To już drugi tego rodzaju konkurs i kolejna inicjatywa powiatu piotrkowskiego, której celem jest promocja lokalnych produktów i ich wytwórców. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział szesnaście Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całego powiatu.
Już od kilku lat promujemy najlepszą żywność w Polsce, czyli żywność ziemi piotrkowskiej. Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania. Zgłosiło się bardzo wiele kół gospodyń wiejskich z tradycyjnymi recepturami. Będziemy chcieli tę żywność i te receptury upowszechniać. Chcielibyśmy, aby takich pyszności mógł próbować każdy mieszkaniec nie tylko ziemi piotrkowskiej, ale także całego województwa, a może i kraju – mówił Piotr Wojtysiak, Starosta Powiatu Piotrkowskiego.
Konkurs „Smaki Powiatu Piotrkowskiego” starostwo zorganizowało wspólnie z „Fundacją Iglo”. Jej prezes, a jednocześnie przewodniczący jury tegorocznego konkursu Czesław Maszczyk podkreślał niebywale wysoki poziom.
To była prawdziwa poezja smaku. Wszyscy uczestnicy dali z siebie to, co najlepsze. Członkowie jury byli pod wrażeniem jakości i smaku potraw. Cieszy nie tylko wysoki poziom, ale także liczba uczestników. Jest ich więcej niż w pierwszej edycji konkursu, i to jest niezwykle ważne. Podczas takiego wydarzenia istotna jest oczywiście rywalizacja, ale jeszcze ważniejsza jest integracja. Możliwość poznania się, wymiany przepisów czy doświadczeń – podkreślał Czesław Maszczyk.
W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, nie było możliwości spotkania się. Cieszę się, że takie wydarzenie udało się w tym roku zorganizować, i to właśnie w gminie Łęki Szlacheckie. To niezwykle ciekawe i integracyjne spotkanie pań z kół gospodyń wiejskich. Każdej z uczestniczek należy się nagroda, ponieważ wszystkie dania są przepyszne – mówił gospodarz imprezy, wójt gminy Łęki Szlacheckie Piotr Łączny.
Nagrody w konkursie trafiły do wszystkich kół uczestniczących w tegorocznej edycji, natomiast jury wskazało kilka najlepszych potraw. Wyróżnienia trafiły do KGW Kolonia Stara, KGW w Goleszach Dużych, KGW Koniczynka z Nowej Wsi. Trzecie miejsce w konkursie zajęło KGW w Wolborzu, na drugim miejscu sklasyfikowano KGW Ręczno, a pierwsze miejsce przypadło KGW z Korytnicy. Jury przyznało także nagrodę Grand Prix, która trafiła do KGW w Ogrodzonej za pieczoną baraninę z cebulką i czosnkiem.
Taka rywalizacja jest bardzo potrzebna. Receptury, których używamy znane są od naszych prababć. Są to przepisy dziś nieco zapomniane, ale my chcemy je przypomnieć. Niezwykle ważne jest także to, że są to dania bardzo zdrowe. Warto promować taką żywność, z produktami lokalnymi i naturalnymi przyprawami - mówiła Marzena Macherowska, z KGW w Ogrodzonej, która jest autorką najlepszej potrawy tegorocznego konkursu.
Rywalizacji o najlepszy smak ziemi piotrkowskiej towarzyszył konkurs piosenki patriotycznej „Śpiewamy dla Niepodległej”, w którym udział brali uczniowie szkół z terenu powiatu piotrkowskiego.