Piotrków Trybunalski wymiera?

Tydzień Trybunalski Piątek, 25 stycznia 201369
Maleje liczba mieszkańców Piotrkowa. Tylko w ubiegłym roku w porównaniu z 2011 ubyło w mieście 450 osób. Jeszcze w 2007 roku liczba urodzeń była nieco większa niż zgonów. Kolejny rok wypadł pod tym względem prawie na równi. Od 2009 roku w Piotrkowie umiera znacznie więcej ludzi niż się rodzi. Spadek liczby narodzin, wzrost liczby zgonów i emigrujący piotrkowianie – to główne przyczyny spadku liczby ludności w piotrkowskim grodzie.
fot. archiwum fot. archiwum

W 2012 roku w przyszło na świat 727 piotrkowian, zmarło 825. Do tego dużo osób postanowiło osiedlić się na wsi. W sumie tylko w ubiegłym roku w porównaniu z 2011 ubyło 450 osób. - W tej chwili w Piotrkowie mieszka 76 tysięcy 886 osób (stan na 31 grudnia 2012 roku). Miniony rok był kolejnym, w którym odnotowaliśmy spadek liczby mieszkańców. W skali pięciu lat - tj. od 2007 roku ubyło około 3 tys. 700 osób - mówi Grzegorz Janowski, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w piotrkowskim magistracie.

Czy liczba mieszkańców będzie nadal spadać? Jak poinformował Strefę FM Główny Urząd Statystyczny, prognozy nie są optymistyczne. GUS zakłada, że jeżeli tendencja się utrzyma, to w Piotrkowie w 2020 roku będzie zameldowanych 72 tysiące 700 mieszkańców – ubędzie więc cztery tysiące piotrkowian. Spadek liczby ludności jest uzależniony przede wszystkim od tego, że więcej ludzi z Piotrkowa wyjeżdża niż do Piotrkowa przybywa. Osłabiony jest przyrost naturalny. Zwiększa się też liczba zgonów w stosunku do urodzeń. Jeżeli władze mają program, który mógłby tę tendencję odwrócić, to dobrze, bo GUS zakłada, że piętnaście lat później (w 2035 roku) piotrkowian będzie już tylko 63,5 tysiąca. Według założeń w tym roku umrą 962 osoby, urodzi się tylko 475 dzieci!


Czy coś może sytuację zmienić? Może. Recepta jest prosta. Pojawienie się w mieście nowych, dużych inwestycji, zastosowanie specjalnych programów, które przyciągnęłyby mieszkańców z innych części Polski bądź z okolic Piotrkowa. Niemały wpływ na atrakcyjność miasta mają również koszty życia, a te w Piotrkowie niestety rosną.

Wcześniejsze szacunki władz byłego województwa piotrkowskiego znacznie różniły się od obecnego stanu. Zgodnie z założeniami urzędników już w 2000 roku w Piotrkowie powinno mieszkać 100 tysięcy osób. Podobne cele stawiono sobie w przypadku innych miast w województwie.

 

Regionalny plan zagospodarowania przestrzennego byłego województwa piotrkowskiego zakładał, że liczba ludności (w latach 1985 - 2000) zwiększy się z 633 tysięcy do 684 tysięcy), przy czym wrośnie liczba mieszkańców w miastach, zmaleje z kolei na wsiach. Poniższa tabela prezentuje założenia przyrostu ludności na terenie byłego województwa piotrkowskiego w latach 1985 - 2000 (po latach wiadomo, że tylko w niektórych miastach utrzymała się tendencja zwyżkowa - przyp. red.).


Zainteresował temat?

7

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

grek ~grek (Gość)29.01.2013 15:51

gdyby uwzglednili jeszcze ile osob wyjechalo na studia, za granice do pracy, lub po prostu przenioslo sie w inne miejsce zostawiajac zameldowanie w tym miescie to ta liczba moze i by siegnela 60 tysiecy...

00


Bleki Blekiranga29.01.2013 14:37

Cytuję:
~Mitec (Gość)3 godziny temu, 12:01
A co z dziecimi urodzonymi w Łodzi które mieszkają w Piotrkowie T.Bo statystyki mówia o urodzonych w mieście ?

- a co z dziećmi urodzonymi w Piotrkowie a mieszkającymi w Łodzi, i nie tylko

00


Mitec ~Mitec (Gość)29.01.2013 12:01

A co z dziecimi urodzonymi w Łodzi które mieszkają w Piotrkowie T.Bo statystyki mówia o urodzonych w mieście ?

00


xxs ~xxs (Gość)27.01.2013 09:06

"Al-Bundy" napisał(a):
Były pewne niedobory, ale nie było bezdomności, ludzi szukających jedzenia w śmietnikach i była praca zamiast urzędów pracy. Dzieci miały przedszkola, uczniowie darmowe podręczniki. I każdy wiedział, że im wyższy szczebel edukacji osiągnie, tym będzie mu w życiu lżej. Dziś nawet z doktoratem można zapieprzać fizycznie, a bezrobotnych magistrów jest "jak mrówków". Dlatego w tamtym ustroju, mimo jego niedoskonałości, można było planować jakąś przyszłość, dziś żyje się z dnia na dzień.


I być może był to jedyny mechanizm, który był w stanie ogarnąć ten rozdarty rozbiorami, setkami lat zaborów i zniszczony dwiema wojnami mały kraj pod "ruską" granicą.
I nie ma co mieć do ruskich pretensji. Tak po prostu ustalono w Jałcie i tyle.

00


veteran65 ~veteran65 (Gość)27.01.2013 00:16

Witam wszystkich Państwa! Siedzę tak i czytam różne wypowiedzi komentarze jest w tym powiem dużo racji.W naszym kochanym kraju jest jeden wielki bałagan od samej góry do samego dołu.Ludzie zacznijmy wszyscy siebie szanować.Pracowałem 28-lat w Piomie jeden na drugiego patrzy bykiem co kiedyś razem pod blaszakiem pili piwo.Co się z nami dzieje?Ostatnio pracowałem w Hearingu a co tam jest to jest chyba szczyt wszystkiego chamstwo .To nie zakład pracy to obóz pracy.Żeby majstrowie i kierownicy byli niemcami to bym się nie zdziwił.90% kierownictwa nadaje się żeby im obić gęby.Może by jeden z drugim pomyślał że tak nie można.Kiedyś powiedziałem dlaczego do Polski wpuszczają szfabuf .Mogła by się rozwijać Delta a jednak nie.Wykupił Hearing i się bogaci a nie Polska.Dziwić się że miasto się wyludnia z pracą jest coraz gorzej a jak jest to za marne grosze.W samym Piotrkowie ile było zakładów a ile jest teraz?? Chciał bym żeby się ludzie zmienili byli dla siebie bardziej mili.A Polska była potęgą.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga26.01.2013 22:55

"Al-Bundy" napisał(a):
Natomiast oświeć nas wszystkich na co poszły pieniądze (kilkaset miliardów) na jakie zadłużyła kraj w czasie swoich rządów PO? Fabryk ani szkół się nie buduje teraz przecież, za jeżdżenie drogami, które wybudowali pobierają dodatkowe opłaty... Więc na co poszły te pieniądze, które będą spłacać kolejne pokolenia?

Nie łudź się, nie oświeci Cię, bo nie wie. On potrafi tylko powtarzać jakieś banały podawane przez wyznawców Donalda.

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)26.01.2013 22:47

"Adamo" napisał(a):
Gierek to Polskę zadłużył na 50 lat człowieku!


Może nie aż na pięćdziesiąt, bo pożyczki brał w latach siedemdziesiątych i już wszystkie zostały spłacone. Ale za te pieniądze powstawały fabryki, szkoły, mieszkania, szpitale i drogi. To co wtedy wybudowano, to po roku 1989 było wyprzedawane, więc teoretycznie za te pieniądze można było długi spłacać, choć tego nie robiono.
Czasy wtedy były inne i nie można mieć pretensji do Gierka, że nie wprowadził w Polsce wolnego rynku i kapitalizmu, bo to było po prostu niemożliwe. Robił najlepsze co mógł, czyli rozwijał infrastrukturę. Sam się nie nachapał, bo mieszkał w domu jakich w Polsce pełno na wsiach i w miastach i jeździł maluchem. Więc można powiedzieć, że w porównaniu z dzisiejszymi "elytami" żył bardzo skromnie.
Natomiast oświeć nas wszystkich na co poszły pieniądze (kilkaset miliardów) na jakie zadłużyła kraj w czasie swoich rządów PO? Fabryk ani szkół się nie buduje teraz przecież, za jeżdżenie drogami, które wybudowali pobierają dodatkowe opłaty... Więc na co poszły te pieniądze, które będą spłacać kolejne pokolenia?

Komentarz był edytowany przez autora: 26.01.2013 22:48

00


no ~no (Gość)26.01.2013 17:54

"zzz" napisał(a):
prawda jest taka ze gdyby nie gierka inwestycje to nie mialbys pewnie dzisiaj gdzie mieszkac bo bloków by nie bylo tyle. a na nowe nie byloby cie pewnie stac.taka prawda.

prawda jest taka, że gdyby zamiast gierka i tamtego systemu był prawdziwy kapitalizm to dzisiaj w miejscu bloków stałby biurowce a ludzie mieszkaliby w domach na przedmieściach.

00


... ~... (Gość)26.01.2013 14:56

A dziwicie się, że wymiera? Wstyd żyć w tym mieście, to się ludzie wynoszą. Przy takiej władzy, nepotyzmie i korupcji i tak, że ktoś się jeszcze chce przyznawać do P.T.

00


pag ~pag (Gość)26.01.2013 14:47

Coraz więcej osób wyjezdza i dziwić się ? W Piotrkowie nie ma pracy! A jesli jest to z stopniem niepełnosprawności, bo pracodawcy wolą mniej płacić !

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat