Leczenie i rehabilitację zwierząt finansują Lasy Państwowe. Do leśnych ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt zwykle trafiają osobniki młode lub po kolizjach drogowych. - Najwięcej jest przedstawicieli takich gatunków jak: bocian biały, bocian czarny, myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz, łabędź niemy, kuna domowa, zając szarak, lis, sarna, jeleń szlachetny, bielik, pustułka, sowa uszata, jeż czy łoś – informuje Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków. - Dzięki zaangażowaniu leśników ośrodek przyjmuje około tysiąca dzikich mieszkańców lasu z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi rocznie.
Przygotowanie i projektowanie przedsięwzięcia rozpoczęto w 2015 roku. W 2020 roku Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Piotrków przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi) finalizują realizację tego projektu. Budowa ruszyła. - Stałych bywalców prosimy więc o kilka miesięcy cierpliwości… zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2020 – apeluje P. Kowalski.
Koszty inwestycji częściowo pokryte zostaną z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi Priorytetowej V Ochrona Środowiska, działania V.4. Ochrona Przyrody, poddziałanie V.4.1. Ochrona Przyrody.
Budynek główny jest obiektem wolnostojącym, zaplanowanym na rzucie wieloboku, będzie posiadał jedną kondygnację użytkową. W ramach robót budowlanych zaplanowano: budowę budynku ośrodka rehabilitacji zwierząt w Kole wraz z parkingiem, zjazdami drogowymi, przyłączami, ogrodzeniem, oświetleniem terenu i jego utwardzeniem. - Najbardziej cieszy nas jednak modernizacja istniejących budynków gospodarczych, pełniących m.in. funkcję zagród dla podopiecznych ośrodka – mówią pracownicy Nadleśnictwa.
Po modernizacji na terenie Ośrodka możliwe będzie wykonywanie operacji, znajdzie się tam bowiem wyposażona w sprzęt weterynaryjny sala zabiegowa. Zwierzęta, które tam trafią, otrzymają pomoc na miejscu. Nie będzie zatem - jak dotychczas - potrzeby transportowania ich w celu wykonania zabiegu.
Ponad 95% zwierząt, które trafiają do Ośrodka udaje się zwrócić naturze. - Te, które pozostają, żyją w zagrodach edukacyjnych. W leśnych ośrodkach rehabilitacji nie tylko udziela się pomocy zwierzętom, lecz także prowadzi się działalność edukacyjną – w zajęciach ośrodka bierze udział 10 tys. dzieci i młodzieży rocznie – dodaje Paweł Kowalski.
(źródło: FB Nadleśnictwo Piotrków, Lasy Państwowe)