Na czym właściwie ma polegać pomoc takiej rodziny? - Przy współpracy z asystentem pomaga ona nie tylko w opiece i wychowaniu dziecka, ale również prowadzeniu gospodarstwa domowego, pomocy dziecku w nauce oraz w kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych – odpowiada nam Anna Bajdzienko, kierownik Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka z piotrkowskiego MOPR.
Tego rodzaju formę wsparcia może stanowić rodzina, osoba z bezpośredniego otoczenia dziecka (sąsiad, przyjaciel rodzin), a nawet osoby obce – pod warunkiem, że nie są i nie były one pozbawione praw rodzicielskich, nie miały ich ograniczonych oraz nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo. Nie mogą ponadto mieć problemu alkoholowego i problemów psychicznych.
- Chcemy wybrać osoby, które będą dawały gwarancję wypełniania w sposób właściwy swojej funkcji – mówi Anna Bajdzienko. Zakres obowiązków (dostosowanych indywidualnie do rodziny potrzebującej pomocy) reguluje umowa, którą wspierający podpisuje z MOPR-em. Warto zaznaczyć, że funkcja wspierająca łączy się z wolontariatem – osoba, angażując się w pomoc, nie może liczyć na wynagrodzenie, a wyłącznie na zwrot kosztów związanych z pomocą rodzinie wspieranej – na przykład poprzez zrobienie zakupów.
Według danych statystycznych, w Piotrkowie w 2016 roku wsparciem asystenta (urzędnika odpowiedzialnego za pomoc nieradzącym sobie z trudnościami) objęte 44 rodziny, w których przebywało 103 dzieci. Obecnie są to 34 rodziny.
Chętni do udzielenia pomocy proszeni są o kontakt osobisty lub telefoniczny z pracownikami Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (ul. Wysoka 24/26), bądź telefonicznie 44 733 63 60, 44 733 63 64, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30, wtorek 7.30 -17.00.