artykuł partnerski

Otwieramy mały hotel - o czym nie możemy zapomnieć?

Wtorek, 29 marca 2022
Pensjonaty w XXI wieku pełnią bardzo ważną funkcję. Pozwalają one na nocowanie w innych zakątkach państwa, a nawet świata. Jednak w Polsce powstaje coraz więcej baz noclegowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Za sprawą rozwoju branży hotelarskiej wiele osób decyduje się na otwarcie własnego biznesu. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. O czym nie można zapomnieć, otwierając mały hotel? Sprawdzamy.
Otwieramy mały hotel - o czym nie możemy zapomnieć?

O czym pamiętać, otwierając hotel?

Pierwszym elementem, który warto wziąć pod uwagę jest lokalizacja miejsca, w którym hotel będzie się znajdował. Dobrze jest sprawdzić, czy dane miejsce jest atrakcyjne pod względem bliskości do centrum miasta, ewentualnych atrakcji czy komunikacji z portami lotniczymi bądź stacjami kolejowymi.

 

W drugiej kolejności trzeba zwrócić uwagę na identyfikację potencjalnych gości oraz określenie ich potrzeb. Dobrze jest zastanowić się, jakim budżetem mogą oni dysponować oraz jakich atrakcji i udogodnień będą potrzebować. W tym celu warto stworzyć tak zwane persony, czyli opis potencjalnych klientów. Ma to na celu rozróżnienie grup gości i zrozumienie ich potrzeb.

 

Kolejnym krokiem będą już kwestie prawne. Wykupienie terenu działki, a także postawienie pierwszych fundamentów to sprawa podstawowa. Trzeba jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. W przypadku dojścia do ewentualnego wypadku gościa hotelowego, może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

 

Z tego powodu w każdym tego typu obiekcie wymagane jest odpowiednie zaplecze sanitarne, a także dostosowanie go do osób z niepełnosprawnościami. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiednich systemów przeciwpożarowych. W przypadku rozbudowanych sieci hoteli przydadzą się też rozwiązania programistyczne, które zapewnia firma KWHotel.

 

Zgłoszenie do Ewidencji Obiektów Hotelarskich

 

Zgodnie z Ustawą o Usługach Hotelarskich oraz Usługach Pilotów Wycieczek i Przewodników Turystycznych, przypisanie tego typu obiektów do poszczególnych rodzajów, jak hotel, motel, pensjonat czy kemping dokonuje marszałek województwa. Występuje ono na wniosek przedsiębiorcy, który otwiera swój nowy biznes. Potrzebne również będzie uiszczenie odpowiedniej opłaty.

 

Wniosek o wpis do EOH zawiera kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich są dane przedsiębiorcy. Są nimi jego dane osobowe, teleadresowe, numer NIP oraz w niektórych przypadkach także KRS. We wniosku znajduje się przede wszystkim nazwa zgłaszanego obiektu, jak również określenie adresu, numeru telefonu oraz innych danych hotelu. Trzeba w nim też zawrzeć liczbę miejsc noclegowych, pokoi oraz jej struktury. Warto także zamieścić w nim osobę, która będzie upoważniona do reprezentowania przedsiębiorcy oraz wskazanie, o jaki rodzaj zaszeregowania wnioskuje przedsiębiorca.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat