Pracownicy PCMD apelują do NFZ o kontrakt na oddział wewnętrzny

Strefa FM Wtorek, 27 sierpnia 201950
Dyrektor, lekarze i pielęgniarki Oddziału Wewnętrznego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie apelują do przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia o zawarcie odrębnego kontraktu na internę wraz z poradniami specjalistycznymi. Mimo pism wysyłanych do NFZ, pracownicy szpitala powiatowego nie otrzymali żadnych odpowiedzi w tej sprawie. W związku z tym w placówce przy ul. Roosevelta odbyła się we wtorek konferencja prasowa, ponadto starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ładuję galerię...

Przypomnijmy, że Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, 30 czerwca wystąpiło z sieci szpitali. W związku z tym od 1 października Oddziały Położniczo-Ginekologiczny, Noworodków oraz Wewnętrzny wraz z poradami specjalistycznymi zostaną zlikwidowane. Szpital powiatowy chce jednak zachować internę, a nawet rozszerzyć zakres świadczeń o łóżka dla pacjentów długoterminowych. Potrzebuje do tego jednak kontraktu z NFZ. Jak informuje dyrektor szpitala powiatowego Eliza Bartkowska, mimo wysyłania pism do Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiedzi w sprawie konkursu dalej nie ma - Chcemy w ten sposób zachować ciągłość opieki dla naszych pacjentów. Zależy nam również na tym, aby w Piotrkowie Trybunalskim były dwa takie oddziały. Dlaczego? Ponieważ obecnie działa jeden, tylko nasz. W szpitalu wojewódzkim interna przez cały tydzień jest zamknięta. To jest ogromne zagrożenie, bo gdyby nie szpital powiatowy, to w tym momencie mieszkańcy nie mieliby żadnego oddziału wewnętrznego. Nasza placówka ma ogromne obłożenie, nie mamy już nawet gdzie umieszczać pacjentów, niektóre łóżka są na korytarzu. W całej Polsce w szpitalach zamykane są oddziały internistyczne z powodu braku lekarzy, apelujemy do NFZ. My tych lekarzy mamy, jesteśmy gotowi prowadzić nadal ten oddział, możemy go rozszerzać bądź sprofilować, aby stanowić odrębną działalność od szpitala wojewódzkiego.

 

Jak dodaje Eliza Bartkowska, decyzja o wyjściu z sieci szpitali związana była z tym, że środki, które szpital powiatowy otrzymywał od NFZ były niewystarczające - Właściwie można powiedzieć, że z Oddziału Wewnętrznego zrezygnował Narodowy Fundusz Zdrowia.  W 2017 roku przez 2 miesiące mieliśmy zawieszoną internę. Straciliśmy wtedy  44% ryczałtu, a odzyskaliśmy zaledwie 10%. Na dobrą sprawę za ten oddział płaci powiat piotrkowski, ponieważ każdy minus który jest generowany pokryty jest z budżetu starostwa.  Nie możemy prowadzić czegoś na co nie są przekazywane nam środki.

 

Głos w tej sprawie zabrali również lekarze z Oddziału Wewnętrznego - Cały czas jest bardzo wzmożona zachorowalność. Zniknięcie tego oddziału może spowodować duże zagrożenie dla pacjentów. Apelujemy do NFZ o poważne przemyślenie tego tematu, bo od 1 października może być bardzo źle - powiedział Mariusz Gębski, kierownik interny.

- My mamy personel, ponieważ tutaj pracuje się dobrze. Na naszym oddziale nie oszczędza się na pacjentach, są oni zadowoleni, a nam, lekarzom daje to satysfakcje. Oczywiście nie chodzi tutaj o nas. My w przypadku likwidacji oddziału znajdziemy sobie pracę w innym szpitalu. Tu najważniejsi są pacjenci - dodaje lekarz Piotr Utz.

 

Jeżeli interna zostanie zamknięta to wraz z nią poradnie specjalistyczne: kardiologiczna, neurologiczna i diabetologiczna. Jak dodaje Eliza Bartkowska, decyzja w sprawie konkursu powinna zostać podjęta na początku września, aby szpital mógł dopełnić wszystkich formalności. 

 

W tej sprawie, we wtorek z  przedstawicielami łódzkiego oddziału NFZ spotkał się starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, usłyszał, że "decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w najbliższym czasie".

 


Zainteresował temat?

0

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (50)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.08.2019 09:17

A jak tam się jeździ nowym samochodem służbowym Pani Dyrektor? Poprzedni rozwaliła wyjeżdżając komuś w tylny zderzak. W nowym foteliki dla dzieci są na tylnym siedzeniu czy tak jak w poprzednim samochodzie w bagażniku żeby oczu nie kuły?!

140


gość ~gość (Gość)28.08.2019 06:22

"To jest ogromne zagrożenie, bo gdyby nie szpital powiatowy, to w tym momencie mieszkańcy nie mieliby żadnego oddziału wewnętrznego." Jakoś tym, że na wolborskiej nie ma położnictwa,ginekologii i noworodków i że pacjenci będą musieli szukać pomocy w innych miastach pani dyrektor się nie przejmowała wypowiadając umowę z NFZ.

123


gość ~gość (Gość)28.08.2019 00:28

Powodzenia, pani dyrektor. Najpierw rozwalili na Roosevelta co mogli, a teraz zwalaja winę na NFZ. Mam nadzieję, że NFZ nie da złodziejom ani grosza.

122


gość ~gość (Gość)27.08.2019 23:29

Dwa lata temu NFZ ucieło wam 50% kontraktu na rehabilitację a teraz ucinają 44% ryczałtu na interne? Dlaczego? Co się stało wtedy z świetnie prosperującą naszą słynna "Piomą" a później cała przychodnia nr 5? Co się dzieje teraz z ryczałtem dla interny? Może to nie jest problem w NFZ tylko u Was? Czy ktoś wkońcu może przedstawić wszystkim piotrkowianom dokładne rozliczenia za remonty budynku w czasie którym intern była zamknięta?

111


gość ~gość (Gość)27.08.2019 22:17

To, się nadaje na główny temat kampanii wyborczej. Bo co innego w TVP mówią a co innego w rzeczywistości

40


gość ~gość (Gość)27.08.2019 22:12

Niemożliwe żeby NFZ był przeciwko pacjentom

12


gość ~gość (Gość)27.08.2019 21:31

pani dyrektor niech skonczy robic cyrk i moze w koncu odejdzie z e stołka

130


gość ~gość (Gość)27.08.2019 21:12

Ten jeden lekarz po środku na zd już za bardzo w piórka obrusl na początku jego kariery w porządku a teraz nie polecam zdecydowanie

30


gość ~gość (Gość)27.08.2019 18:48

OBY TYLKO DECYZJA NFZ BYŁA POMYSLNNA DLA SZPITALA POWIATOWEGO!!!!! '

510


gość ~gość (Gość)27.08.2019 20:08

Coraz wiecej szpitali wychodzi z sieci szpitali bo tam toną w długach, a NFZ się śmieje bo właściciele szpitali muszą płacić za leczenie zamiast nfz. Chore państwo chory system zdrowia. Bo jak taki szpital wypowie umowę sieci to mu nie dadzą kasy wcale i trzeba zamykać. Ot cały pisowski model zarządzania służbą zdrowia przez NFZ

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat