Samorządy mają prawo wypłacać wynagrodzenie strajkującym nauczycielom?

Kraj Czwartek, 25 kwietnia 201918
Istnieje prawna ścieżka umożliwiająca samorządom wypłatę wynagrodzeń za czas strajku. Postanowienie o wypłacie tych środków należy zawrzeć w porozumieniu postrajkowym między dyrektorami szkół i przedszkoli a związkami zawodowymi. To opinia dr. hab. Dawida Sześciło, który dla Fundacji im. Stefana Batorego przygotował ekspertyzę na ten temat.
fot. pixabay fot. pixabay

Rząd twierdzi, że wypłata wynagrodzenia strajkującym nauczycielom przez władze samorządowe jest niedopuszczalna. Powołuje się przy tym na art. 23 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych: „W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.”

 

Zdaniem Dawida Sześciły, eksperta Fundacji im. Stefana Batorego: „Z tej ustawy nie wynika zakaz wypłaty wynagrodzenia za okres strajku. Przepis jedynie uniemożliwia pracownikom żądania wypłaty za ten okres i domagania się jej na drodze sądowej. Praktyka orzecznicza Sądu Najwyższego wskazuje jasną ścieżkę, z której skorzystać mogą samorządy, które chcą wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku. To tzw. porozumienia postrajkowe zawierane pomiędzy pracodawcą, w tym przypadku dyrektorami szkół a organizacjami związkowymi. Takie rozwiązanie jest zgodne z art. 9§1 Kodeksu pracy.”

 

Wg Fundacji Batorego, samorządy samodzielnie decydują o sposobie realizacji zadań publicznych, w tym z zakresu edukacji. Organy administracji rządowej nie mają prawa narzucać treści lub zakresu zobowiązań władz samorządowych wobec strajkujących nauczycieli zawieranych w porozumieniach postrajkowych. Nie istnieje też podstawa prawna do „karania” jednostek samorządu zmniejszeniem subwencji oświatowej z powodu strajku. - Ostrzeżenia, naciski czy narzucanie określonej interpretacji przepisów prawa przez administrację rządową są bezzasadne oraz co najmniej niestosowne. Władza centralna nie wywiązuje się z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia samorządom środków adekwatnych do skali zadań, a sytuacja z roku na rok pogarsza się. Subwencja oświatowa wystarcza dziś jedynie na pokrycie 85% wydatków na wynagrodzenia w oświacie, nie wspominając o innych wydatkach. W takiej sytuacji przyzwoitość nakazywałby powściągliwość w pouczaniu samorządów - dodaje Sześciło.

 

W Piotrkowie Trybunalskim nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, nie otrzymają za ten okres wynagrodzenia. Taką informację przekazał nam rzecznik magistratu już w pierwszych dniach strajku. - Uprawnienia pracownika biorącego udział w strajku jednoznacznie reguluje art. 23 o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mówił Jarosław Bąkowicz. - Stanowi on, że „w okresie strajku, zorganizowanego zgodnie z przepisami prawa, pracownik zachowuje prawo do świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia". Urząd Miasta oraz pracodawcy nauczycieli, czyli dyrektorzy szkół związani są tym przepisem prawa.

 

 

 


(materiały: Fundacja im. Stefana Batorego)


Zainteresował temat?

5

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Czaruś ~Czaruś (Gość)26.04.2019 20:58

nie należy im się płaca za strajk. nie dość że nie szanowali własnych uczniów to jeszcze korepetycje czy pracę dodatkową w prywatnych placówkach wykonywali. a na PS 20 dalej wisi napis strajk. Straszne jacy ludzie wykonują ten zawód

42


gość ~gość (Gość)26.04.2019 10:17

Strajkowali jak były zajęcia w szkole a jak zaczęła się przerwa świąteczna to zawiesili strajk no bo jeszcze mają do pracy przychodzić na wolnym

33


anarchia ~anarchia (Gość)26.04.2019 09:21

Okazało się wczoraj, że prawo to wymysł polityków. Ono nie istnieje więc nie ma się co nim przejmować w tym kraju skoro pod bieżące wydarzenia można prawo zmieniać jak się chce. Po co nauczyciele skoro woźny w szkole może pilnować egzaminów, a ustne może proboszcz z katechetką poprowadzić. Po co nam politycy i 460 posłów, po co nam urzędnicy, po co nam policjanci, po co nam wojskowi, po co nam dziennikarze żeby nam kit wciskać itp. to wszystko zbędne wydatki.

33


gość ~gość (Gość)25.04.2019 09:54

" takie będą Rzeczpospolite jakie jej młodzieży chowanie "

162


rodzic ~rodzic (Gość)25.04.2019 17:02

Widziałem transparent na SP12 w Piotrkowie Tryb. na którym strajkujący nauczyciele dziękują za wsparcie rodzicom. Ciekawe którym i ilu ich było 5-ciu a może 10-ciu na ponad 1000 uczniów, bo przecież chyba nie ci co musieli teraz a nie latem korzystać z urlopów lub wynajmować odpłatnie opiekunów by zapewnić opiekę swoim pociechom. Może ci, których dzieci dzięki waszemu strajkowi przeżywały stres związany z egzaminami VIII klas? Wstyd mi za was hipokryci, nie mam dla was szacunku i pewnie nie jestem w tym przekonaniu odosobniony, gdyż walczyliście tylko o swoje wynagrodzenia niszcząc po drodze młodych ludzi, którzy mieli z was czerpać przykład. Przecież wy chyba nie wiecie, kim był Janusz Korczak, bo to wasze postępowanie o tym świadczy. Mam nadzieję, że nie dostaniecie tych żądanych 30% pod... wyżki, bo swoją terrorystyczną postawą skłóciliście się między sobą oraz nas rodziców. Z terrorystami się nie negocjuje. Zobacz więcej

168


gość ~gość (Gość)25.04.2019 17:41

Skoro się tak znacie ... również na procentach to sami sobie uczcie swoje dzieci ... Ten kraj zmierza ku samozagładzie.

513


a fe ~a fe (Gość)25.04.2019 12:58

Nauczyciele tacy wykształceni, a nie wiedzą co to kompromis. Gdyby mnie zaproponowano 15% podwyżki to nawet bym się nie zastanawiała. Ale oni nie, musi być 1000 i ani złotówki mniej.

245


pytający ~pytający (Gość)25.04.2019 14:57

Jak można płacić komuś za nie wykonaną pracę?Czyżby wróciło ,,czy się stoi ,czy się leży 1 tyś.się należy "?Czy jest jakiś kraj w cywilizowanej Europie ,że ta zasada obowiązuje?

130


awers ~awers (Gość)25.04.2019 10:13

To tak wygląda strajk ?, na chwilę do szkoły listę podpisać i już, a sobota, niedziela to co ?

243


nerwus ~nerwus (Gość)25.04.2019 11:03

Bez pracy nie ma kołaczy - proste.

212


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat