W Samorządowej Karcie Praw Rodzin czytamy m.in.:
(...) Opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18), prawa do ochrony życia rodzinnego (art. 47), prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1) oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją (art. 72 ust. 1). Władze publiczne mają obowiązek uwzględniać
w polityce społecznej i gospodarczej dobro rodziny (art. 71 ust. 1 Konstytucji).
(…)
Samorząd powinien także inicjować i wspierać projekty edukacyjne wzmacniające rodzinę oraz szkolenia dla nauczycieli z zakresu współpracy z rodzicami i wspomagania wychowawczej funkcji rodziny.
(…)
Programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. Konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny. Także regulaminy
samorządowych konkursów dla organizacji społecznych powinny zostać uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli.
(…)
Ważnym elementem polityki społecznej prowadzonej przez samorząd powinno być także wspieranie rodzin wychowujących dzieci, w tym wielodzietnych. Samorząd powinien również promować rozwiązania umożliwiające rodzicom wybór pomiędzy różnymi formami opieki nad najmłodszymi dziećmi.
Przeciwko projektowi Samorządowej Karty Praw Rodzin zareagowało łódzkie stowarzyszenie Fabryka Równości wydając oświadczenie, w którym sprzeciwia się wprowadzeniu tego typu dokumentu. - My, członkowie Stowarzyszenie Fabryka Równości, zdecydowanie sprzeciwiamy się wprowadzenia na terenie województwa Samorządowej Karty Praw Rodzin. Opór nasz spowodowany jest brakiem rzetelności przygotowanego dokumentu, brak doprecyzowania zawartych w nich pojęć oraz ograniczenia praw i swobód obywatelskich, w które SKPR może ingerować. Przedstawiciele i przedstawicielki Fabryki Równości zwracają uwagę, że tego typu uchwała zablokowałaby możliwość prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, wskazują także iż Karta budzi wątpliwości co do "dbałość o dobro dzieci, ich zabezpieczenie przed krzywdą wynikającą z dysfunkcyjności rodziny oraz ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do merytorycznej wiedzy popartej badaniami naukowymi – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.
Jeśli Sejmik podejmie odpowiednią uchwałę województwo łódzkie będzie pierwszym w kraju z Samorządową Kartą Praw Rodzin.