RPO o zmianach w Kodeksie wyborczym: idea słuszna, ale niektóre rozwiązania mogą naruszać prawa obywateli

PAPKraj Piątek, 10 lutego 202312
Intencja zwiększenia frekwencji wyborczej jest słuszna, ale niektóre rozwiązania nowelizacji Kodeksu wyborczego mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli - ocenił w swojej opinii Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
RPO o zmianach w Kodeksie wyborczym: idea słuszna, ale niektóre rozwiązania mogą naruszać prawa obywateli

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego przed dwoma tygodniami. Zakłada ona m.in., że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego jeżeli w gminie tej "nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego". Ponadto po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (a nie jak obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców. Zmiany te mają prowadzić, zdaniem autorów zmian, do zwiększenie frekwencji w wyborach oraz zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność. Nowelizacja zakłada też m.in. stworzenie Centralnego Rejestru Wyborców.

 

Opinię w sprawie tych przepisów skierował do marszałka Senatu Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

 

Choć intencja zwiększenia frekwencji wyborczej oraz transparentności procesu wyborczego zasługuje na aprobatę, to nie wszystkie z zaproponowanych rozwiązań są w pełni adekwatne do osiągnięcia tego celu lub są sformułowane w sposób, który może prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli - uważa RPO.

Zaznaczył, że ogólny kierunek propozycji organizacji bezpłatnego dowozu dla wyborców jest słuszny.

 

Może to jednak budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości wyborów - z uwagi na objęcie nim jedynie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Ograniczenie to opiera się na mylnym założeniu, że wykluczenie transportowe nie istnieje na terenach miejskich - tym bardziej przy kryterium 1,5 km odległości od lokalu wyborczego. Przyjęcie tego ograniczenia może prowadzić do nierównego traktowania obywateli znajdujących się w podobnej sytuacji, co może naruszać zasadę równości  - wskazał.

 

Rzecznik zauważył przy tym, że lokale wyborcze powinny być w większym stopniu dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Dlatego RPO ponownie rekomenduje zmianę przepisów dla zapewnienia wyborcom z niepełnosprawnościami szerszej ochrony ich praw poprzez poszerzenie regulacji co do dostępności lokali wyborczych - zaznaczył.

 

RPO zasugerował też powrót do szerszej możliwości głosowania korespondencyjnego.

 

Zastrzeżenia RPO budzi też propozycja możliwości rejestracji przez mężów zaufania z wykorzystaniem własnych urządzeń nagrywających pracy obwodowej komisji wyborczej także w czasie trwania głosowania. Dotychczas bowiem dopuszczalne było rejestrowanie czynności komisji do momentu rozpoczęcia głosowania oraz od zamknięcia lokalu wyborczego do podpisania protokołu.

 

Proponowane rozwiązanie jest wątpliwe z punktu widzenia poszanowania praw wyborczych. Może ono nie tylko zniechęcać niektórych obywateli do udziału w głosowaniu, ale także prowadzić do naruszenia zasady tajności głosowania - wskazuje RPO.

 

Wątpliwości RPO budzi także kwestia Centralnego Rejestru Wyborców. Wiącek wskazuje, że obecnie rejestry wyborców prowadzone przez gminy mogą być szeroko udostępniane i każdy ma prawo do domagania się usunięcia nieprawidłowości w nich. Jego zdaniem uchwalona zmiana pomija zasadę jawności rejestru i przewiduje, że dostęp do danych w Centralnym Rejestrze Wyborców będzie ograniczony tylko do danych własnych obywatela.

 

W opinii Rzecznika podkreślono też, że nowe przepisy ograniczają możliwość reklamacji jedynie do przypadków związanych "z nieprawidłowym ujęciem wyborcy w obwodzie głosowania". Zaznacza też, że podstawą reklamacji nie będą mogły być inne nieprawidłowości, np. pominięcie wyborcy w rejestrze.

 

Stanowi to nieuzasadnione ograniczenie prawa do sądu w kontekście skutecznej ochrony równości praw wyborczych oraz rzetelności procesu wyborczego  - napisał Wiącek.

 

Nowelizacją Kodeksu wyborczego zajmie się teraz Senat. Jak wynika z porządku obrad, Izba ta rozpocznie prace nad nowelą na najbliższym posiedzeniu, którego początek zaplanowano na 21 lutego.(PAP)

 

autor: Mateusz Mikowski

 

mm/ mok/

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pszypadek? ~pszypadek? (Gość)11.02.2023 14:53

a oni przez 2 tygodnie tymi szczoteczkami myli zęby

11


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.02.2023 13:01

W celu lepszej dostępności i zwiększenia frekwencji, proponuję również, żeby głosować w szkołach, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie młodzież nie chce chodzić na wybory.????

32


Wszyscy won! ~Wszyscy won! (Gość)10.02.2023 15:48

Nie ważne kto na kogo głosuje. Ważna jest frekwencja. Im wyższa tym lepiej dla nich. Wybory to taki sondaż ile ludzi w kraju żyje w iluzji że ich głos coś znaczy i wierzy ślepo w puste gadanie. Od lat 90 kraj jest systematycznie doprowadzany do ruiny gospodarczej i finansowej a wy dalej będziecie robić to samo i oczekiwać innych rezultatów. Nie było i nie ma na obecną chwilę na kogo głosować ponieważ wszyscy grają do jednej bramki i wszystkim należałoby podziękować i powiedzieć do widzenia!

32


cyrk ~cyrk (Gość)10.02.2023 12:16

To już było za komuny na wsiach. Schorowanych ludzi z łóżek wyciągali, a opornych wyłapywali - już po 14 godz., bo ostatni dobrowolnie głosowali po Sumie w kościele-, jak wiedzieli, że nikt więcej nie przyjdzie i dowozili na przymusowe głosowanie /dla dobra partii/, bo przecież nie mieszkańców.

104


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)10.02.2023 18:24

Najwięcej popleczników partii rządzącej mieszka na wsiach - to trzeba tak zrobić, żeby na tych wsiach frekwencja była dużo większa. Logiczne, nieprawdaż?
Polacy poza granicami kraju chętniej głosują na tzw. opozycję - no to trzeba zrobić tak, by możliwość głosowania im utrudnić. Logiczne, nieprawdaż?
Gdy przewalono 70 melonów na "wybory kopertowe", które się nie odbyły, to wtedy głosowanie korespondencyjne było spoko i w pełni akceptowalne. Dziś nie biorą go już pod uwagę. Ach, dlaczegóż to, dlaczegóż?
Mimo powszechności internetu nadal nie można głosować za jego pomocą. A w sumie dlaczego? Tak chyba byłoby najprościej i najtaniej. No ale "nie da się"...
Demokracja kończy się na "-acja" podobnie jak "manipulacja", z którą jak widać, ma dużo wspólnego...

51


Eduardo ~Eduardo (Gość)10.02.2023 13:29

Jeśli zależy im na większym udziale ludzi we wyborach to czemu nie zrobią głosowania korespondencyjnego? Bo PiS chce tylko powyciągać na wybory ludzi z rejonów gdzie na największe poparcie, czyli z zabitych dechami wiosek.

61


Max ~Max (Gość)10.02.2023 11:03

Wszystko tylko żeby wygrać wybory...a inicjatorzy referendum w PT chcą im sami miasto oddać. Brawo!

58


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat