Sen nocy letniej - Jerzego Włodzimierza Miszteli

Sobota, 12 maja 20120
Sen nocy letniej jak z Szekspira! Piękna proza o historii Naszego regionu, z doliny rzeki Luciąży...
Sen nocy letniej - Jerzego Włodzimierza Miszteli

„Sen nocy letniej” – Jerzego Włodzimierza Miszteli

Na początku maja 2012 roku ukazała się szósta książka – „Cudowny sen nocy letniej” – Jerzego Włodzimierza Miszteli, poety i prozaika, rodem z okolic Rozprzy, a obecnie mieszkańca osiedla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filii w Piotrkowie Trybunalskim, który mieszka w miejscowości Wola Bykowska. Wydał on kolejną prozaiczna opowieść ( wartą polecenia), czyli Księżyc nad Luciążą – taki tytuł nosi książka wydana nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie –książka ta napisana jest lekkim, wprost fenomenalnym językiem, który przenosi czytelnika w początek lat sześćdziesiątych XX wieku, w dziewiczą dolinę rzeki Luciąży, gdzie toczy się akcja powieści. Autor świetnie operując czasem i obrazem przedstawia w niej świat rzeczywisty, poprzeplatany baśniową fantastyką, widziany oczami hardego, niepoprawnego marzyciela wchodzącego w dorosłe życie (być może samego autora).
Wiodącą postacią tej książki jest Jolka T. „Zagubiona owieczka … taka już pozostanie w moje pamięci… kochałem ją… tajemnicza osoba, jakby nie z tego świata” – pisał autor. Od tych pierwszych stron książki, czuć jej obecność w życiu mieszkańców doliny Luciąży, a zarazem uwidacznia się jej nieobecność. „Pojawiła się niczym rozbłysk gwiazdy”, by rozpłynąć się „w bezdusznej szarzyźnie dni” – tak trudnej o owych czasach. Rozpłynęła się, ale nie zgasła. Jej nieobecność, uwypuklona w sferze ludzkiej psychiki, staje się punktem, od którego mieszkańcy doliny zaczynają odmierzać czas, czas za którym tęsknią.
Świetne są zastosowane w książce przerywniki – rozmowy z Watermanem – ukazujące czytelnikowi niepokoje związane z pracą twórczą nad książką.
Księżyc nad Luciążą jest drugą książką prozatorską, (o której wspominałam) tegoż autora. W ” Strajku zegarmistrzów” (który warto przeczytać- dostępna w bibliotekach naukowych), autor ujawnił swój talent prozatorski, w którym poruszył trudne tematy budowania w latach osiemdziesiątych nowej rzeczywistości. Rzeczywistości zmian na lepsze w owych „trudnych czasach”.
Jedynym mankamentem jest to, że książkę można nabyć jedynie w sklepie internetowym Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.
Czekając na kolejne wyznania Jerzego Włodzimierza Miszteli polecam wszystkim ową prozaiczną opowieść, a szczególnie czytelnikom lubiącym zaglądać w niewidoczne zakamarki „historii” regionu w nietypowy sposób.

rec. Katarzyna Witkowska


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat