Advertisement
artykuł sponsorowany

Prosumenci mogą liczyć na dofinansowania do fotowoltaiki

Piątek, 13 sierpnia 2021
Dofinansowania do fotowoltaiki pozwalają znacznie obniżyć koszty tej inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów. Oferowane rządowe programy wsparcia finansowego są sporą zachętą dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad rozwiązaniami z zakresu OZE. Co ciekawe, marcu 2021 roku liczba prosumentów przekroczyła w naszym kraju już pół miliona.
Prosumenci mogą liczyć na dofinansowania do fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne zyskują na popularności

 

Dofinansowanie do systemu fotowoltaicznego pozwala na szybszą spłatę inwestycji- wystarczy tylko kilka lat, by instalacja się w pełni zwróciła się. Na jakie dofinansowania mogą liczyć w 2021 roku prosumenci? Na jaką kwotę dotacji mogą liczyć przyszli właściciele instalacji fotowoltaicznych i innych energooszczędnych rozwiązań? Obecnie na rynku skorzystać można z kilku popularnych dofinansowań:

Program „Mój Prąd 3.0”

Nabór trwa od lipca tego roku. By skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki, warto złożyć wniosek już teraz. Można zrobić to za pomocą strony internetowej, a dokładniej Generatora Wniosków. Odbiorcami programu są osoby posiadające instalacje o mocy 2-10 kW i spełniające wymogi zawarte w regulaminie programu. Dotacja w tym roku wynosi 3 tysiące złotych. Nabór wniosków ma trwać do 22.12 br. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel - 534 mln złotych.

Program „Czyste powietrze”

Jego głównym celem jest ograniczenie emisji CO2. By skorzystać z dofinansowania w tym programie, należy wymienić stare źródło ciepła na nowe - np. na pompę ciepła powietrze-woda. Dodatkowo można zyskać dofinansowanie za zainstalowanie fotowoltaiki. Maksymalna kwota wsparcia do instalacji PV to 5 tysięcy złotych. Dofinansowanie otrzymują beneficjenci, którzy posiadają instalację o mocy 2-10 kWp.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga ma zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych do termomodernizacji budynków. Limit przysługujący w tym roku podatnikowi to 53 000 tysiące złotych. W zeznaniu podatkowym wystarczy odliczyć tylko odpowiednią kwotę. Dotyczy to roku, w którym miała miejsce inwestycja termomodernizacyjna. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy spełniać kilka określonych warunków - ważne, aby być wspłówłaścicielem lub właścicielem budynku. Drugi warunek - dom nie może być w trakcie budowy.

Programy regionalne

W wielu miastach można otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę od gminy. Warunki i wysokość dopłat uzależniona jest od zasad danego programu. Szczegółów najlepiej dowiadywać się w urzędach właściwych ze względu na zamieszkanie.

 

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - o czym warto wiedzieć?

 

W ostatnich latach w Polsce powstaje coraz więcej programów dotacyjnych wspierających zakup fotowoltaiki, popy ciepła czy innych energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań dla domu. Beneficjenci mają szeroki wybór, dlatego przed złożeniem wniosku warto zastanowić się, która forma dofinansowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Część ludzi skupia się wokół programów regionalnych. Specyfika tego typu programów jest skoncentrowana na potrzebach mieszkańców. Nie należy zamykać się na inne formy dofinansowania posiadające większe grono odbiorców.

 

Formy pomocy mogą się od siebie różnić. A mianowicie - niektóre programy oferują bezzwrotną dotację, inne np. pożyczki na preferencyjnych warunkach czy możliwość odliczenia kosztów inwestycji od dochodu. Starania o dotacje do fotowoltaiki oraz proces składania wniosków może wydać się czasochłonny. Jednak warto zaznaczyć, że można skorzystać z pomocy firm które oferują kompleksową obsługę - od montażu fotowoltaiki po załatwienie dotacji. Co więcej, na stronie każdego z programów są dokładne wskazówki jak krok po kroku złożyć wniosek oraz jakie dokumenty są niezbędne podczas jego składania. Jedno jest pewne, inwestycja w prąd ze słońca, niezależnie czy z dotacją czy bez, z pewnością przyniesie wiele korzyści.

 

Partnerem artykułu jest firma Columbus Energy - zajmująca się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych w Łodzi w całym województwie łódzkim.
Zainteresował temat?

0

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat