Reklama

Prof. Pyrć: coraz więcej przypadków wariantu delta w Polsce, ale nadal jest on w mniejszości

PAPKraj Wtorek, 22 czerwca 202124215
Pojawia się coraz więcej przypadków wariantu delta koronawirusa w Polsce, jednak nadal jest to wariant mniejszościowy – kilka procent w skali poszczególnych województw – powiedział PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.
fot. PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że wykryty pierwszy raz w Indiach wariant delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu wysokiej zakaźności.

 

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji tym wariantem, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień. Nowe zakażenia, w dużej mierze wywołane właśnie przez wariant delta, wzbudziły obawy przed kolejną falą pandemii w Rosji.

 

Prof. Pyrć w rozmowie z PAP przypomniał, że pierwsze przypadki wariantu delta w Polsce mieliśmy pod koniec kwietnia.

 

"W maju ten proces przyspieszył. Teraz widzimy w naszych wynikach oraz w wynikach naszych kolegów, że pojawia się coraz więcej przypadków wariantu delta. Na razie jest to wariant mniejszościowy, kilka procent w skali poszczególnych województw, w skali kraju jeszcze mniej" – wskazał ekspert.

 

Zaznaczył jednocześnie, że patrząc na sytuację w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, można się spodziewać przyrostu odsetka tego wariantu w naszym kraju.

 

"Przestrzegam przed paniką. To jest bardzo ważna informacja z punktu widzenia epidemiologii oraz planowania działań, ale z perspektywy zwykłego człowieka należy przestrzegać obecnych środków zapobiegawczych, zaszczepić się i pamiętać, że epidemia się jeszcze nie skończyła" – podkreślił prof. Pyrć.

 

Wirusolog przyznał, że w związku z coraz większym rozprzestrzenianiem się wariantu delta kolejna fala epidemii może pojawić się szybciej.

 

"Jeżeli ten wariant jest bardziej transmisyjny i nie zostanie to częściowo skompensowane przez porę roku i postępujący proces szczepień, to musimy się liczyć z tym, że może nam trochę popsuć wakacje. Jednak miejmy nadzieję, że jeżeli pojawi się wzrost zachorowań, to będzie to jak najpóźniej, a wzrost nie będzie aż tak duży jak wiosną" – przestrzegł ekspert.

 

Zaprzeczył, by wariant delta charakteryzował się innymi objawami niż dotychczas występujące. "Spektrum objawów, które ma covid, waha się od zakażenia bezobjawowego po śmiertelną, wielonarządową chorobę. Skoro to spektrum chorobowe jest tak duże, to mówienie o jakichkolwiek różnicach w objawach między wariantami może być mylące" – ocenił profesor.(PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec


Zainteresował temat?

0

2


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

słoninowy słoń ~słoninowy słoń (Gość)22.06.2021 17:29

A co z tym wariantem w samych Indiach? Bo najpierw straszono pokazując obrazy palenia zwłok na stosach (co nie miało tak naprawdę nic wspólnego z "pandemią"), a potem jakoś szybko przestano informować o rozwoju tej "pandemii" w Indiach. Skończyła się? A może wszyscy tam już wymarli i nie ma o czym informować?
Straszenie teraz jakimś wariantem delta nie jest niczym innym, niż przygotowywaniem gruntu pod "czwartą falę" (obstawiam wrzesień, najpóźniej październik).
Liter alfabetu greckiego wystarczy jeszcze na kolejne "fale pandemii" przez co najmniej kilka lat. Sugeruję przejść potem na "alfabet" chiński - wtedy "pandemia" będzie mogła trwać do końca świata i jeszcze tysiąc lat dłużej...
A jak tam sytuacja "pandemiczna" na Białorusi?

71


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)22.06.2021 22:13

A może to Delta Force i Chuck Norris?

11


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat