Ponad 13 tys. wezwań do kwalifikacji wojskowej

PAPŁódzkie Niedziela, 11 lutego 202417
Ponad 13 tys. młodych mężczyzn z woj. łódzkiego otrzyma wezwanie do tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Na komisję lekarską w 26 miejscach w Łódzkiem stawi się rocznik 2005.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Wojewoda łódzki Dorota Ryl swoim zarządzeniem powołała w województwie 26 powiatowych komisji lekarskich, w tym trzy działające na terenie Łodzi. Ich zadaniem będzie wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej wezwanych do kwalifikacji.

 

"Kwalifikacje są obowiązkowe dla wezwanych, ale nie jest to zaciągnięcie do służby. Chodzi głównie o nadanie takiej osobie kategorii zdrowia. To dla młodych ludzi wyznacznik, pozwalający im podjąć decyzję, czy może związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami mundurowymi. Określenie kategorii zdrowia daje informację, czy dana osoba może w ogóle myśleć o służbie" – powiedziała Ryl podczas poniedziałkowej inauguracji kwalifikacji wojskowej w Sieradzu.

 

Poinformowała, że w całym województwie łódzkim objętych kwalifikacją jest 13,6 tys. osób, w tym 600 kobiet. To przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 r. oraz w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W przypadku kobiet wezwania dotyczą pielęgniarek i studentek medycyny. Na kwalifikację stawić się mogą także ochotnicy, czyli osoby, które wezwania nie dostali.

 

Osoby, które dostały wezwanie, mają obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

 

Przed komisją dana osoba przechodzi badanie lekarskie i psychologiczne oraz otrzymuje oznaczoną kategorię zdolności do służby wojskowej. Kategorie oznaczone są literami alfabetu: kategoria A oznacza pełną zdolność do służby wojskowej, kategoria B - czasową niezdolność do pełnienia służby, D - niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, E - trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej.

 

Po otrzymaniu odpowiedniej kategorii osoba przed komisją otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy wojskowej. Dane osoby, która stawiła się przed komisją wpisywane są do ewidencji wojskowej, Każda taka osoba otrzymuje zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do tej służby.

 

W województwie łódzkim kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia. (PAP)

 

autor: Bartłomiej Pawlak

 

bap/ jann/

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Amstaw ~Amstaw (Gość)11.02.2024 14:20

A gdzie kobiety a po drugie broncie sami tego kraju

62


jak to możliwe ~jak to możliwe (Gość)13.02.2024 08:10

Coś jest nie tak. Włączam pierwszy raz artykuł. Pod komentarzem chcę dać lajka a mam komunikat, że "już głosowałeś" - a to nieprawda.

50


Ja ~Ja (Gość)11.02.2024 19:48

Dziwny z was portal połowy komentarzy nie dajecie . To wolność słowa jest czy jej niema bo chyba nie wydaje mi sie

90


Eryka ~Eryka (Gość)12.02.2024 22:51

Była obowiązkowa służba i było dobrze tylko że czas zmarnowany bo nic nie uczyli ale jak inne państwa to mają dużo szkoleń my tego nie mamy następny powód za co walczyć za rodzinę bliskich tak ale nie za tych z wiejskiej

10


LarryJohnson ~LarryJohnson (Gość)12.02.2024 12:34

kto chetny na kolejna masonską wojenkę ? :)
albert pike - plan trzech wojen swiatowych

60


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)12.02.2024 10:32

No i gitara. Powinni ich wezwać do woja i odpowiednio przeszkolić na prawdziwych mężczyzn a nie pozostawiać w cywilu, żeby byli miękiszonami. Przydałoby się przypomnieć o starszych rocznikach, które nie były w wojsku i nie mają nawet zielonego pojęcia jak wojsko wygląda nie mówiąc już o budowie zwykłego karabinu.

35


polski patriota ~polski patriota (Gość)12.02.2024 07:59

Politycy i ich rodziny do wojska marsz ! Od samego dołu do samej góry. Wszyscy.

60


Realia ~Realia (Gość)11.02.2024 19:34

Lepiej, jakby poszli do wojska, a nie tylko na kwalifikację. Nie byłoby tyłu fajtłapi, i mamisynków. .

37


gość. ~gość. (Gość)11.02.2024 14:09

Nie było by wojen, gdyby odpowiedzialni za nie musieli iść na front.

120


Jw 2039 ~Jw 2039 (Gość)11.02.2024 14:08

Jak najszybciej młodzież tego pokolenia Facebook !!! Powinna zostać przeszkolona w trybie pilnym z obsługi miłości do Bronisławy. Bo inaczej za dwa lata bedzie ciapa.

56


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat