artykuł sponsorowany

SOWA w Piotrkowie Trybunalskim budzi kreatywność

Środa, 06 listopada 2024
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. Piotrkowska SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. Inicjatywę finansuje Minister Nauki.

Ładuję galerię...

 

SOWA znajduje się w Mediatece 800-lecia. Obejmuje wystawę edukacyjną, złożoną z 23 eksponatów wzorowanych na tych znanych z warszawskiego Kopernika. Można tu zmierzyć się z siłą grawitacji, stworzyć własny film animowany, sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna i jak działa pamięć ultrakrótkotrwała. Poza wystawą, w Strefie znajduje się także Majsternia. To przestrzeń swobodnego eksperymentowania, pełna wyzwań i zestawów akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Można budować mosty, wieże czy katapulty – samodzielnie lub w grupie, rozwijając umiejętności krytycznego myślenia oraz współpracy i komunikacji.

 

Wyjątkowe miejsce na mapie miasta

 

Piotrkowska Strefa dba o swoich gości zapewniając im bogatą ofertę kreatywnych spotkań i zajęć. Jeszcze w październiku wystawa powiększyła się o trzy dodatkowe stacje badawcze, a autorski cykl warsztatów w ramach dwóch prowadzonych w Mediatece 800-lecia Klubów Młodego Odkrywcy i działań projektowanych przez Ambasadorkę Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, Blankę Cecotę, to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie eksperymentować.

 

Takie zajęcia pomagają dzieciom poznawać codzienną pracę naukowców i niezwykle miło jest widzieć, jak pobudzają wyobraźnię młodych gości Strefy SOWA – podkreśla dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik. – Podczas prowadzonych w Mediatece 800-lecia „Warsztatów Familijnych” całe rodziny mogą skupić się na wybranym naukowym zagadnieniu, zgłębić jego tajniki, a także ćwiczyć komunikację i krytyczne myślenie. Z kolei aktywności w ramach Klubów Młodego Odkrywcy pozwalają podczas cyklicznych spotkań poruszać naukowe zagadnienia, wybrane przez samą młodzież – dodaje.

 
Sieć współpracy

 

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności działają w całej Polsce, tworząc sieć współpracy. Instytucje edukacyjno-kulturalne wymieniają się doświadczeniami, dzielą wiedzą, uczestniczą w szkoleniach i organizują wspólnie wydarzenia mające na celu popularyzację nauki w regionie. SOWA w Piotrkowie Trybunalskim chętnie służy radą i wsparciem innym członkom sieci, a animatorzy i animatorki uczestniczą w programach edukacji prowadzonych i wspieranych przez Centrum Nauki Kopernik. Dzięki tej współpracy w tutejszej Strefie można było wziąć udział w warsztatach prowadzonych w ramach „Razem dla lepszej przyszłości”, czyli inicjatywy mającej na celu integrację społeczności ukraińskiej i polskiej, młodzież może uczestniczyć w zajęciach KMO lub wyzwaniach prowadzonych w ramach ESERO-Polska.

 

Młodzi badacze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia w Klubach Młodego Odkrywcy. A jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową – podsumowuje dr Mateusz Kot.

 

 

Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat