Advertisement

Polski Maskpol wyprodukował trudnopalną bieliznę termoaktywną

PAPŁódzkie Piątek, 08 września 20231
Podczas MSPO w Kielcach została zaprezentowana najnowsza trudnopalna bielizna termoaktywna wykonana z opracowanych w USA materiałów, produkowana przez należącą do PGZ spółkę Maskpol. To efekt nawiązanej rok temu współpracy Maskpolu z amerykańskim koncernem Milliken - producentem trudnopalnych materiałów specjalistycznych dla wojska.
fot.: PAP MediaRoom/Kadr z filmu fot.: PAP MediaRoom/Kadr z filmu

 

Materiał wideo do pobrania: https://youtu.be/AP9z-7hbMS4

 

Dzięki współpracy nawiązanej w 2022 roku, Polacy już produkują przeznaczoną dla wojska i służb trudnopalną bieliznę letnią i zimową.z najnowocześniejszych specjalnych tkanin opracowanych przez Amerykanów.

 

Dla Grupy PGZ ważny jest transfer technologii, czy to w technice pancernej, czy w rakietowej, czy w systemach artyleryjskich - dla Maskpolu również. W przypadku Millikena od początku jest bardzo duża otwartość na transfer technologii do Polski, dlatego mamy produkt w 100 proc. wykonany w naszym kraju” - powiedział prezes Maskpolu Adam Ogrodnik.

 

Dodał, że dzięki współpracy z amerykańskim koncernem, w Polsce powstał certyfikowany przez Amerykanów zakład.

 

Zobowiązaliśmy się, że jeżeli wspólnie zaczniemy pracować nad projektem bielizny trudnopalnej, to ustawimy całą linię produkcyjną tych materiałów w Polsce, tak żeby nastąpiła pełna polonizacja produktu. Bardzo wysoki poziom jakości może być tylko wtedy, kiedy jeden producent odpowiada za całość procesów produkcyjnych” - powiedziała PAP Anna Zygan, kierownik sprzedaży międzynarodowej działu Govermental and Defence Milliken.

 

Wyjaśniła, że jedną z głównych cech nowej bielizny termoaktywnej jest zastosowanie w dzianinie trudnopalnych oraz samogasnących włókien, o wyższej niż standardowa oddychalności - nawet po wielokrotnym praniu - oraz wysokiej odporności na rozdarcie.

 

Dzianina jest produkowania według naszej receptury - jeden do jednego przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych do Polski” - dodała Anna Zygan.

 

Prezes spółki Maskpol podkreślił, że efekt końcowy „w polskim zakładzie produkcyjnym, jest taki sam jak w amerykańskim” i poinformował, że obecnie bielizna termoaktywna z amerykańskiej trudnopalnej tkaniny, jest już po badaniach laboratoryjnych oraz wewnętrznych testach użytkowych. „Teraz czas na testy użytkowe w wojsku - to jest ostateczna weryfikacja” - zaznaczył Adam Ogrodnik.

 

Prezes powiedział, że w przypadku produktów wytwarzanych w Polsce, z wykorzystaniem amerykańskich rozwiązań, „wykazuje duży spokój”.

 

Korzystamy z technologii, która jest sprawdzona. W przypadku finału, o który nam chodzi, czyli zawarcia kontraktów i dostaw, będzie to dla nas duża satysfakcja, że one zostaną wprowadzone masowo do Wojska Polskiego” - powiedział.

 

Dodał, że opracowane w USA materiały Maskpol chce również stosować w segmencie skierowanym do klientów komercyjnych na rynkach państw UE i NATO.

 

Przedstawicielka amerykańskiego koncernu powiedziała PAP, że obecnie w pełni gotowych jest kilka dzianin trudnopalnych do produkcji m.in. letniej, zimowej bielizny dla wojska i służb oraz materiały do produkcji tzw. combat shirt - koszulo-bluz zakładanych pod kamizelkę kuloodporną - które już są używane w europejskich armiach.

 

Z polskiego zakładu produkcyjnego dostarczamy już dzianinę na potrzeby szwajcarskiego wojska. Planujemy rozwój większej ilości produktów: polarów trudnopalnych czy ocieplin. Myślimy też o rozszerzeniu współpracy w spektrum tkanin” - zaznaczyła Anna Zygan.

 

Poinformowała, że chodzi o tzw. kamuflaż multispektralny, który pozwala żołnierzowi „ukryć się” przed obserwacją m.in. czujnikami rejestrującymi ciepło ciała.

 

Kamuflaż multispektralny jest w centrum zainteresowania zamawiającego, więc rozmawiamy o tym, w jaki sposób tego typu technologię również wdrożyć do produkcji w Polsce” - dodała.

 

Milliken jest światowym liderem w produkcji trudnopalnych i odpornych na niską temperaturę materiałów. Firma znana jest z opracowywania wysokowydajnych materiałów, które są wygodne, trwałe i zapewniają ochronę przed płomieniami przez cały okres użytkowania odzieży. Posiada w swoim portfolio ponad 700 specjalistycznych tkanin, które oferuje na ponad 20 rynkach. Technologie tekstyliów trudnopalnych Millikena są wykorzystywane w programach ubiorów bojowych U.S. Army oraz U.S. Air Force.

 

Żródło informacji: PAP MediaRoom

POLECAMY

Pap 

Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

A74 ~A74 (Gość)13.09.2023 22:34

Czyli kobiety nie rozpalisz

00


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat