Sytuacja kryzysowa, związana z powodziami, na terenie naszego kraju, w ciągu ostatnich dni pozbawiła mieszkańców wielu terenów dachu nad głową. Policjanci ramię w ramię z innymi służbami włączają się w niesienie pomocy mieszkańcom dotkniętym skutkami powodzi, monitorują stany rzek, pomagają udrażniać drogi dojazdowe, dbają o bezpieczeństwo. W trosce właśnie o nie, zwracają się także z ostrzeżeniem przed fikcyjnymi zbiórkami dla powodzian.
Niestety tam gdzie się pojawia kryzys, mogą ludzkie nieszczęście chcieć wykorzystać oszuści, bazując, jak w wielu ,,legendach”, na ludzkich emocjach. Nie dajcie się oszukać.
Zachowajcie rozwagę, sprawdzajcie dokładnie wiarygodność organizacji, fundacji, utworzonych indywidualnie zbiórek. Zweryfikujcie dokładnie, czy okazana przez Was pomoc finansowa trafi do potrzebujących a nie ko kieszeni oszusta.
Oszuści mogą próbować różnych form ataku, poprzez zakładanie fałszywych stron, ze spreparowanymi formularzami szybkich płatności, fałszywe smsy, podejrzane linki, rozmowy telefoniczne prowadzone przez osoby podające się za różne instytucje.
Nie daj się oszukać, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- wspierajmy przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które działają od lat, mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu, ale także w rozliczaniu zgromadzonych środków;
- odradzamy wpłacania pieniędzy mało znanym lub nieznanym firmom czy instytucjom charytatywnym, które wcześniej nie pomagały,
- nie polecamy wspierania także osób fizycznych, chyba że są to nasi bliscy lub zaufani znajomi;
- nie przekazujmy środków rzeczowych ani pieniężnych domokrążcom, nie wpuszczajmy do domów osób obcych – pod żadnym pretekstem,
- zachowajmy czujność podczas rozmów telefonicznych – nie dajmy się zmanipulować popularnym metodom oszustów,
- pod żadnym pozorem nie wypłacajmy w pośpiechu gotówki z banku – informacja o zajęciu konta bądź awarii systemów bankowych nadal jest powszechną metodą działania oszustów.