Seniorka straciła kilkanaście tysięcy. Oszukał ją fałszywy policjant

PolicjaRadomsko Piątek, 02 sierpnia 202421
83-letnia mieszkanka powiatu radomszczańskiego dała się przekonać oszustowi, podającemu się za policjanta, że grozi jej niebezpieczeństwo. Zgromadzoną w domu gotówkę i biżuterię zostawiła przed drzwiami. Seniorka straciła kilkanaście tysięcy złotych.
fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne) fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Oszustwo „na policjanta” polega na tym, iż oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za funkcjonariusza i doprowadza do przekazania mu pieniędzy. Przestępcy wymyślają różne legendy. W tym przypadku, oszust wzbudził u seniorki poczucie strachu, wmawiając jej, że mieszkanie jest obserwowane przez „niebezpieczne osoby”. Przestępca zasugerował, że aby ochronić swoje pieniądze i biżuterię mieszkanka powiatu radomszczańskiego musi je zostawić przed drzwiami i w ten sposób przekazać „policjantom”. Oszust przekonał kobietę, że tylko w ten sposób ochroni swoje oszczędności. Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do mundurowych. 

 

Jak zatem nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

 

Policja przypomina:

 

- Policjanci w żadnym przypadku nie angażują osób postronnych do policyjnych działań. W sytuacji, kiedy ktoś podający się za policjanta, chce żebyśmy przekazali mu pieniądze lub wzięli udział w obławie na oszustów i „pomogli” mu schwytać kogoś na gorącym uczynku, wtedy zawsze jest to oszustwo.

 
- Policjanci nigdy telefonicznie nie wypytują o posiadane oszczędności. Jeśli w rozmowie telefonicznej poruszany jest temat pieniędzy, oszczędności, kont bankowych, to raczej na pewno mamy do czynienie z oszustem podszywającym się pod policjanta czy też pracownika banku.

 
- Oszuści bardzo często próbują uwiarygodnić swoje główne oszustwo poprzez poprzedzające je „próbne” oszustwo. Zdarzają się sytuacje, kiedy to przestępcy dzwonią do nas z pierwszą, uwiarygodniającą próbą oszustwa, by po chwili skontaktować się ponownie podając się za policjanta zajmującego się złapaniem tych pierwszych „oszustów”. Ma to uwiarygodnić główne przestępstwo.

 
- Nigdy funkcjonariusze policji nie proszą o podanie haseł dostępowych do kont bankowych. Jeśli ktoś w rozmowie telefonicznej usiłuje uzyskać nasze hasła i loginy, np. do bankowości internetowej czy też kont na mediach społecznościowych to na pewno mamy do czynienia z przestępcą. Chroń swoje hasła.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Radomko pl ~Radomko pl (Gość)02.08.2024 12:06

Karol weż się do roboty, szukaj bandziorów.

21


!!! ~!!! (Gość)02.08.2024 10:25

Starość jest straszna.

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat