ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Panele fotowoltaiczne – korzystaj z zielonej energii

Wtorek, 31 maja 2016
Zielona energia, czyli energia czerpiąca z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej popularna wśród Polaków. Przyczyniają się do tego m.in. programy, które oferują pomoc w kupieniu i założeniu instalacji OZE. Dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom i kredytom preferencyjnym korzystanie z OZE jest teraz bardziej dostępne. Jednym z odnawialnych źródeł jest energia słoneczna. Do jej przetwarzania wykorzystuje się panele fotowoltaiczne. Poniżej znajdziecie kilka istotnych wiadomości na temat paneli.
Panele fotowoltaiczne – korzystaj z zielonej energii

Panele fotowoltaiczne – budowa

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych modułów fotowoltaicznych połączonych półprzewodnikami w ogniwa. Do produkcji modułów krzemowych używa się krzemu mono lub polikrystalicznego. Ten pierwszy, ze względu na wysokie koszty produkcji, jest dużo droższy niż polikrystaliczny. Pod względem parametrów moduły polikrystaliczne nie odbiegają znacząco jakością od mono i mogą być z powodzeniem użytkowane w panelach. Panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Mogą pracować bezawaryjnie nawet 20 lat. Dobrze skonstruowana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i nie ulega awarii. Nowoczesne panele wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed zamarzaniem i zasypywaniem śniegiem w zimie. Więcej na temat budowy paneli fotowoltaicznych: http://www.prosument-oze.eu/panele-fotowoltaiczne.html

Panele fotowoltaiczne – zasada działania

Panele fotowoltaiczne działają w oparciu o tzw. efekt fotowoltaiczny. Zamieniają energię promieniowania słonecznego na prąd stały, który jest przesyłany do inwertera. Inwerter (falownik) to obok paneli, najważniejsza część instalacji fotowoltaicznej. To tam prąd stały przekształcany jest na prąd zmienny o parametrach nieznacznie wyższych niż prąd płynący z konwencjonalnej elektrowni. Dzięki temu prąd wytwarzany w instalacji OZE jest w pierwszej kolejności pobierany przez instalację, którą zasila. W momencie kiedy nasza instalacja produkuje nadwyżki energii a my nie jesteśmy w stanie jej spożytkować można odsprzedać nadwyżki do elektrowni. W tym celu musimy mieć założony licznik dwukierunkowy. W momencie produkowania nadwyżek prąd będzie odsprzedawany, a w przypadku niedoborów pobierany z elektrowni.

Zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych

Korzystanie z energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Ceny energii z każdym dniem praktycznie ulegają zmianie, a na rachunek, który płacimy składa się wiele czynników, m.in. opłata za przesył prądu i za utrzymanie instalacji. Dzięki energii z OZE możemy całkowicie lub częściowo uniezależnić się od dostawcy prądu z konwencjonalnych źródeł. Ważny jest też czynnik ochrony środowiska, w którym żyjemy. Energia pochodząca z paneli jest czysta, tzn. że podczas jej produkcji nie dochodzi do zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby. Do jej wytwarzania nie używa się też wody. Ponadto panele fotowoltaiczne są biodegradowalne co rozwiązuje problem z ich składowaniem po zużyciu.

Podsumowując, dzięki temu że korzystanie z zielonej energii jest coraz bardziej popularne możemy przyczynić się do ochrony środowiska, ale również odnieść korzyści materialne.


Zainteresował temat?

5

8


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat