Rok (2022) z głowy…i z przymrużeniem oka

Tydzień Trybunalski Sobota, 07 stycznia 20234
Podsumowanie minionego roku z przymrużeniem oka. Przypominamy co wydarzyło się w Piotrkowie i regionie w 2022 roku.

Ładuję galerię...

STYCZEŃ

 

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej – tak wyglądała rzeczywistość początku nowego roku. Kolejne miesiące pokazały, że nie tylko początku. Pocieszający jest jednak fakt, że Polacy nie tracą nadziei. Prawie 3/4 z nas uważa, że będzie lepiej. Oby nie okazało się, że rację ma ta ¼, która jest zdania, że lepiej już było.

 

Pierwszym piotrkowianinem urodzonym w 2022 roku był Eryk. Eryk ma nie tylko ulicę swojego imienia w mieście (proszę sprawdzić), ale i dodatkowe 2 tysiące złotych. Na ręce jego taty prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak złożył czek na taką właśnie kwotę. Czek przeznaczono na wyprawkę dla chłopca, kwiaty dla mamy oraz prezent w postaci albumu i książki. Opłacało się dobrze trafić. Z terminem.

 

Czy ulica Moryca znajduje się w granicach administracyjnych Piotrkowa? Takie pytanie zadał jeden z internautów, przesyłając zdjęcie tejże. Rzeczywiście, można mieć pewne wątpliwości: obraz bardziej przypomina to, co zastał kiedyś kosmonauta Neil Armstrong niż ulicę miasta powiatowego.

 

LUTY

 

Podczas sesji Rady Miasta piotrkowscy radni przegłosowali ponad 20-procentową podwyżkę opłat za wywóz odpadów. Od 1 marca wynosi ona 35 złotych od osoby. Na głosujących za podwyżką radnych oczywiście wylała się krytyka, zwana też hejtem, a przecież zgodnie z uchwałą oni też musieli zapłacić więcej. Pewnie dlatego wcześniej przyznali sobie podwyżki diet.

 

Na Stadionie Miejskim w Piotrkowie zamontowano tablicę świetlną. To jeden z większych sukcesów piotrkowskiego futbolu na przestrzeni ostatnich lat.

 

Piotrkowski radny Mariusz Staszek został usunięty ze stowarzyszenia Prawica Razem, w którym działał od samego początku, ba - odpowiadał nawet za kampanię wyborczą prezydenta Krzysztofa Chojniaka. W grudniu 2021 roku Mariusz Staszek sam odszedł z prezydenckiego klubu Razem dla Piotrkowa w Radzie Miasta. Został radnym niezależnym, co może oznaczać że wcześniej był radnym zależnym. Teraz nie jest już razem z Prawicą Razem i nie działa w Razem dla Piotrkowa. Jeśli już, to raczej osobno. Pod koniec roku został za to producentem filmowym.

 

MARZEC


Wartość alkoholu, który został sprzedany w sklepach i punktach gastronomicznych na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, przekroczyła w 2021 roku 88,4 mln zł. To o 5,6 mln mniej niż w rekordowym 2020 roku, gdzie sprzedaż sięgnęła 94 mln zł. Nie wiadomo czy naprawdę pijemy mniej, czy tylko mniej kupujemy, a więcej produkujemy przy pomocy domowych instalacji.

 

Mieszkańcy naszego regionu ofiarnie, od samego początku pomagają Ukraińcom po tym, jak ich kraj został zaatakowany przez Rosję. Przyjmujemy pod swój dach, przynosimy, oddajemy, wpłacamy, zdajemy egzamin z człowieczeństwa.

 

Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy już nie zdążyli się o to pomaganie pokłócić. Dowodem są fora internetowe i grupy na Facebooku.

Po raz 36. ulicami Piotrkowa przeszedł Męski Publiczny Różaniec. Na nabożeństwie zgromadziło się sześćdziesiąt pięć osób, a modlono się o pokój. Cóż, na razie nie pomogło.

 

Wojna w Ukrainie i agresja rosyjska zmieniła postrzeganie bezpieczeństwa Polski. Czy w związku z nową sytuacją powinna zostać przywrócona obowiązkowa służba wojskowa? Takie pytanie swoim słuchaczom zadali prowadzący magazyn Magiel w radiu Strefa FM. Większość była na „tak”. Co ciekawe, najczęściej były to panie…Niżej podpisany w kwestii ewentualnej mobilizacji najbardziej liczy na młodzieńców paradujących na ulicach Piotrkowa w koszulkach z napisem „Śmierć wrogom Ojczyzny” itp.

 

KWIECIEŃ

 

Znamy statystyki dotyczące czytelnictwa w Piotrkowie. Dokładniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wzrosła liczba odwiedzających i wypożyczających. To cieszy. Książki częściej czytają kobiety. A co najchętniej? Otóż najchętniej powieści erotyczne! Jeśli faceta złapie się na oglądaniu pornosa, to jest awantura. Jeśli kobieta czyta „Greya”, to jest intelektualistką.

 

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do naszej redakcji od mieszkanki Piotrkowa, która regularnie przemierza ul. Przemysłową, mijając też przepływający pod nią Śrutowy Dołek. Okazuje się, że od kilku dni barwa wody w tym cieku (ścieku?) zdecydowanie odbiega od naturalnej i jest biała. Jak mleko. Piotrków jest zatem krainą mlekiem płynącą, a jeśli czegoś czasem brakuje, to chyba tylko miodu.

 

Piotrkowscy policjanci mają do dyspozycji 34 kamerki nasobne, którymi nagrywają swoje interwencje. Urządzenia znajdują się na wyposażeniu wydziału patrolowo-interwencyjnego oraz wydziału ruchu drogowego. Policjant to kolejna profesja, której przedstawiciele mogą zarabiać na kamerkach.

 

Stało się: piotrkowscy radni po dwóch latach przerwy spotkali się ponownie w sali obrad. Pierwsze z podjętych uchwał dotyczyły potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz zerwania współpracy z miastami partnerskimi Piotrkowa: białoruskim Mołodecznem i rosyjską Kostromą. Nie wiemy czy w rewanżu radni Kostromy i Mołodeczna zarwali współpracę z radnymi z Piotrkowa, ale na pewno jest im bardzo przykro.

 

MAJ

 

Podczas jednej z rutynowych kontroli w Żarnowie w powiecie opoczyńskim policjanci zatrzymali do kontroli toyotę avensis. Okazało się, że od 36-letniego kierowcy wyczuwalna była silna woń alkoholu, a kontakt z nim mocno utrudniony. Kiedy został nakłoniony do dmuchnięcia w alkomat, na urządzeniu zabrakło skali. Albo robią alkomaty nieprzystosowane do słowiańskich możliwości, albo melanż trwał kilka dni.

 

Pojawiło się nowe oświetlenie na ul. Słowackiego w Piotrkowie. Na odcinku od al. Armii Krajowej do przejazdu kolejowego, po południowej stronie ulicy, ustawiono 21 latarni z energooszczędnymi oprawami ledowymi. Teraz w zupełnie nowym świetle widać puste witryny i napisy „Do wynajęcia”.

 

Piotrkowska prokuratura prowadzi dwa postępowania w sprawie zatrucia denaturatem (!) na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Wcześniej kobieta i mężczyzna trafili do piotrkowskiego szpitala, a jeszcze wcześniej spożywali tę fioletową wą ciecz. Pacjentka nie przeżyła. Denaturat tylko kolorystycznie przypomina blue curacao, a Nagroda Darwina przyznawana jest pośmiertnie. Warto o tym pamiętać.


Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej "Pałacyk" 5 kwietnia skończyło okrągłe 31 lat. Z tej okazji jego członkowie spotkali się na wspólnej uroczystości urodzinowej. Wiadomo, czego nie postawiono na stołach.

 

Kolejny sukces piotrkowskich artystów! Kapela Fakiry wystąpiła w znanym i cenionym programie „Familiada” emitowanym w równie znanej i cenionej telewizyjnej „Dwójce”. Był to odcinek specjalny, z którego dochód przeznaczono na cele charytatywne. Brawo. Nie wiadomo tylko, kto wygrał nieoficjalny pojedynek na najśmieszniejszy dowcip: gospodarz Strasburger czy gość Doleciński.


Dokładnie 1 661 maturzystów w Piotrkowie oraz powiecie piotrkowskim rozpoczęło egzaminy dojrzałości. Niespodzianką był brak „Lalki” na maturze z polskiego. Podobno trudniejsza była matematyka. Moje najlepsze wspomnienie z matury dotyczy właśnie matematyki, bo wtedy nie trzeba było jej zdawać.


CZERWIEC

 

Piotrkowskie środowiska lewicowe złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą poświęconą Kazimierzowi Szmidtowi, prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego, która znajduje się przy ulicy Słowackiego 13. W ten sposób uczcili przypadające na 1 maja Święto Pracy. W spotkaniu uczestniczyło 14 osób, czyli cała piotrkowska Lewica.


Znów doszło do obrzydliwego oszustwa. Tym razem ofiarą jest 85-letnia piotrkowianka. Kobieta za namową oszusta podszywającego się pod policjanta wyrzuciła mu pieniądze przez okno. I więcej go nie zobaczyła, pieniędzy zresztą też. Z jednej strony trzeba współczuć kobiecie i potępić złoczyńcę, z drugiej zastanowić nad siłą sugestii.

 

Były kandydat na posła z naszego regionu, były szef struktur PiS w okręgu piotrkowskim, jakiś czas temu rzecznik MON i w ogóle jeden z bardziej znanych Polaków Bartłomiej Misiewicz został zatrzymany przez austriacką policję. Prowadził samochód pod wpływem alkoholu w Wiedniu. Miał około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Misiewicz po zatrzymaniu powiedział, że "to nie był jego dzień", z czym wypada się zgodzić. Bartłomiej kiedyś prowadził aptekę, teraz samochód. Szkoda, że pod wpływem.

 

Piotrkowskie radio 1 czerwca skończyło okrągłe 30 lat. Z tej okazji pracowników stacji uhonorowano różnymi medalami, które przyznał prezydent miasta. Było to najprzyjemniejsze spotkanie Krzysztofa Chojniaka z dziennikarzami.


Z okazji urodzin Strefy Fm jej pracownicy oprócz medali otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i mnóstwo życzeń. O ile te składane przez słuchaczy na antenie były w zdecydowanej większości miłe i przyjemne, o tyle te napisane w internecie już niekoniecznie. Np. prowadzący program Magiel mogli się dowiedzieć, że są gejami. Jeśli już, to trzeba przyznać że potrafią to nieźle ukrywać i gdyby nie internet, to dalej by się kamuflowali.

 

Duże plenerowe imprezy odbyły się w Rozprzy, Gorzkowicach, Radomsku i Piotrkowie. W naszym mieście największe zainteresowanie wywołał występ Kubańczyka w amfiteatrze. Polskiego Kubańczyka. Koncert gwiazdora był kolejnym dowodem na to, że w dzisiejszych czasach nie trzeba umieć śpiewać, żeby śpiewać.

 

45 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z terenu gminy Rozprza otrzymało nowe laptopy wraz z oprogramowaniem. Teraz pozostaje nauka ich obsługi, co jak pokazuje przykład piotrkowskich radnych wcale nie musi być takie znowu proste, łatwe i szybkie.

 

LIPIEC

 

"Nie karm ptaków pieczywem. To dla nich szkodliwe" - tabliczki o takiej treści pojawiły się w parku ks. J. Poniatowskiego. Ustawiali je miejscy urzędnicy, aby pomóc mieszkańcom, którzy chcą dokarmiać ptaki. Pesymiści przerażeni galopującą inflacją obawiali się, że jeżeli dalej tak pójdzie, to niedługo kaczki będą zwiedzającym rzucać coś do jedzenia.

 

W Piotrkowie przy ul. Sulejowskiej miała się odbyć blokada stacji benzynowej w ramach ogólnopolskiej akcji "Blokujemy Orlen". Akcja była szeroko reklamowana w mediach społecznościowych i mainstreamowych. Trudno powiedzieć, co poszło nie tak, ale na pewno coś, bo na miejsce przyjechał jeden kierowca i trzech dziennikarzy. Kiedy ten pierwszy zorientował się, że jest sam, pojechał sobie spokojnie do domu, przy okazji spalając drogą benzynę. Sporym zaskoczeniem była nieobecność na proteście pani Małgorzaty Pingot.

 

Rozstrzygnięto jeden z bardziej prestiżowych konkursów. Otóż przyznano „Nową Elewację”. Celem konkursu jest nagrodzenie właścicieli prywatnych nieruchomości, którzy remontując swoje budynki, wpływają na poprawę wizerunku Piotrkowa Trybunalskiego. Konkurs, którego pomysłodawcą jest prezydent Krzysztof Chojniak, na stałe wpisał się już w harmonogram miejskich inicjatyw. Czternasta edycja przeszła do historii, a zgłoszono do niej… jedną nieruchomość. Jedną. Tak, jedną. Być może żadna inna nie potrzebuje już remontu czy renowacji – uznali zgodnie właściciele.


Do groźnego zdarzenia doszło w czwartek w Piotrkowie przed siedzibą ZUS-u. Otóż kierujący fiatem nagle zjechał na prawą stronę jezdni i staranował kilka stojących na parkingu samochodów. Dlaczego? Podobno powodem była pszczoła bądź osa, która wleciała mu do auta i wywołała u kierującego panikę. W efekcie kilka pojazdów zostało uszkodzonych, a ulica Polna przez pewien czas była całkowicie zablokowana. Losy owada nadal pozostają nieznane.

 

SIERPIEŃ

 

83,5% maturzystów ze szkół w Piotrkowie Trybunalskim zdało tegoroczny egzamin dojrzałości. Brawo, to średnia wyższa niż krajowa (78,2%). Tuż po ogłoszeniu wyników tegorocznych matur niektóre szkoły chwaliły się - np. w mediach społecznościowych - stuprocentową zdawalnością swoich podopiecznych. Niestety, na drugim biegunie mamy takie placówki, gdzie uczniom poszło znacznie gorzej. W naszym regionie są bowiem miejsca, gdzie egzaminu dojrzałości nie zdał nikt. Nikt. Żadna osoba! Na pocieszenie można powiedzieć: ale za to świetnie sobie radzą na Tik Toku.


Korowód, stoiska wystawiennicze i handlowe, występy zespołów muzycznych, a przede wszystkim msza święta w intencji pszczelarzy – tak świętowano Piotrkowskie Święto Miodu. W ten sposób Piotrków stał się krainą miodem płynąca. Na jeden dzień, ale jednak. Trochę brakowało mleka, ale to może za rok.


24-latek w gminie Białaczów niedaleko Opoczna z powodu kłótni z żoną postanowił skoczyć z wiaduktu. W ten sposób chciał zademonstrować swoje uczucia. Jak ustalili policjanci, mężczyzna jadąc samochodem, pokłócił się z żoną. W pewnym momencie, na wiadukcie kolejowym, 24-latek zatrzymał pojazd. Chcąc przekonać żonę, jak bardzo ją kocha, podbiegł do barierek ochronnych i przeskoczył je. Wiadomo, że przeżył. Nie wiadomo, czy przekonał

 

Policjanci z tomaszowskiej drogówki zatrzymali do kontroli 27-letniego mieszkańca gminy Rokiciny, który próbował po zmierzchu, bez odpowiedniego oświetlenia, drogą ekspresową S8 dojechać do Warszawy. Na rowerze. Tłumaczył, że musi dotrzeć na umówioną randkę. Mężczyzna musiał zmienić plany, a także zapłacić cztery mandaty opiewające na kwotę niemal 4 tysięcy złotych. Miłość nie liczy się z pieniędzmi.


Stowarzyszenie 'Inicjatywa Piotrkowska 22' zostało zarejestrowane w piotrkowskim Urzędzie Miasta. Jak podkreślają założyciele, ma to być „grupa aktywnych mieszkańców, którzy chcą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą”. Wiedzą i doświadczeniem będą się dzielić: dyrektor, ekonomista, muzyk i wielokrotny kandydat w różnych wyborach Jacek Sokalski, emerytowany strażak, przedsiębiorca, „behapowiec’ i były radny Paweł Ciszewski oraz była kandydatka i znana z walki ze smogiem Ewa Cłapa. Wszyscy mniej lub bardziej powiązani z Platformą Obywatelską. Czyli wróciło nowe.


Pechowo dla 42-latka, który był dzielnicowym w Piotrkowie zakończyła się rutynowa kontrola trzeźwości przeprowadzona przez piotrkowską drogówkę. Kiedy jechał do pracy, został zatrzymany, przebadany na obecność alkoholu i niestety tę obecność potwierdzono. Potwierdziło się też powiedzenie: w tej branży nie ma przyjaciół.

 

Kilkanaście minut intensywnego deszczu wystarczyło, aby nowe rondo przy ul. Wojska Polskiego w Piotrkowie zmieniło się w mały staw. Choć studzienki kanalizacyjne działały, to nie były w stanie odebrać tak dużej ilości wody. Według opozycyjnych radnych wszystkiemu winien jest prezydent Chojniak, ale z drugiej strony takie sytuacje trochę wytrącają z ręki argumenty tym, którzy twierdzą że największym problemem Piotrkowa jest brak odkrytego basenu.


WRZESIEŃ


Protest egzaminatorów paraliżowała Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. To kolejna odsłona ogólnopolskiego protestu i kolejna próba wywalczenia podwyżek. Do pracy nie stawiło się kilku egzaminatorów piotrkowskiego oddziału WORD. Poszli na L4. Swoją drogą, czy to nie dziwne, że lekarze znajdują chorobę i wypisują zwolnienia w sytuacji, jeśli komuś nie odpowiada aktualna praca?

 

Prawie 10 mln zł otrzyma Piotrków Trybunalski na zakup kolejnych 5 elektrycznych autobusów. Trudno powiedzieć, że ta wiadomość zelektryzowała miasto, ale warto zwrócić uwagę na ceny prądu.

 

Sześć muflonów dotarło do Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole. To prezent od prezydenta Andrzeja Dudy i pamiątka prezydenckiej wizyty w Kole jesienią ubiegłego roku, a nie realizacja jego programu wyborczego - gdyby ktoś dopytywał.


Z danych GUS wynika, że na przestrzeni ostatnich 10 lat Piotrków Trybunalski stracił ponad 5 tysięcy mieszkańców. Tylu nas ubyło w porównaniu z badaniem z 2011 roku. Nie jest to jakaś szczególnie przerażająca tendencja: w zdecydowanej większości polskich miast mieszkańców jest coraz mniej, a Piotrków nie jest jakąś zieloną wyspą. Właściwie mniej jest przedstawicieli każdej grupy wiekowej. Ale, ale – akurat u nas przybyło mieszkańców w szacownej grupie 65+! Zatem my, w Piotrkowie stawiamy na rozsądek, stateczność i doświadczenie!


PAŹDZIERNIK


Na sesji Rady Miasta Piotrkowa doszło do ciekawej wymiany zdań. Radny Piotr Gajda (PiS) domagał się od przewodniczącego Mariana Błaszczyńskiego większego szacunku, gdyż w przeszłości – jak ujawnił – nie dopuścił do wsypania do baku samochodu przewodniczącego cukru. Czy ten szacunek zdobył, trudno powiedzieć, ale trzeba przyznać że samo przypomnienie tej sytuacji było dość słodkie. Zastanawiam się, co chciał osiągnąć osobnik, który tego cukru rzeczywiście chciał dosypać: czy pragnął osłodzić panu Błaszczyńskiemu gorzkie życie, czy raczej – z uwagi na cenę cukru – podnieść wartość jego auta?


Na terenie Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, tuż przy ul. Przemysłowej, usypano hałdy ziemi, które stworzyły prostokąt o powierzchni kilkudziesięciu metrów. Czytelnicy „TT” i słuchacze radia Strefa FM pytają, co tam ma powstać? Wszystkim ciekawskim odpowiedział dyrektor Aeroklubu Marcin Pampuch: „Prowadzimy tam prace ziemne. Szukamy pomysłu na zagospodarowanie tego terenu”. Odpowiedź potwierdza tezę o nowoczesnym podejściu AZP do rzeczywistości: najpierw wykopuje się ziemię, potem tworzy się z niej hałdy, a następnie zastanawia, co z tymi hałdami zrobić.

 

8 października ulicami Piotrkowa po 43. przeszedł Męski Publiczny Różaniec. Tym razem wydarzenie wyjątkowo odbyło się w drugą, a nie w pierwszą sobotę miesiąca. Zmiany dokonano, aby włączyć dzieło piotrkowskie w organizowany właśnie tego dnia Ogólnoświatowy Męski Różaniec. W Różańcu uczestniczyło ok. 40 mężczyzn. Jak zwykle wśród komentujących wydarzenie w internecie nie brakowało głosów – nazwijmy to – delikatnie krytycznych, ale z drugiej strony: czy każda forma aktywności na świeżym powietrzu nie powinna zasługiwać na pochwałę?

 

Przy ul. Sieradzkiej otwarto nową siedzibę wyjątkowego zakładu szewskiego "Butszew", który istnieje w Piotrkowie od 1954 roku! Prowadzona z pokolenia na pokolenie rodzinna firma swój kolejny rozdział rozpoczęła w przypadający na 25 października Dzień Szewca. Tyle lat prowadzić jeden zakład! To się chyba nazywa szewska pasja.

 

Także 25 października nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca, które można było zobaczyć z całego terenu Polski. W naszym regionie najlepiej widoczne było kilkanaście minut po godzinie 11.00. To najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat. Na całkowite przyjdzie nam poczekać do roku 2135. No i ewentualnie wcześniej, przy okazji wyborów.

 

LISTOPAD

 

Mało życzliwa atmosfera zrobiła się na ul. Życzliwej. Deweloper, który obiecywał nabywcom kilkaset domów, korty tenisowe, boisko czy plaże, jakoś nie kwapi się do wywiązania z obietnic. Ci, którzy czasami zapożyczyli się, by zakupić dom na głośno reklamowanym Osiedlu Życzliwa, znaleźli się w niewesołej sytuacji i w rozmowach z dziennikarzami wykazują się stosunkowo umiarkowaną życzliwością w stosunku do dewelopera. Ten, znany od lat jako „poeta piotrkowskiego biznesu”, do końca roku nie zabrał głosu w tej sprawie. Być może czeka na natchnienie.


Portal epiotrkow.pl sprawdził sejmową aktywność posłów z naszego okręgu. Najczęściej z mównicy wypowiadali się Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego (219 razy) oraz Grzegorz Lorek z Prawa i Sprawiedliwości (184). Ponad 100 wystąpień mają również Grzegorz Wojciechowski (PiS), Cezary Grabarczyk (KO) oraz Anita Sowińska (Lewica). Posłanka Lewicy jest natomiast niekwestionowaną liderką, jeśli chodzi o liczbę złożonych interpelacji (480). Pisemnych zapytań odnoszących się do problemów związanych z polityką państwa sporo wystosowali też Grzegorz Lorek (177) oraz Cezary Grabarczyk (112). Stosunkowo mało aktywny w Sejmie jest poseł najbardziej znany. Antoni Macierewicz (PiS) złożył dwa oświadczenia. Ktoś powie, że tylko dwa. Ale ktoś inny doda: niektórzy nie muszą stawiać na ilość, bo sami stanowią jakość.

 

10 i 11 listopada świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Były przemówienia, wystąpienia, wzniosłe słowa i patriotyczne śpiewanie. Tym razem zabrakło całusków.

 

Duże kontrowersje wywołała budowa masztu telekomunikacyjnego w Piotrkowie przy ulicy Dzieci Polskich. Mieszkańcy obawiają się niekorzystnego oddziaływania fal wywoływanych przez maszt, tego że budowla może komuś spaść na głowę i w ogóle spadku wartości działek położonych w tamtym miejscu. Dlatego protestują, choć oczywiście nie wszyscy, bo część cieszy się, że internet będzie lepiej śmigał. Ulica Dzieci Polskich wcześniej chyba nieco bardziej kojarzyła się z tym, że znajdował się tam ten, no, ten….gabinet znanego laryngologa.


- Jest mi bardzo przykro i nie potrafię odnaleźć słów, którymi mógłbym wyrazić dzisiaj swój żal - tak swoje oświadczenie rozpoczyna Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza, którego policjanci zatrzymali podczas prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. W dalszej części oświadczenia wójt jednak stara się wyrazić swój żal, właściwie to wyraża, wyraźnie szuka słów i nawet je znajduje. Apeluje też do innych, żeby nie popełniali jego błędu i nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu. W wielkim skrócie odwołuje się do słynnej wypowiedzi byłego prezydenta RP” „Nie idźcie tą drogą!”.

