W styczniu 2018 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 10 poinformowali o dodatkowych 5 milionach złotych z budżetu państwa, które miały trafić do regionu piotrkowskiego w 2018 roku. Środki mają być przeznaczone na doposażenie szpitali, prace konserwatorsko-remontowe w kościołach i zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Prawie 500 tys. zł. miał otrzymać Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej przy Roosevelta (obecnie Powiatowe Centrum Matki i Dziecka) na zakup urządzeń dla oddziału położniczo-noworodkowego. - Oddział jest w dramatycznym stanie, a reformy społeczne, które realizuje Prawo i Sprawiedliwość, zwłaszcza 500+, dały szybki efekt jeśli chodzi o wzrost narodzin w Polsce i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje w opiece zdrowotnej i lekarskiej - tłumaczył na konferencji Antoni Macierewicz.
Obiecane pieniądze do powiatowego szpitala jeszcze nie wpłynęły. - Mamy już koniec lipca, a środki jeszcze nie dotarły do Powiatowego Centrum Matki i Dziecka. Mam nadzieję, że jednak szybko dotrą, bo do końca roku mamy już niewiele czasu. Część tych środków miała zostać przeznaczona na modernizację i prace remontowe, a jak wiadomo trzeba najpierw zrobić przetarg, znaleźć wykonawców. Jeżeli okaże się, że środki otrzymamy w sierpniu, a rozliczenie do końca listopada czy grudnia, to pozostaje mało czasu na wykonanie tych prac - mówi Piotr Wojtysiak, wicestarosta powiatu piotrkowskiego.
Dlaczego od ponad pół roku pieniądze nie dotarły do szpitala? Takie pytanie wystosowaliśmy do biura posłów PiS z okręgu piotrkowskiego. W odpowiedzi czytamy: "Dotacja na szpital powiatowy w Piotrkowie Trybunalskim ma zostać zrealizowana do końca 2018 roku. Wojewoda łódzki w tej sprawie złożył wniosek w Ministerstwie Rozwoju i Inwestycji natychmiast po odpowiedzi umowa będzie realizowana".
Konieczność uzyskania opinii ministra inwestycji i rozwoju w przedmiotowej sprawie wynika z zapisów ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. - Wskazany przepis mówi, że przekazanie dotacji odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy wojewodą, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego, z jednostką samorządu terytorialnego. Zatem pozytywna opinia ministra inwestycji i rozwoju stanowi warunek niezbędny dla dalszego procedowania wniosku w obecnym kształcie - informuje biuro prasowe wojewody.
Dodatkowo, biuro prasowe wojewody zaznacza, że całość kwoty to 400 tys. zł, z czego dotacja obejmuje 80%, czyli 320 tys., a pozostałe 80 tys. (20%) wkład własny powiatu piotrkowskiego.
Oprócz prac remontowych, pieniądze miały być przeznaczone na blok operacyjny, zakup urządzeń do operacji laparoskopowych oraz podniesienie standardu oddziału położniczo-ginekologicznego.