Województwo łódzkie zmaga się z niekorzystną sytuacją demograficzno-epidemiologiczną, wynikającą głównie z procesu starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu zachorowań, zwłaszcza na choroby układu krążenia. W odpowiedzi na te wyzwania, podjęto niezbędne działania mające zwiększyć dostępność do świadczeń diagnostycznych i leczniczych w zakresie chorób układu krążenia, oferowanych przez ochronę zdrowia w województwie łódzkim.
Realizacja zaplanowanych prac, w tym robót budowlano-instalacyjnych, umożliwiła utworzenie nowych pomieszczeń przeznaczonych na Oddział Kardiologiczny poprzez rozbudowę istniejącego Pawilonu B. Zwiększona powierzchnia z 1989 m2 do 2434 m2 pozwoliła na utrzymanie 50 łóżek o profilu kardiologicznym, z czego 12 stanowisk to niezbędne miejsca do realizacji świadczeń z zakresu kardiologii interwencyjnej.
Wykonane prace pozwoliły na wygospodarowanie nowoczesnych pojedynczych lub dwuosobowych sal z własnym węzłem sanitarnym, części do pobytu dziennego dla pacjentów korzystających z programu terapeutycznego oraz części diagnostycznej. Tylko taka koncepcja pozwala osiągnąć cel zwiększenia dostępności świadczeń medycznych w zakresie diagnozy i leczenia chorób układu krążenia.
Ponadto, w ramach projektu, zakupiono nowoczesne wyposażenie i sprzęt medyczny, m.in. łóżka do sali R, kardiomonitory z centralami monitorującymi podstawowe funkcje życiowe pacjenta, respiratory, kolumny medyczne, aparaty EKG, ultrasonografy, meble medyczne oraz wyposażenie pomocnicze do pracy personelu medycznego.
Środki na ten cel zostały pozyskane z Unii Europejskiej oraz Urzędu Marszałkowskiego. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 24 miliony złotych.