Piotrków jest jednym z miast, w którym dziś najtrudniej skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej. Tu u swoich lekarzy leczyć może się dziś zaledwie ok. 45% mieszkańców. Reszta musi zgłosić się na SOR.
- Obserwujemy zwiększona zgłaszalność pacjentów. Jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby robić jakieś podsumowania, ale do tej pory zgłosiło się kilkunastu pacjentów nieprzyjętych w swoich POZ – mówiła ok. 9.00 rano Aneta Baranowska, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu przy ul. Rakowskiej.
Czy pacjent na SORze może liczyć na taką samą pomoc, na jaka mógłby liczyć u swojego lekarza pierwszego kontaktu? – Myślę, że tak, chociaż znacznym ograniczeniem jest brak dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta. My możemy niestety tylko liczyć na taką informację, jaką pacjent przy sobie posiada, czyli ewentualnie karty wypisowe, informacje na temat przyjmowanych leków. Część pacjentów posiada taką pisemną informację, ponieważ lekarze POZ wypisują kartki informacyjne, jak leki zażywać. W dużej mierze musimy się jednak opierać na badaniu pacjenta i na tym, co pacjent nam podaje w wywiadzie – mówi doktor Baranowska.
Szpital opracował specjalny system przyjmowania pacjentów. – Musieliśmy ten system opracować też po to, żeby wypełniać zwykłe, codzienne obowiązki SOR-u. Mamy dodatkowych lekarzy i pielęgniarki wyznaczonych do udzielania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, dodatkowe gabinety, do których pacjenci są kierowani i system rejestracji, który odbywa się w SOR. W tej chwili jest to troje lekarzy i pielęgniarki, które pracują z nimi – dodaje ordynator SOR.
Z czym zgłaszali się pierwsi pacjenci? – Pacjenci zgłaszali się po powtórzenie recept. Są to pacjenci, którzy nie są dobrze doinformowani przez swoich lekarzy rodzinnych, jakie leki zażywają, a więc leczenie było wdrażane według mojego uznania. Są to starsi ludzie, którzy nie wszystko pamiętają. Są też osoby z infekcjami, z zapaleniem stawu, z dolegliwościami bólowymi. Postaramy się wszystkim pomóc – dodaje doktor Magdalena Gizeweter-Zielińska z SOR.
Część pacjentów pojawiająca się na SORze skarżyła się, że ich przychodnie pozamykane są „na głucho”.
Lista nieczynnych przychodni (aktualizowana na bieżąco przez NFZ) dostępna jest TUTAJ.
Or
- Kolejne zdarzenie na wjeździe do Lidla
- Od nowego roku wchodzi zakaz palenia w kopciuchach
- Mieszkańcy województwa łódzkiego wspólnie powitają 2025 rok
- Kontrola odprowadzania nieczystości ciekłych
- „Sylwestrowa Potańcówka” – zamknięcie ulicy i zmiany w kursach MZK
- KGW „Złote Wianki” w Daniszewicach z nowym sprzętem
- Świąteczne prezenty dla zwierząt w schroniskach
- RIO uchyliła uchwałę o obniżeniu opłaty targowej [aktualizacja]
- Nie marnuj jedzenia – podziel się z potrzebującymi