 

GRUDZIEŃ


Publikacja Andrzeja Pola, byłego prezydenta Piotrkowa, została nagrodzona w konkursie historycznym poświęconym historii straży pożarnej. Książka "O Piotrkowskiej Straży Pożarnej" otrzymała pierwszą nagrodę. Gratulacje. Osobiście najbardziej interesowałaby mnie książka innego byłego prezydenta Piotrkowa. Waldemar Matusewicz mógłby napisać coś niekoniecznie o straży pożarnej, ale np. o służbie penitencjarnej. To naprawdę mógłby być wydawniczy hit.

 

W Piotrkowie doszło do ataku na kancelarię komorniczą. O sprawie zawiadomiła Izba Komornicza, a napaść potwierdza piotrkowska policja. Nikomu na szczęście nic się nie stało, a najbardziej ucierpiała szyba kancelarii. Jednak trudno podejrzewać, że ktoś nie lubi szyb, raczej komorników. No cóż, nie jest to z pewnością zawód powszechnego lubienia, ale z drugiej strony – gdyby raty, grzywny, alimenty, wynagrodzenia były wypłacane w terminie, to ktoś taki jak komornik w ogóle nie byłby potrzebny.

 

W najnowszym serialu na platformie Netflix można zobaczyć kadry z Piotrkowa. Filmowcy pojawili się w mieście w grudniu ubiegłego roku, a teraz możemy podziwiać efekty ich pracy. Chodzi o serial „Pewnego razu na krajowej jedynce”, w którym Piotrków zagrał Cieszyn. To i tak lepiej niż Warszawę z 1944 czy Drezno z 1945 roku. A sam serial – no cóż, szału nie ma, niczego nie urywa.


Z kolei "Pocztówka z Piotrkowa" to najnowszy film poświęcony naszemu miastu. Powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, a efekt finalny po raz pierwszy można było zobaczyć w czasie prapremiery w kinie Helios. Jak zapewniał pomysłodawca , radny Mariusz Staszek, „w filmie mają się znaleźć wszystkie dobre strony Piotrkowa Trybunalskiego”. Skoro tak, to dziwi czas trwania produkcji: zaledwie 45 minut.

 

Według doniesień dziennikarza Wirtualnej Polski Michała Wróblewskiego pierwsze miejsce na przyszłorocznych listach wyborczych Antoniemu Macierewiczowi może odebrać szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Czyli jedna sympatyczna twarz zostałaby zastąpioną drugą sympatyczną twarzą.


Trzech mężczyzn włamało się do pomieszczenia gospodarczego jednego ze sklepów spożywczych w Tomaszowie Mazowieckim, skąd ukradli beczki kiszonej kapusty. Trzeba przyznać, że narobili sobie bigosu – grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

drama ~drama (Gość)08.01.2023 15:09

To chyba najdłuższy tekst w historii tego portalu.

30


Lesio ~Lesio (Gość)08.01.2023 10:25

Głupota byłaby większa gdyby rok miał trzynaście miesięcy.Takie głupie przemyślenia.

30


Krzysiu ~Krzysiu (Gość)07.01.2023 09:32

Wy jesteście pionkami a ja ustalam reguły tej gry.

30


xxnn. ~xxnn. (Gość)07.01.2023 09:14

Szanowny Pan Kronikarz nie napisał jeszcze na skromnym udostępnieniu do użytku Parku Belzackiego. Jak się później okazało "śnieżna pierzynka" po stopnieniu odkryła pewne takie ...."niedoskonałości" ,które mają być udoskonalone w terminie późniejszym. Zaraz mi przypomniało otwarcie Parku Poniatowskiego po remoncie gruntowanym. Po pierwszej wichurze panele z ogrodzenia parkowego przewracały się jedno po drugim. Wreszcie ktoś wpadł na pomysł i piorunem zmieniono mocowanie i po prostu je przyspawano do słupków. Ale co się oderwało to się oderwało i dobrze ,że nikt nie ucierpiał.

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat