Pożegnaliśmy Halinę Kępińską-Bazylewicz

ePiotrkow Środa, 12 stycznia 202249851
W środę - przy asyście Wojska Polskiego - w swoją ostatnią ziemską drogę wyruszyła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.

Ładuję galerię...

Uroczystości żałobne rozpoczęły się w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji zmarłej. Podczas eucharystii głos zabrała m.in. córka, która podkreślała, że mama wiele czasu i sił poświęciła, aby zachować pamięć o bohaterach walki o wolną Polskę. 

Dużo pisała, a jej artykuły ukazywały się w wielu publikacjach. W swojej książce "Byłam łączniczką Armii Krajowej" ocaliła od zapomnienia wiele pięknych i bohaterskich i pięknych sylwetek z tamtych - gniewnych - lat. Ale "Kora" to również kochająca mama, babcia i prababcia. To nie tylko dziewczyna w partyzanckim mundurze czy lekarskim uniformie, ale kobieta. Kobieta w eleganckiej sukience i butach na obcasach. Kobieta z burzą rudnych loków, kochająca muzykę, poezję i sztukę. Kochająca ludzi i zwierzęta. Kochająca życie. Teraz też zapewne przygląda się nam, mówiąc: Kochani, jest dobrze. Pamiętajcie, że - jak mawiał wieszcz - trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe. A nie w uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowę - mówiła córka Haliny Kępińskiej-Bazylewicz. 

 

Po eucharystii uroczystości przeniosły się na stary cmentarz w Piotrkowie, gdzie pochowano bohaterkę Armii Krajowej. W uroczystości udział wzięła rodzina, przyjaciele i znajomi, weterani, przedstawiciele władz oraz delegacje młodzieży z piotrkowskich szkół. 

 

Więcej na temat wyjątkowej postaci piotrkowskiej historii piszemy w artykule:

Żegnamy "Korę". Zmarła Halina Kępińska–Bazylewicz.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mark 611 ~mark 611 (Gość)12.01.2022 13:51

Cześć i Chwała Bohaterom

193


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat