Piotrków: Które szkoły najlepsze?

Poniedziałek, 28 lutego 201155
Które szkoły w Piotrkowie są najlepsze? Istnieją różne kryteria ocen i zestawień. Te najbardziej miarodajne – średnie wyniki egzaminów końcowych – co roku prezentowane są na posiedzeniu Komisji Oświaty, Nauki, Kultury i Kultury Fizycznej w piotrkowskim Urzędzie Miasta. Liczby nie kłamią. Najlepsze piotrkowskie szkoły to: SP nr 12, Gimnazjum nr 4, III LO oraz ZSP nr 1.
fot. M. Wagafot. M. Waga

Uzyskane przez miejskie placówki oświatowe punkty pokazują przybliżony obraz poziomu nauczania w każdej z nich. Zespół Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta przypomina, że zaprezentowane wyniki to nie żaden ranking, a tylko czysta statystka. - Nikt żadnego rankingu nie prowadzi. To właśnie wyniki egzaminów decydują o tym, która szkoła na jakim miejscu się plasuje – mówi Jarosław Bąkowicz.

Mniej - nie znaczy lepiej

Wśród podstawówek od dwóch lat prym wiedzie Szkoła Podstawowa nr 12. Średni wynik uzyskany w końcowym egzaminie (sprawdzianie) przez uczniów “Dwunastki” to 28,2 pkt. Dla porównania najniższy wynik otrzymała SP nr 10  – 24,7 pkt. - Już od sześciu lat jesteśmy w czołówce szkół podstawowych. Widać więc, że nasi uczniowie kończą pierwszy szczebel edukacji z bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym. Nie ukrywam zadowolenia, ponieważ duża ilość uczniów nie zawsze równa się z niską jakością nauczania – czego jesteśmy dowodem – mówi Anna Kulisa – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie.

Gorzej z niemieckiego

Najlepszym piotrkowskim gimnazjum w 2010 roku okazało się Gimnazjum nr 4. W części humanistycznej (33,5 pkt), matematyczno-przyrodniczej (27 pkt) i z angielskiego (35 pkt) uczniowie tej szkoły uzyskali średni najlepszy wynik w mieście. Jeżeli chodzi o język niemiecki, to w tej dziedzinie najlepsza okazała się piotrkowska “Trójka” (35 pkt). - Oczywiście jesteśmy zadowoleni z poprzedniego roku, ale już teraz ze wszystkich sił staramy się, żeby w najbliższych egzaminach być najlepszym gimnazjum ze wszystkich przedmiotów. To pierwszy rok, kiedy jesteśmy na pierwszym miejscu w mieście i również w powiecie – to cieszy, ale to tylko pretekst do jeszcze większego wysiłku – przekonuje dyrektor czwartego gimnazjum - Wioletta Stępień.

 

Średni wynik egzaminów końcowych

 

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Szkoła podstawowa

SP nr 12 (28,2 pkt)

SP nr 5 (28,1 pkt)

SP nr 3 (28,0 pkt)

Gimnazjum

Gimnazjum nr 4 (129,9 pkt)

Gimnazjum nr 3 (125 pkt)

Gimnazjum nr 5 (124,3 pkt)

Liceum (j. polski i matematyka - poziom podst. i rozszerzony)

III LO (273,8 pkt)

I LO (271,73 pkt)

II LO (222,12 pkt)

Technikum (j polski i matematyka – poziom podst.)

ZSP nr 1 (126,3 pkt)

ZSP nr 5 (98,79 pkt)

ZSP nr 2 (95,39 pkt)

 

 

Być lepszym z matematyki

Maturzyści III LO, jeżeli chodzi o język polski, zarówno na poziomie podstawowym (69,42 pkt) jak i rozszerzonym (67,82 pkt), poradzili sobie w Piotrkowie najlepiej. Zdecydowanie ustąpili jednak miejsca najlepszym matematykom z I LO, którzy uzyskali średni wynik na poziomie podstawowym (79,63 pkt), a na poziomie rozszerzonym (68,58 pkt). - Robimy wszystko, żeby również matematyka poszła nam najlepiej w mieście. Organizujemy sprawdziany dyrektorskie – które wypadają dobrze, ale nie chcę niczego przesądzać – zobaczymy. Od wielu lat jesteśmy w czołówce piotrkowskich liceów. Będziemy dążyć do tego, żeby być najlepszym we wszystkich przedmiotach, ale mimo wszystko nie to jest naszym priorytetem. Najistotniejsze są plany i marzenia uczniów – stwierdza dyrektor Jadwiga Kielian.

