Sąd stwierdził, że czipowanie w Piotrkowie jest nielegalne

Tydzień Trybunalski Piątek, 20 stycznia 2012, aktualizacja 20.01.2012 13:4917
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Piotrków naruszył prawo, nakładając w mieście obowiązek trwałego znakowania psów (czipowanie). Tym samym WSA uznał rację wojewody, który już pół roku temu stwierdził, że Rada Miasta w Piotrkowie w rażący sposób naruszyła zasady poprawnej legislacji.
fot.Jarek Mizerafot.Jarek Mizera
Jeszcze w 2010 roku Rada Miasta Piotrkowa podjęła uchwałę w sprawie określenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. W regulaminie określiła obowiązki właścicieli psów, wprowadzając m.in. obowiązek trwałego znakowania psów. Zaczęło się od tego, że przepisy dotyczące czipowania zaskarżył jeden z mieszkańców miasta, wysyłając stosowne pismo do wojewody łódzkiego. - W ocenie wojewody jako organu nadzoru wskazane przepisy w rażący sposób naruszają zasady poprawnej legislacji: nieprawidłowo został określony adresat obowiązku; nie został sprecyzowany problem rejestracji psów, tzn. tryb, terminy, opłaty; nie został wyjaśniony zakres obowiązku osób czasowo przebywających z psem na terenie Piotrkowa; nie zostały sprecyzowane obowiązki administracji miasta. Tym samym 3 czerwca 2011 r. Łódzki Urząd Wojewódzki zakwestionował uchwałę, która w rażący sposób narusza zasady poprawnej legislacji i przekroczyła dozwolone granice stanowienia prawa miejscowego - informuje nas Zygmunt Chabowski, specjalista w Oddziale Komunikacji Społecznej (Biuro Wojewody). Przypominamy, że jeszcze w czerwcu 2011 r. wiceprezydent Adam Karzewnik nie uznał racji wojewody. Z kolei w październiku wojewoda skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kilka dni temu (10 stycznia 2012 r.) WSA uznał rację wojewody i uchylił zaskarżone paragrafy. Miastu pozostaje droga odwoławcza w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Czy z niej skorzysta? - Miasto nie będzie się odwoływać od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z uwagi na fakt zmiany przepisów prawa powodującej utratę aktualności sporu pomiędzy wojewodą a miastem w kwestii znakowania psów. W obecnym kształcie ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. ,,o ochronie zwierząt” nakłada obowiązek oznakowania psa, jeżeli właściciel zamierza puszczać go bez możliwości jego kontroli. W chwili obecnej regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego winien być dostosowany do powyższego wymogu - informuje nas Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta. AS

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

swan ~swan (Gość)22.01.2012 18:16

Teraz sąd powinien wziąć miotły i łopaty i posprzątać po psach.A w ramach resocjalizacji powyższy sąd zamknąć na tydzień z psami w schronisku.Być może ,sąd,zaczął by myśleć.

00


lukch ~lukch (Gość)22.01.2012 12:27

"pragmatyk" napisał(a):
Zakładam, że kobiety są z natury pozbawione okrucieństwa.

Bardzo ciekawe, a o Lynndie England słyszałeś? Nie? Zerknij tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Ghraib_torture_and_prisoner_abuse (dla odpornych)

Komentarz był edytowany przez autora: 22.01.2012 12:28

00


H2O ~H2O (Gość)21.01.2012 14:35

"pragmatyk" napisał(a):
Zakładam, że kobiety są z natury pozbawione okrucieństwa.


Tkwij dalej w tym swoim, jakże naiwnym, założeniu. Jeszcze dadzą ci one w kość!

00


pragmatyk ~pragmatyk (Gość)21.01.2012 14:19

"Piotrkowianin" napisał(a):
A co z kobietami? Dlaczego założyłeś, że chodzi tylko o mężczyzn?


Zakładam, że kobiety są z natury pozbawione okrucieństwa.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga21.01.2012 12:59

"pragmatyk" napisał(a):
Niech się sami zaczipują - najlepiej w worku mosznowym

A co z kobietami? Dlaczego założyłeś, że chodzi tylko o mężczyzn?

00


pragmatyk ~pragmatyk (Gość)21.01.2012 11:48

Niech się sami zaczipują - najlepiej w worku mosznowym, bo we łbach może się nie udać - zbyt twarde.

00


H2O ~H2O (Gość)20.01.2012 22:11

"Aman" napisał(a):
Wtedy inaczej będą gadać.


Chyba beczeć, rżeć i ryczeć...

00


Tartu Tarturanga20.01.2012 22:09

"Aman" napisał(a):
czipowanie powinno być zakazane. Jakby nie było to ingerowanie w ciało zwierzaka bez żadnych wskazań medycznych. Już o kolczykowaniu bydła czy trzody chlewnej nie wspomną. Niech najlepiej same urzędasy się zakolczykują i zaczipują. Wtedy inaczej będą gadać.


http://www.epiotrkow.pl/news/Kara-za-przycinanie-psom-ogonow-i-uszu,9487
Nie masz racji !!!

00


Aman Amanranga20.01.2012 22:07

Zakaz obcinania uszu, obcinania ogonów to i czipowanie powinno być zakazane. Jakby nie było to ingerowanie w ciało zwierzaka bez żadnych wskazań medycznych. Już o kolczykowaniu bydła czy trzody chlewnej nie wspomną. Niech najlepiej same urzędasy się zakolczykują i zaczipują. Wtedy inaczej będą gadać.

00


psiarz ~psiarz (Gość)20.01.2012 20:51

"Tartu" napisał(a):
A w tym roku jest opłata za psa czy nie - te 35 zł ???


Została zniesiona uchwałą rady miasta.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat