- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP
- Wypadek na A1. Duże utrudnienia w kierunku Katowic
- Pożar budki z kebabem w Wolborzu. W środku były butle z gazem
- Pięć czołgów zatrzymanych pod Wolborzem przez ITD
Piotrków: Co z mieszkaniami za grosze?
Ile z powodu prawnego bubla straciły piotrkowskie spółdzielnie? Nie ma jeszcze dokładnych obliczeń. Wiadomo jednak, że jeżeli sejm nie zdąży z poprawkami w ustawie, za odszkodowania dla spółdzielni zapłacą podatnicy.
Jak do całej sytuacji odnoszą się piotrkowskie spółdzielnie? Nie są zadowolone z obowiązujących zapisów, ale prawo zmuszające do rozpatrywania wniosków mieszkańców nadal obowiązuje.
- Do naszej spółdzielni złożono 1300 wniosków. Wszystkim wnioskodawcom zostały przedstawione warunki finansowe. Do obowiązku tych osób należy znalezienie notariusza. Jak do tej pory 700 mieszkań zostało przekształconych – informuje prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Juliusza Słowackiego, Andrzej Aleksandrowicz. Dodaje, że cały czas można ubiegać się o przekształcenie lokalu mieszkalnego. Spółdzielnia nie posiada jeszcze danych, które mogłyby wskazywać wysokość “strat”. Nie wiadomo również, czy będzie ubiegała się o odszkodowanie. Gdyby do tego doszło, za wszystko zapłacą podatnicy.
- W ubiegłym roku podpisaliśmy ponad 300 aktów notarialnych dotyczących przekształcenia mieszkań lokatorskich. Wszystkich wniosków złożono ok. 600 – mówi z kolei zastępca prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zbigniew Krasiński. - Jesteśmy zobowiązani do realizacji ustawy. Umożliwiamy ludziom korzystanie z obowiązującego prawa – dodaje.
Jeśli mówić o kwotach, jakie na ustawie “traci” spółdzielnia, to jest to pokaźna suma (w pewnym sensie wirtualna, bo bez korzystnej ustawy tak duża liczba mieszkań nie zostałaby przekształcona), która wynosi ok. 3 mln 600 tys. zł. Jeżeli będzie taka możliwość, Zarząd PSM będzie ubiegać się o odszkodowanie z budżetu państwa. Należy zaznaczyć, że z wejściem w życie nowej ustawy o przekształceniach mieszkań spółdzielnie utraciły możliwość pozyskiwania większych wpływów (ze sprzedaży) na fundusz remontowy. Stąd “straty”.
Janusz Kaczmarek