W Piotrkowie też mamy pracujących więźniów. Gdzie pracują i ile zarabiają? Aktualnie skazani z piotrkowskiego aresztu są zatrudnieni odpłatnie u 4 kontrahentów zewnętrznych - Firma FHU Derewenda zatrudnia 12 skazanych, „TRANS DOM" - 2 skazanych, PPHU Milenium - 3 skazanych oraz „Sklejki" - 5 skazanych. Kontrahenci płacą osadzonym stawkę 5,50 złotych za godzinę, co przy np. 20-dniowym miesiącu pracy po osiem godzin dziennie daje kwotę 880 złotych (przy płacy minimalnej 1317 złotych) - informuje ppor. Jakub Białkowski, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie.
Zatrudnianie skazanych nie jest jedynie elementem resocjalizacyjnym. Więźniowie mają okazję zarobić trochę pieniędzy, które trafiają do tzw. żelaznej kasy, z której będą mogli korzystać dopiero po wyjściu na wolność. Poza tym pieniądze, które zarobią, mogą wspomóc ich rodziny, które często znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
Możliwość pracy odpłatnej to przywilej. Nie każdy więzień może pracować. Do pracy takiej kierowani są więźniowie, którzy mają trudną sytuację materialną w rodzinie. Rodzina taka objęta jest wywiadem środowiskowym przeprowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jeśli sytuacja rodziny skazanego jest trudna, wówczas taki więzień kierowany jest do pracy w pierwszej kolejności. Drugą grupą więźniów, którzy kierowani są do pracy, są ci, którzy odsiadują wyrok za niepłacenie alimentów lub ci, którzy siedzą za coś innego, ale alimenty płacić muszą.
Wówczas tacy skazani mogą być zatrudnieni wyłącznie odpłatnie. Przy zatrudnianiu więźniów bierze się także pod uwagę ich zainteresowania, stan zdrowia, wiek, kwalifikacje zawodowe. Istnieją również kryteria ściśle więzienne, jak charakter i rodzaj popełnionego przestępstwa, wysokość kary pozbawienia wolności, czas pozostały do odsiedzenia oraz cechy osobowości, czyli tzw. właściwości i warunki osobiste. Szereg komórek organizacyjnych więzienia musi wyrazić zgodę, aby więzień mógł wyjść na zewnątrz do pracy. Niezbędna jest opinia kierownika działu penitencjarnego oraz kierownika działu ochrony, a także opinia psychologa.
Pracujący więźniowie to przede wszystkim ci, którzy siedzą za przestępstwa o małym ciężarze gatunkowym, sprawcy wypadków drogowych, „alimenciarze", czyli tacy, którzy nie są jeszcze zdemoralizowani. Na zewnątrz nie mogą z kolei pracować członkowie zorganizowanych grup przestępczych, tzw. niebezpieczni, gwałciciele, zabójcy, sprawcy kradzieży z włamaniem (na większą skalę).
AS