Organizatorami wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika oraz Se-ma-for Studio we współpracy z Ośrodkiem Działań Artystycznych.
Na 13 września zaplanowano:
od godz. 11.00 do 15.00 - warsztat filmowy „Historia przyszłości”
Warsztat będzie miał na celu budowanie tożsamości kulturowej społeczności lokalnej. Grupa uczestników pod okiem animatora kultury stworzy kilkudziesięciosekudowy film animowany, którego celem będzie przedstawienie wizji danej miejscowości za 50 lat. W pierwszej fazie warsztatu uczestnicy będą rozmawiali na temat historii miejscowości, jej atrakcji turystycznych, walorów krajoznawczych. Uczestnicy zastanowią się, jak ich miasto powinno wyglądać za 50 lat – co chcieliby, żeby się zmieniło, w jaki sposób dana miejscowość powinna się rozwinąć. Uczestnicy stworzą wspólny scenariusz filmu. Modyfikując zdjęcia poprzez dorysowywanie, doklejanie, kolorowanie wykreują film animowany prezentujący miejscowość w 2064 roku. Istotny dla warsztatu będzie fakt, że do uczestnictwa w nim zostaną zaproszone rodziny – wizja zmian, a zatem potrzeb mieszkańców będzie prezentowana nie tylko z punktu widzenia młodzieży i dzieci, ale także starszego pokolenia
od godz. 15.30 – pokaz filmowy „Moje miejsce moja kultura”
W ramach tego pokazu zostaną zaprezentowane filmy z całego świata podejmujące temat
przynależności do społeczności lokalnej, a także tożsamości kulturowej w globalnej wiosce. Wśród zaprezentowanych filmów znajdą się między innymi: „Heimatland” (2011), „Millhaven” (2010), „Dobro, piękno i prawda” (2011), „Dwa kroki za...” (2010).
Wszystkich zainteresowanych uczestniczeniem w warsztatach prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy z Miejską Biblioteka Publiczną do 10 września – tel. 44 646 52 30 wew. 32, e-mail: informacja@biblioteka.piotrkow.pl. Wstęp na warsztaty i pokaz jest bezpłatny.
Idea projektów On Tour opiera się na trzech podstawowych zasadach:
- dotarcia z ciekawą propozycją kultury, niedostępną dla każdego mieszkańca województwa łódzkiego ze względu na miejsce zamieszkania;
- silnej współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, które współrealizują projekt;
- organizacji warsztatów z tworzenia filmu animowanego, które nie tylko ubogacą, zaktywizują mieszkańców mniejszych miejscowości i zachęcą do aktywnego uczestnictwa w kulturze, ale zwiększą świadomość mieszkańców w zakresie historii lokalnej społeczności i budowania tożsamości kulturowej.
W 2014 roku motywem przewodnim działań Fundacji jest hasło „Mój dom. Moje miasto. Moje miejsce. Nasza historia.” Wszelkie działania w ramach projektu będą ogniskowały się wokół problemu lokalnej tożsamości kulturowej, poznawania lokalnej historii i dziedzictwa w odniesieniu do prywatnych historii uczestników projektu. Trzon projektu będzie ogniskował się wokół zjawiska animacji poklatkowej, która stanowi główny obszar działań, rozwoju i badania dla Fundacji Filmowej Se-ma-for. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem polskiej animacji.
Przypomnijmy, iż Se-ma-for gościł już w piotrkowskiej Bibliotece w czerwcu. Wówczas młodzież gimnazjalna miała szansę uczestniczenia w warsztatach filmowych zaś przedszkolaki i młodzież ponadgimnazjalna w pokazach filmowych. W listopadzie nastąpi podsumowanie projektu i pokaz filmowy wszystkich filmów warsztatowych o czym będziemy informować na bieżąco.
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu
- Lubisz jazz? Wpadnij na dwa dni do Sulejowa
- Budowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona
- Policja ukarała Antoniego Macierewicza. Czy poseł straci prawo jazdy?
- Jazda elektryczną hulajnogą kosztowała go łącznie 2700 zł. Wszystko przez alkohol
- Od jutra rozpocznie się budowa chodnika. Będą utrudnienia na Wierzejskiej