- To historyczny moment, tym bardziej, że możemy mówić o sejmikach jako o strukturach samorządowych, które dzisiaj kreują rozwój gospodarczy regionów, ale nie będziemy debatować sami. Po raz pierwszy możemy debatować wspólnie z przedstawicielami rządu i parlamentu. To dowodzi, że parlamenty regionalne są zauważalne i w rządzie, i w samorządzie -
mówił na konferencji prasowej Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego i pomysłodawca zjazdu radnych sejmiku wojewódzkiego.
Cieszę się, że dziś wszystkie drogi prowadzą do Łodzi, do środka Polski. Liczę, że będzie to rozmowa o tym, co w ciągu minionych 27 samorządowych lat zmieniło się w Polsce i naszym społeczeństwie i o tym, jakie problemy i zagrożenia się pojawiają, a także o tym, jaka jest nasza przyszłość - podkreślał z kolei marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. - To czas dyskusji, propozycji i wniosków, chcemy, by w dyskusję byli zaangażowani mieszkańcy.
Wspólnie z marszałkiem i przewodniczącym sejmiku wystąpili Zofia Szalczyk, przewodnicząca konwentu przewodniczących sejmików województw RP, Adam Struzik, wiceprezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Chwilę po pierwszej konferencji głos rozpoczęła się druga - tym razem z udziałem polityków Platformy Obywatelskiej - Grzegorza Schetyny, Witolda Stępnia i Jacka Protasa, choć głos zabrał jedynie przewodniczący PO. - Będziemy bronić integralności i niezależności samorządów. Nie pozwolimy na to, by PiS zabierał im pieniądze. Po wyborach parlamentarnych będziemy wdrażać 3 etap reformy samorządowej i kontynuować kroki decentralizacyjne - zapowiedział.
- Polska potrzebuje dobrych gospodarzy, wybieranych przez suwerena, a nie przez polityków w Warszawie - mówił z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Wierzę głęboko, że pomimo różnic na tej sali, samorządność zwycięży.
- Ta siła jest być może silniejsza niż sejm - zaznaczał Ryszard Petru. - Uważam, że trzeba domagać się czegoś zupełnie innego niż to, w czego kierunku idzie rządy. Potrzeba więcej władzy i pieniędzy dla samorządów - dodał i podkreślił, że w programie .Nowoczesnej znajduje się likwidacja urzędu wojewody i przekazanie większości kompetencji marszałkom województw.
Forum ma potrwać mniej więcej do godziny 14:00, choć po występach wszystkich prelegentów ma nastąpić dyskusja. Najpewniej - burzliwa.
Więcej na temat Kongresu Województw w piątkowym magazynie "Reporterskim tropem" na antenie Strefy FM o godzinie 12:30.
Zdjęcia: Mariusz Jaroń