Nie tylko w Piotrkowie, ale i w województwie

Najlepiej z ubiegłorocznymi egzaminami spośród zespołów szkół ponadgimnazjalnych poradzili sobie wychowankowie piotrkowskiego ZSP nr 1 (dawnego “Tepeesu”). W egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie ZSP nr 1 uzyskali 57,73 pkt. Ci sami maturzyści najlepiej poradzili sobie także z matematyką - na poziomie podstawowym uzyskując 68,58 pkt, a na poziomie rozszerzonym 38,36. - Byliśmy zaskoczeni tak dobrymi wynikami. W Piotrkowie wśród techników wypadliśmy najlepiej. Z kolei w województwie sklasyfikowano nas na 5 miejscu. Otrzymaliśmy gratulacje od kuratora. To bardzo dobry wynik – próbujemy na nim oprzeć swoją promocję. Ze wszystkich sił postaramy się z tej pierwszej piątki nie wypaść, ponieważ to dla nas ogromne wyróżnienie – przyznaje Justyna Kaniewska – dyrektor ZSP nr 1 w Piotrkowie.

 

Średni wynik egzaminów końcowych

 

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Szkoła podstawowa

SP nr 12 (28,2 pkt)

SP nr 5 (28,1 pkt)

SP nr 3 (28,0 pkt)

Gimnazjum

Gimnazjum nr 4 (129,9 pkt)

Gimnazjum nr 3 (125 pkt)

Gimnazjum nr 5 (124,3 pkt)

Liceum (j. polski i matematyka - poziom podst. i rozszerzony)

III LO (273,8 pkt)

I LO (271,73 pkt)

II LO (222,12 pkt)

Technikum (j polski i matematyka – poziom podst.)

ZSP nr 1 (126,3 pkt)

ZSP nr 5 (98,79 pkt)

ZSP nr 2 (95,39 pkt)

 


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

marisha22 ~marisha22 (Gość)05.12.2012 15:10

Ja pięć lat temu ukończyłam IIILO... cóż mogę powiedzieć...Dziś mój wybór byłby inny, a mianowicie Chrobry:) Ze względu na luźny plan lekcyjny oraz możliwość bardziej swobodnego rozwijania swoich zainteresowań, które bym przekuła w udział konkursach olimpijskich..Myślę,że to bardzo ważne aby kładła nacisk przede wszystkim na przedmioty profilowe dzięki temu może skorzystać na tym uczeń,który może zdobywać sukcesy na rożnych olimpiadach a także podnosić poziom swojej szkoły... Obopólna wymiana korzyści:) IIILO jest liceum nijakim, bez pasji,nie potrafi odpuścić potencjalnemu kandydatowi na przykład olimpiady biologicznej języka polskiego i vice versa... Pod tym względem to tragedia... Ja akurat bdb zdałam maturę i sorry ((tutaj obalę pewne atwierdzenie,że uczniowie IIILO nie chodzą na korki itp.)) dzięki między innymi nauczycielom z ILO,którzy mnie przygotowali:)a więc moje przyjęcie na studia wyższe to na pewno nie była zasługa "durnie wysokiego poziomu Słowaka":D który kładzie nacisk na każdy przedmiot a później z tego nic nie wynika... bo nie da rady być ze wszystkiego bardzo dobrym, co najwyżej przeciętnym z każdego przedmiotu... beznadzieja... (("bo w ILO chodzą dzieci znanych piotrkowian...)) ,a co w tym złego? Myślę,że to bardzo małomiasteczkowe podejście... to,że np.chodzi tam córka lekarki czy nauczycielki? No i co... heh. Ja nie mam z tym problemu,bo jestem córką szanowanego przedsiębiorcy i prawnika,więc "chodząca córka jakieś nauczycielki do ILO nie robi na mnie żadnego wrażenia"... A ja córka prawnika chodziłam do IIILO;)Ot!

14


Chrobry ~Chrobry (Gość)02.10.2011 16:25

Oj, monic. W którym miejscu pojeździłem po trzecim? Przytaczając fakty dotyczące godzin lekcyjnych? :D
To uczniowie III LO podjudzają atmosferę, proponuję poczytać wcześniejsze wypowiedzi. Nałatwiej jest nie widzieć własnych wad i błędów, prawda?
Mała poprawka. W tym roku nie ma włoskiego, jest francuski ;)

00


monic ~monic (Gość)04.09.2011 23:21

ja mam tylko wielką nadzieję że gościowi z chrobrego ulżyło po tym jak pojeździł sobie po trzecim ;] szkoda żeby tyle słów na darmo poszło ;] ;]

11


Kasiunia_ ~Kasiunia_ (Gość)12.08.2011 15:25

NIE polecam Gim nr.4 !!!!!!!!!

21


Chrobry ~Chrobry (Gość)26.07.2011 13:56

Zabawne jest to, że najwięcej na temat wad Chrobrego wypowiadają się osoby do niego nie chodzące, czyt. uczniowie LO III, którzy opowiadają takie bzdury, że tego się nie da czytać (i słuchać).
W Chrobrym uczniów chodzących na korki jest porównywalnie tyle samo co i w III, II czy innych liceach. Skąd to wiem? Bo tam chodzę. Ilość osób uczęszczających na wyrównawcze nie jest większa, niż w Słowackim.
Nauczyciele Chrobrego stawiają nacisk przede wszystkim na przedmioty profilowane, co jest dużą zaletą ILO. Humaniści mają zdecydowanie lżejszą matematykę czy fizykę i odwrotnie.
A największy + naszej szkoły, to mała ilość godzin lekcyjnych. Podczas gdy uczniowie humanistycznej klasy pierwszej w III dwa razy w tygodniu siedzą w szkole do godziny 16.00, w Chrobrym najdłużej siedzimy do 15.00 i to raz w tygodniu.
Wiadome jest natomiast, że w Chrobrym liczy się nazwisko, ale tylko przy rekrutacji. Dzieci wpływowych piotrkowian bez żadnego problemu dostają się do ILO, ale jeśli są totalnymi cymbałami to długo nie pociągną. Takie osoby najczęściej nie zdają w pierwszej klasie, lub po półroczu przepisują się do innych liceów.
Chrobry jest świetną szkołą i nie zmienią tego chamscy uczniowie LO nr III, które kreuje się na ,,łagodniejszą wersję Chrobrego"; a jednak to nasi nauczyciele są jednymi z najlepszych w województwie, że wspomnę tutaj tylko o Kwiatkowskim, Cieślaku czy Błaszczyku; to nasi uczniowie osiągają największe sukcesy w olimpiadach i zawodach sportowych; i wreszcie to nasza szkoła osiągnęła 100% zdanych matur 2011 mimo, że w całym kraju nie zdało aż 1/4 wszystkich uczniów.
Wszystkich gimnazjalistów zapraszam do Chrobrego. Bardzo doby poziom i system nauczania. Lekki plan lekcji. Brak prawie prac domowych (wyjątek - wypracowania z polskiego). A przy tym wszystkim - bardzo dobre wyniki uczniów, którzy (dzięki dobrym nauczycielom) spędzają mniej czasu na nauce w domu.
No i tutaj jest klimat. Niesamowity klimat. Uczycie się w zabytkowym budynku, który uczniowie porównują do Hogwartu (tajemne przejścia i gadające obrazy :D). Każdy nauczyciel jest wyjątkowy, z każdego można się w pewien sposób pośmiać. Bardzo miłe panie bibliotekarki i woźne. Duży wybór języków obcych - rosyjski, niemiecki, angielski, WŁOSKI i łacina. Chociaż troszkę zazdrościmy II francuskiego :). Ogółem - super szkoła, strasznie polecam.
A uczniom Liceum nr III współczuję, że, aby ściągnąć do siebie uczniów, muszą straszyć Chrobrym, naprawdę :)

22


synu ~synu (Gość)01.06.2011 17:38

O tak! Trzecie LO rządzi! Najlepsza atmosfera, najmniej układów, wysoki poziom nauczania bez korepetycji.

11


wladca_teb ~wladca_teb (Gość)27.05.2011 22:02

Uważam, że II LO to bardzo dobra szkoła.
I LO słynie z renomy.. III też było dobre, ale.. nie teraz.

02


//// ~//// (Gość)15.04.2011 11:07

budowlanka także ma dobry pziom, nauczyciele od zxawodowych naprawdę są świetni!!!

20


III LO ~III LO (Gość)11.04.2011 18:53

"absolwent" napisał(a):
Od kiedy to na maturze zdaje się tylko polski i matematykę? A gdzie pozostałe przedmioty? Sprawdź sobie wyniki z innych przedmiotów, zobaczysz, że... "liczby mówią wszystko"


Tak... ale maturę z polskiego i matematyki muszą zdać wszyscy a z innych przedmiotów nie. Dlatego te wyniki są miarodajne. Z tych przedmiotów w liceum maturę zdaje czy słabszy czy lepszy, a z dodatkowych tylko ci lepsi...

01


zorientowany ~zorientowany (Gość)02.04.2011 13:53

Z tym się zgodzę w !00% że ten śmieszny a raczej żałosny dyrektor Chrobrego nie ma nic do powiedzenia przynajmniej mądrego, ale on nie wygrał konkursu na dyrektora tylko został na ten stołek wsadzony przez...chyba wszyscy wiedzą

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat