Sąd stwierdził, że czipowanie w Piotrkowie jest nielegalne
EwTar
Piątek, 20 stycznia 2012, aktualizacja 20.01.2012 13:49
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Piotrków naruszył prawo, nakładając w mieście obowiązek trwałego znakowania psów (czipowanie). Tym samym WSA uznał rację wojewody, który już pół roku temu stwierdził, że Rada Miasta w Piotrkowie w rażący sposób naruszyła zasady poprawnej legislacji.
fot.Jarek Mizera Jeszcze w 2010 roku Rada Miasta Piotrkowa podjęła uchwałę w sprawie określenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. W regulaminie określiła obowiązki właścicieli psów, wprowadzając m.in. obowiązek trwałego znakowania psów. Zaczęło się od tego, że przepisy dotyczące czipowania zaskarżył jeden z mieszkańców miasta, wysyłając stosowne pismo do wojewody łódzkiego.
- W ocenie wojewody jako organu nadzoru wskazane przepisy w rażący sposób naruszają zasady poprawnej legislacji: nieprawidłowo został określony adresat obowiązku; nie został sprecyzowany problem rejestracji psów, tzn. tryb, terminy, opłaty; nie został wyjaśniony zakres obowiązku osób czasowo przebywających z psem na terenie Piotrkowa; nie zostały sprecyzowane obowiązki administracji miasta. Tym samym 3 czerwca 2011 r. Łódzki Urząd Wojewódzki zakwestionował uchwałę, która w rażący sposób narusza zasady poprawnej legislacji i przekroczyła dozwolone granice stanowienia prawa miejscowego - informuje nas Zygmunt Chabowski, specjalista w Oddziale Komunikacji Społecznej (Biuro Wojewody).
Przypominamy, że jeszcze w czerwcu 2011 r. wiceprezydent Adam Karzewnik nie uznał racji wojewody. Z kolei w październiku wojewoda skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kilka dni temu (10 stycznia 2012 r.) WSA uznał rację wojewody i uchylił zaskarżone paragrafy. Miastu pozostaje droga odwoławcza w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Czy z niej skorzysta?
- Miasto nie będzie się odwoływać od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z uwagi na fakt zmiany przepisów prawa powodującej utratę aktualności sporu pomiędzy wojewodą a miastem w kwestii znakowania psów. W obecnym kształcie ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. ,,o ochronie zwierząt” nakłada obowiązek oznakowania psa, jeżeli właściciel zamierza puszczać go bez możliwości jego kontroli. W chwili obecnej regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego winien być dostosowany do powyższego wymogu - informuje nas Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
AS