- Najczęściej pojawiające się objawy to mocz koloru kawowego lub rdzawego. To przede wszystkim także apatia, bardzo wysoka temperatura, żółtaczka, problemy z wątrobą i nerkami. Następuje niszczenie czerwonych krwinek, czyli postępująca hemoliza. Objawy mogą pojawić się już po trzech dniach od ukąszenia, ale zdarzały się przypadki, że występowały dopiero po kilku tygodniach – mówi dr Masłowski.
W Piotrkowie kleszcze przenoszące pierwotniaka występują w obrębie kilku miejsc m.in. w okolicach ulicy Targowej. W nich trzeba szczególnie uważać. - Pierwsze miejsca, z których trafiały psy do lecznicy, to były okolice ulicy Żelaznej, Wroniej, Dmowskiego. W tym i ubiegłym roku odnotowaliśmy przypadki z ulicy Żwirki. Bardzo często pojawiają się także z tą chorobą psy z miejscowości Siomki, Gąski. Kleszcz przedostaje się z wiatrem w inne miejsca. W Łodzi takich przypadków odnotowuje się znacznie mniej niż w Piotrkowie. Choroba ta występuje w miesiącach: marzec, kwiecień, maj, a następnie: paździrnik i listopad – mówi weterynarz.
Żeby uchronić psa przed chorobą najlepiej zaopatrzyć się w specjalne preparaty nakładane na skóre czworonoga lub obroże. Dla człowieka choroba nie jest groźna.
(Strefa FM)
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a