Pomimo że od dwóch lat mieszkasz we Wrocławiu, to nadal czujesz się Piotrkowianinem ?
Tak, przez 20 lat mieszkałem w Piotrkowie, później chodziłem do liceum w Bełchatowie bo tam chodziłem do szkoły sportowej gdzie grałem w siatkówkę w Skrze. To była moja dyscyplina. Niestety troszeczkę nie wyszło z tym sportem, ale nie poddałem się i postanowiłem w zawalczyć w biegach przeszkodowych często mylonych z biegiem na 3000 metrów na bieżni lekkoatletycznej. Moja dyscyplina to biegi ekstremalne na o wiele dłuższych dystansach. W takich biegach trzeba mieć bardzo mocne ramiona i ogólną sprawność fizyczną. W zawodach pokonujemy nawet 15 kilometrów i kilkanaście morderczych przeszkód.
Wspomniałeś o Mistrzostwach w Kanadzie, z tego co wiem zbierasz pieniądze żeby tam wyjechać?
Tak zbieram pieniądze na wyjazd. Każdy zawodnik musi sam sobie zebrać pieniądze na wyjazd, znaleźć sponsorów i załatwić sobie całą logistyczną część wyjazdu. Do końca mojej zbiórki zostało jeszcze 28 dni. Mam już koło 2000 złotych, potrzebne jest w sumie 5500 złotych. Z tego co wiem to dostanę drobne dofinansowanie z uczelni, będę się również starał żeby dostać pomoc od Piotrkowskich władz.
Na co te pieniądze będą konkretnie potrzebne ?
Najbardziej kosztowną rzeczą jest bilet lotniczy który kosztuje około 3000zł. Do tego zakwaterowanie i cały pobyt w Kanadzie. Będę tam około 7 dni. Trudno oszacować ile to wszystko będzie kosztować, to zależy od tego gdzie się zatrzymamy ale przewiduje że będzie to koszt około 1500-2000zł. Również wejdzie w to transport na miejscu z Toronto do Blue Mountain, gdzie będą zwody i również opłata za pakiet startowy. Aktualnie moim koronnym dystansem będzie dystans długi na 15km i 50 przeszkód. Start w takich zawodach kosztuje 700zł, do tego prawdopodobnie dojdzie start na krótkim dystansie 3 km i 20 przeszkód, gdzie koszt wyniesie 400zł. Łącznie wyjdzie większa kwota niż to 5500 zł. Doliczając wszystkie koszty związane z ubezpieczeniem, pobytem, dokumentacją, formalnościami żeby móc przebywać w Kanadzie legalnie.
Jak wygląda przygotowanie do takich zawodów ?
Biegi przeszkodowe jest to taka dyscyplina która wymaga od nas potężnej wytrzymałości, siły, zwinności, koordynacji, tak naprawdę musimy być w tej dyscyplinie sportowcami idealnymi. Wiele osób mówi że biegacze przeszkodowi są to najsprawniejsi ludzie na świcie. Oczywiście mowa tutaj o elicie sportowców w tej dyscyplinie. Oprócz treningów biegowych które odbywam 4-5 razy w tygodniu, są jeszcze treningi na siłowni – również 4-5 razy w tygodniu. Treningi na ściance wspinaczkowej, basen, na zawodach są również akweny otwarte gdzie trzeba wpław pokonać pewien dystans, dochodzi również trening z obciążeniem na przykład wchodzenie pod górkę z workiem który ważny 40kg. Dlatego tak jak mówię trzeba być w tej dyscyplinie sportowcem kompletnym.
Dlaczego taka a nie inna dyscyplina sportu?
Na początku, kiedy skończyłem grać w siatkówkę i nie znalazłem klubu, trochę się załamałem. Nie wiedziałem co dalej będzie z moją karierą sportowca. Cały czas ćwiczyłem na siłowni bo to też był nieodłączny element treningów siatkarskich. Jednak 3-4 razy w tygodniu chodzenie na siłownie też nie było dla mnie. Ja lubię trenować, codziennie lubię się zmęczyć. Włączyłem do tego bieganie. Wiem też, że po tylu latach uprawnia sportu jestem trochę uzależniony od rywalizacji sportowej więc ciężko tak z dnia na dzień od tego uciec. Postanowiłem, że połączę bieganie z siłownią w jedną całość, bo jeżeli chce być dobrym biegaczem to treningi na siłowni nie są czymś co mnie rozwinie. Można to połączyć, i idealnym połączeniem są właśnie biegi przeszkodowe. Można wziąć najlepszego polskiego maratończyka który podczas takich zawodów będzie daleko w tyle, bo będzie odpadał na wszystkich przeszkodach siłowych. Zwyczajnie nie będzie dawał rady podnieść tych wszystkich ciężarów.
Masz czas na życie prywatne ? czy jednak całe życie spędzasz na siłowni ?
Jestem trenerem na siłowni, także oprócz tego że spędzam tam bardzo dużo czasu w pracy, to jeszcze zostaję po pracy i robię swoje treningi. Do tego treningi biegowe które również trwają około 2 godzin włącznie z rozgrzewką. Dni „nie treningowe” raczej się nie zdarzają więc raczej mam dzień zapełniony - od momentu pobudki aż do położenia się spać.
A dieta. ? Na śniadanie jajecznica z 4 jajek ?
(Śmiech) Nie z 4. Na śniadanie jajecznica z 10 jajek do tego jakieś pieczywo pełno ziarniste. Prawda jest taka że nie muszę się jakoś bardzo ograniczać jeśli chodzi o np. słodycze, ale staram się tego unikać, wiem też że moje zapotrzebowanie na kalorie jest bardzo bardzo duże. Także tego jedzenia jest bardzo dużo i jak teraz sobie wyobrażam że miałbym skończyć biegać i trenować to prawdopodobnie kiedy pochłaniałbym takie ilości jedzenia moja waga skoczyłaby znacznie do góry.
Jakie to są jeszcze dyscypliny podczas zawodów ? Wspomniałeś o kilku, ale jakie jeszcze ?
Na pewno pływanie, wspinaczka, bieganie, podnoszenie ciężarów. Generalnie co zawody, to organizatorzy zaskakują nas nowymi przeszkodami, zazwyczaj jest pula przeszkód które na pewno się pojawią ale są też jakieś dodatki.
Ilu Polaków będzie brało udział w nadchodzących Mistrzostwach Świata w Kanadzie?
Myślę że kilkudziesięciu Polaków, a potwierdzonych jest 12-13 osób.
Jeśli ktoś chce Panu pomóc gdzie powinien się zgłosić?
Za pośrednictwem strony zrzutka.pl jest zbiórka pieniędzy na ten cel można mnie również znaleźć na moim fanpage ( link TUTAJ ) można tam przeczytać moją historię, moje cele, co chce osiągnąć jaki jest kosztorys wyjazdu. Czekam na kontakt z firmami i osobami prywatnymi które naprawdę chcą wspierać młodych sportowców.
Dziękuję za rozmowę.
Link do portalu gdzie można wspomóc Jakuba znajduje się TUTAJ , a poniżej próbka jego możliwości.