Płukanie gardła - najlepsze sposoby na ból gardła

Kraj Piątek, 25 października 20191
Ból gardła zazwyczaj jest pierwszym symptomem przeziębienia oraz innych chorób atakujących układ oddechowy, jak grypa czy angina. Należy przy tym do objawów niezwykle uciążliwych i nieprzyjemnych, dlatego chętnie sięgamy po wszelkie sposoby na jego złagodzenie. Największą popularnością, obok pastylek, cieszy się płukanie gardła. Poznaj apteczne oraz domowe sposoby na ból gardła i dowiedz się, jakie są najlepsze płukanki!
Płukanie gardła - najlepsze sposoby na ból gardła

Płukanie gardła za pomocą środków z apteki – jakich substancji szukać w składach?


Wiele osób bardzo chętnie sięga po gotowe płukanki, mające zniwelować ból gardła. Są niezwykle proste w użyciu, a przy tym rzadko bywają przyczyną reakcji uczuleniowych, co może mieć miejsce w przypadku preparatów ziołowych. Warto jednak wiedzieć, jakie substancje będą jednocześnie skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Są to między innymi:

 

  • benzydamina – niesteroidowy lek przeciwzapalny, dodatkowo zwalcza obrzęk. Należy do substancji wyjątkowo bezpiecznych, zalicza się go nawet do sposobów na ból gardła w ciąży,
  • chlorek benzoksoniowy – dobrze działa zarówno w przypadku infekcji bakteryjnych i grzybiczych, jak i problemów jamy ustnej, takich jak afty,
  • cetylpirydyna – pomoże przy bólu gardła o różnej etiologii, w tym wirusowej, grzybiczej i bakteryjnej. Nie jest jednak przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 6. roku życia.

Naturalne środki do płukania gardła


Jednymi z najczęściej stosowanych naturalnych środków do płukania gardła są napary ziołowe, szczególnie szałwia. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze i antyseptyczne, dzięki czemu pomaga zwalczać stany zapalne gardła, łagodząc dzięki temu dolegliwości bólowe. Napar można przygotować, zalewając 150 ml wrzątku torebkę ekspresową lub łyżeczkę suszu, a następnie parząc go pod przykryciem przez ok. 10-15 minut.

 

Po zaparzeniu szałwii należy płukać nią gardło od 3 do 4 razy dziennie. Dodatkową korzyścią jest również możliwość pozbycia się pewnych dolegliwości jamy ustnej, w tym np. aft czy pleśniawek. Ten sposób płukania gardła może być stosowany również przez kobiety w ciąży.

 

Innym ziołem, które może być stosowane do przygotowania naparu do płukania gardła, jest rumianek. Zawarte w nim związki, w tym bisabolol lub cholina, pozwalają na złagodzenie przykrych objawów. Wykazują działanie antyseptyczne, łagodzące, regenerujące, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Rumianek doskonale sprawdzi się w przypadku infekcji grzybiczej oraz bakteryjnej. To zioło pomaga także zmniejszyć dolegliwości bólowe. Taką płukankę można przygotować podobnie jak napar z szałwii.

 

Do płukania gardła doskonale nadaje się również tymianek. Nie tylko zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, lecz także działa wykrztuśnie. Nie powinien być jednak stosowany przez kobiety w ciąży. Do przygotowania naparu z tymianku wystarczy jedynie szklanka wrzątku (ok. 200 ml) oraz dwie łyżki suszonego zioła lub dwie torebki ekspresowe. Można stosować go po zaparzeniu przez ok. 15 minut i dokładnym ostudzeniu.

 

Przy stosowaniu ziół najlepiej płukać gardło ok. 5 razy dziennie. Należy przy tym upewnić się o braku przeciwwskazań do ich stosowania, w tym groźnych alergii.

 

Kuchenne leki na ból gardła


Do płukania gardła doskonale nadają się również roztwory z produktów, które znajdują się w większości kuchni. Jednym z nich jest zwykła sól. Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Jest przy tym tania i powszechnie dostępna, dlatego wciąż korzysta się z niej w przypadku bólu gardła. Niestety, jak łatwo się domyślić, roztwór soli może podrażnić już i tak zaczerwienioną i obolałą śluzówkę gardła. Można nieco złagodzić te skutki uboczne, decydując się na zakup specjalnej soli leczniczej, wzbogaconej w składniki osłonowe. Aby przygotować sól do płukania gardła, należy rozpuścić ok. 2 łyżeczek w szklance letniej wody. Takim roztworem powinno się płukać gardło nieco częściej niż innymi typami płukanek, bo nawet co 2 godziny.

 

Do płukania gardła doskonale nadaje się również obecna w każdym domu soda oczyszczona. Ma działanie nie tylko antyseptyczne i przeciwzapalne, lecz także przeciwobrzękowe. Należy jednak stosować ją bardzo ostrożnie, a przygotowując roztwór, rozpuszczać w szklance letniej wody nie więcej niż 0,5 płaskiej łyżeczki do herbaty. W nadmiarze soda oczyszczona może powodować podrażnienia śluzówki. Płukankę tego typu powinno się stosować od 3 do 4 razy dziennie.

 

Innym domowym sposobem na płukanie gardła jest także korzystanie z rozpuszczonego w wodzie miodu. Wystarczy łyżeczka miodu, najlepiej pochodzącego z drzew iglastych, np. sosny, i szklanka ciepłej wody lub jednego z ziołowych naparów. Takim preparatem można płukać gardło ok. 5 razy dziennie. Miód na ból gardła działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, a przy tym przyjemnie nawilża śluzówkę. 

 

Płukanki na bolące gardło przynoszą ulgę, a przy tym pozwalają usunąć z niego patogeny. Dlatego warto je wypróbować, dobierając do swoich indywidualnych potrzeb.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.10.2019 08:40

Trzeba zapytać się Stefana z filmu poranek kojota

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat