Powstrzymał pijanego kierowcę, ty też możesz!

Niedziela, 29 czerwca 20148
Wczoraj (28 czerwca) mieszkaniec Wieruszowa powstrzymał pijanego kierowcę. Dzięki jego postawie prawdopodobnie nie doszło do kolejnego wypadku drogowego.
Z badań wynika, że pijani kierowcy szczególnie groźni są w wakacje.
Fot. www.powstrzymaj.plFot. www.powstrzymaj.pl

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, 28 czerwca około godziny 15.00 dyżurny sieradzkiej policji odebrał telefon od kierowcy samochodu. - Dzwoniący poinformował policjanta, że jedzie w okolicach miejscowości Klonowa. Dodał, że ma przed sobą peugeota. Nadmienił, że kierujący tym samochodem jest prawdopodobnie pijany. Dyżurny natychmiast wysłał patrol w opisane miejsce. Wieruszowianin kilkakrotnie dzwonił, informując, gdzie się znajduje. Powiedział, że kierujący peugeotem zatrzymał się, a on doszedł do kierowcy, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Policjanci zatrzymali 28-letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego. Badanie wykazało u niego 2,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i oczywiście utrata praw jazdy. Słowa uznania należą się 33-letniemu mieszkańcowi Wieruszowa. Dzięki jego postawie prawdopodobnie nie doszło do kolejnej tragedii na drodze – informuje KWP.

W całej Polsce właśnie rozpoczynają się wakacje. Okres wypoczynku i urlopów to także czas, w którym pijani kierowcy najczęściej powodują wypadki. Do niemal 21% z nich dochodzi właśnie w lipcu i sierpniu. Właśnie dlatego przypominamy, że Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzi ogólnopolskie działania informacyjne pod hasłem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Celem jest zmiana tolerancyjnej postawy Polaków wobec pijanych kierowców.

Pijani kierowcy – szczególnie groźni w wakacje

Jak pokazują badania, ponad 1/3 Polaków była świadkiem sytuacji, w której osoba pod wpływem alkoholu siada za kierownicę. Wciąż zbyt rzadko decydujemy się interweniować. Tymczasem PARPA przekonuje, że każdy z nas może powstrzymać pijanego kierowcę. Najprostszą formą reakcji jest telefon pod numer alarmowy 112. Policja podkreśla, że żadne zawiadomienie o pijanym kierowcy nie pozostanie bez reakcji.
Jeśli czujemy się na siłach, możemy sami spróbować powstrzymać pijanego kierowcę – zawsze pamiętając przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Każdy obywatel ma prawo do tzw. zatrzymania obywatelskiego, czyli ujęcia przestępcy na gorącym uczynku. Możemy np. spróbować zabrać pijanemu kierowcy kluczyki, by uniemożliwić mu dalszą jazdę, jak zrobił to mieszkaniec Wieruszowa.

Widzisz pijanego kierowcę? Masz prawo interweniować!

Rozmowa z mł. insp. Markiem Konkolewskim z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jaka powinna być wzorcowa reakcja kogoś, kto widzi, że za kierownicę chce wsiąść osoba pod wpływem alkoholu?

Łatwiej nam zareagować, gdy widzimy, że wsiada do samochodu obca osoba, która słania się na nogach. Również gdy na drodze widzimy osobę prowadzącą samochód wężykiem, a tym samym podejrzewamy, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, coraz częściej powiadamiamy o tym fakcie policję. Jednak gdy taka sytuacja dotyczy osób najbliższych czy sąsiadów, kolegów, przyjaciół, dochodzi do tzw. zmowy milczenia. Nie będę przecież denuncjował swojego męża, żony, bo jak zadzwonię na policję, a współmałżonek wsiądzie do samochodu, to straci prawo jazdy, straci pracę i koniec końców wynikną z tego same problemy.

Ale możemy też sami powstrzymać bliską osobę, żeby nie wsiadła do samochodu.

Tak, możemy, tylko że bywa to trudne. Już wcześniej powinniśmy się zastanowić, kto będzie odpowiedzialny za transport. Jest taka zasada: zanim zaczniemy spożywać alkohol, należy ustalić, kto za co odpowiada.

Powiedział Pan, że coraz częściej zdarza się, że ludzie przekazują policji informacje o pijanych kierowcach…

Tak, coraz częściej, ponieważ takie zachowanie staje się społecznie coraz bardziej pożądane. Mamy świadomość, że na drogach giną niewinne osoby, i dlatego coraz częściej stosujemy w praktyce art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

To jest tzw. zatrzymanie obywatelskie.

Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Nie jest to jednak prawny obowiązek, który ciąży na każdym obywatelu.

Jeśli widzimy taką sytuację i chcemy interweniować, do czego mamy prawo i co możemy zrobić?

Możemy zadzwonić pod numer 112, poinformować policję.

Policja natychmiast zareaguje?

Jeżeli to możliwe, wysyłamy patrol, żeby zatrzymać taką osobę. Staramy się ponadto wyprzedzić tego kierowcę, by móc ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie – mrugamy światłami drogowymi bądź używamy sygnału dźwiękowego.
Media ostatnio bardzo mocno propagowały zachowanie pewnego młodego człowieka ze Szczecina, który zatrzymał dwóch pijanych mężczyzn jadących samochodem. Chłopak zatrzymał się, wyciągnął kluczyki ze stacyjki, doszło do lekkiej szarpaniny. Wspaniale zachowali się przy tym inni kierowcy, którzy widząc, co się dzieje, podjechali, zablokowali samochód ze wszystkich stron i udzielili wsparcia. Po pięciu minutach przyjechała policja.
Takie zachowanie to nie jest jednak nasz prawny obowiązek. To przede wszystkim uprawnienie, które przysługuje każdemu obywatelowi.


(źródło: Instytut Łukasiewicza, www.powstrzymaj.pl)

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ANAL+fabeta ~ANAL+fabeta (Gość)29.06.2014 18:41

"ormo" napisał(a):
zatrzymanie obywatelskie co za gupoty tak jak obrona konjeczna rze z ofiary staiemy sie przestepcom


orto+miszcz!!!

11


Hrabi ~Hrabi (Gość)29.06.2014 18:24

W Moszczenicy nie jeżdżą po alkoholu tylko po narkotykach - a tego alkomat nie wykrywa!

10


97-300 97-300ranga29.06.2014 16:15

Już się gubię w tym gąszczu,nie wiem czy to jest epiotrkow, etomaszow, ebelchatów, eradomsko,ewieruszów,a może eerewań ? Ale etel-aviv to nie jest?

25


gimbaza ~gimbaza (Gość)29.06.2014 14:53

Chyba bym się ze wstydu spaliła jakbym znajomego podkablowała.Niestety ale nie będę nabijać kabzy państwie.

26


ormo ~ormo (Gość)29.06.2014 14:09

zatrzymanie obywatelskie co za gupoty tak jak obrona konjeczna rze z ofiary staiemy sie przestepcom

16


Ja Abbccc Ja Abbcccranga29.06.2014 14:01

obecnie to pijany jedzie prosto ,
a trzeźwy slalomem ...
.
.
pijany - nie widzi dziur w jezdni ...
.
trzeźwy je omija ...

44


tw ~tw (Gość)29.06.2014 13:48

Liberalizm prowadzi do takich rzeczy jak pijani kierowcy, bo w końcu każdy może robić co chce. Dobrze, że na świecie są jeszcze sprawni na umyśle ludzie, którzy mają odwagę i nie dają szans przestępcom. Brawa dla bohatera !!!

73


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)29.06.2014 12:49

Zaraz mogło dojść do wypadku co za durne myslenie .najpierw zastanowcie sie co piszecie bo bez ladu i skladu .Prywatnej interwencji nigdy nie podeme bo mozna zostac oskarzonym o naruszenie nietykalnosci cielesnej i ponieść kare sluszna a co bedzie jak trafimy na osobe ktora zna sztuki walki isamemu dostaniemy po ryju .Więc przestrzegam wszystkich by sie zastanowili w takiej sytuacji by nie narobic sobie dopiero problemow. Znajac prace naszych sadow i jak to wyglada gdzie moze delikwent klamac do woli i bedzie jego racja a sami wpadniemy w klopoty.

38


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat