!

Jak widzisz, Słowenia tylko czeka na to, by ją zobaczyć. Gorąco polecamy tę podróż i zapraszamy na kolejne artykuły o równie ciekawych państwach!


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat