PCMD oddaje przychodnie w powiecie. Co z opieką dla mieszkańców?

Region Czwartek, 27 stycznia 202232
Rada Powiatu Piotrkowskiego podjęła decyzję o reorganizacji Powiatowego Centrum Matki i Dziecka. W praktyce oznacza to likwidację czterech publicznych przychodni na terenie powiatu. Czy mieszkańcy regionu zostaną bez podstawowej opieki zdrowotnej?
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Decyzje dotyczące czterech placówek: przychodni w Wolborzu oraz ośrodków zdrowia w Gorzkowicach, Grabicy i Parzniewiczach, Rada Powiatu podjęła w styczniu.

Powiat przekazał prowadzenie tych ośrodków  gminom. Skąd taka decyzja? Starosta Piotr Wojtysiak tłumaczy, że to wynik zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.  

NIK wskazał, że prowadzenie takiej działalności nie należy do zadań obligatoryjnych powiatów. Z tego względu koncentrujemy się na lecznictwie szpitalnym, a publiczne usługi POZ zgodnie z zaleceniami NIK będą prowadzone przez samorządy gminne, ale w formule wyłonionych podmiotów - mówi starosta Wojtysiak. 

Czy wyłączenie przychodni ze struktur PCMD oznacza, że pacjenci mogą mieć problem z dostępem do podstawowych usług medycznych. Niekoniecznie, ponieważ włodarze gmin podjęli już działania, aby temu zapobiec.

 

Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Gorzkowice mówi, że urząd już rozpisał konkurs na prowadzenie przychodni. 

Zaprosiliśmy do składania ofert w otwartym konkursie. Chodzi o wynajem pomieszczeń, w celu świadczenia usług medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie kontraktu z NFZ na terenie gminy Gorzkowice. Chcielibyśmy aby nasi mieszkańcy nie odczuli tej zmiany. Nieodpłatna opieka lekarska ma być dostępna w typowym czasie, czyli w godz. 8-18. Zależy nam także, aby przejęcie pacjentów odbyło się płynnie, a pacjenci nie mieli z tego tytułu dodatkowych problemów - mówi wójt Włodarczyk. 

Na podobne rozwiązanie zdecydowały się też inne samorządy m.in  Grabica.

Gmina będzie ogłaszała konkurs na najemcę budynku ośrodka zdrowia. Chcemy stworzyć niepubliczny ośrodek zdrowia oferujący dla mieszkańców podstawowy pakiet medyczny. W założeniu ma on świadczyć usługi od godz. 10 do 18. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć dobrego najemcę i dobry niepubliczny ośrodek zdrowia będzie funkcjonował w naszej gminie. Zrobimy wszystko, by tak było - zapowiada Krzysztof Kuliński, wójt gminy Grabica. 

 

Wsparcie dla gmin w zakresie przekazania sprzętu oraz dokumentacji medycznej koniecznej do tego, aby pacjenci mieli kontynuację świadczeń deklaruje starosta Wojtysiak. 

 

W Wolborzu przychodnia już funkcjonuje na nowych zasadach. Jak deklarują władze gminy, dla pacjentów nic się nie zmieni, a w przychodni przyjmować  będzie ta sama lekarka. 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

3

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pase ~Pase (Gość)28.01.2022 06:31

Dla pacjentów to nie ma różnicy bo i tak leczą się gdzie chcą a wszędzie w ramach składki do nfz

53


Ekspertyzy ~Ekspertyzy (Gość)28.01.2022 06:26

Stek kłamstw. NIK stwierdził że prowadzenie przychodni przez powiat nie jest obligatoryjne, to znaczy: powiat nie ma obowiązku ich prowadzić, ale jeśli chce to MOŻE to robić. Nigdzie nie ma że muszą się pozbyć tych przychodni.

61


Sader ~Sader (Gość)27.01.2022 22:48

Dobrze że nic się nie zmienia dla pacjentów

43


ku świadomości ~ku świadomości (Gość)27.01.2022 19:38

Czytam i oczom nie wierzę Wotysiak jak zwykle mija się z prawdą. NIK stwierdził bezprawne prowadzenie Przychodni ale w Piotrkowie a nie w gminach. A Wojtysiak likwiduje przychodnie w gminach, trzeba mieć tupet w przeinaczaniu. Ludzie wystarczy przeczytać Raport NIK na internecie. To już totalne lekceważenie mieszkańców Powiatu

143


łoświecony łosioł ~łoświecony łosioł (Gość)27.01.2022 17:15

A po co jakieś przychodnie? Do teleporad nie trzeba przychodni, lekarz może siedzieć byle gdzie, w byle czym, byleby tylko telefon miał. Są punkty wymazowe - kto się źle czuje, to niech się idzie "wymazać". Jak test wyjdzie pozytywny, to na szczęście procedury LECZENIA są opracowane: siedzieć w domu, pić dużo wody, brać ewentualnie paracetamol. Innych chorób dziś i tak nie ma, to po co jakieś przychodnie?
Łoświeci mnie ktoś?

80


b b ~b b (Gość)27.01.2022 20:06

trzeba zlikwidowac tez skladki na leczenie bo i tak kazdy musi za wszystko placic.

81


:( ~:( (Gość)27.01.2022 13:39

Brawo Panie starosto! Brawo radni!
Takiego bagna w mieście i powiecie to nie było nigdy:(

284


goœć_pola ~goœć_pola (Gość)27.01.2022 16:02

aha czyli na państwowym lekarzy nie było. Tzn był tylko jeden i przyjmował do godziny 15 a teraz prywatnie będzie ta sama lekarka i ona będzie 8-18?

110


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat