Na plaży w Smardzewicach pojawili się wojewoda prof. Zbigniew Rau, komendant wojewódzki policji insp. Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki PSP bryg. Jarosław Wlazłowski czy zastępca komendanta łódzkiej policji insp. Dariusz Walichnowski. Wojewoda podkreślał: - Polska jawi się jako coraz bardziej atrakcyjne turystycznie miejsce. Do tego konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w wymiarze konsekwencji ryzyka, które ponoszą urlopowicze i ci, którzy będą tu na wakacjach - mówił wojewoda i zwrócił się do służb: - Jednego jestem pewien i mogę to powiedzieć nie jako urzędnik państwowy, a jako przedstawiciel społeczeństwa: zrobicie to bardzo dobrze. Dlatego, że wasz profesjonalizm idzie ręka w rękę z wyobraźnią, wrażliwością na wiele niedociągnięć w życiu społecznym. To nowe wyzwanie możemy uznać za otwarte.
Następnie głos zabrał komendant wojewódzki policji w Łodzi, insp. Andrzej Łapiński. Komendant zaczął od apelu. - Chciałbym prosić szeroko rozumiane społeczeństwo, by włączyć się w działania na rzecz rozpoznawania zagrożeń i korzystanie z dostępnych narzędzi: Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Wszelkie służby będą najlepiej działały, jeśli będą kierowane na miejsca, które są wskazane przez samo społeczeństwo - mówił i dodał: - Miejmy nadzieję, że tegoroczne wakacje upłyną w sposób wyjątkowy, że będą kojarzyć się jedynie z miłymi wspomnieniami, relaksem i że po nabraniu sił wszyscy będziemy mieli wrócić szansę wrócić do zwykłych obowiązków i do pracy.
W czasie otwartego spotkania (wyjazdowe posiedzenie zespołu było zamknięte dla mediów i osób postronnych) młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach zorganizowała pokazy samoobrony i udzielania pierwszej pomocy.
- Połączyliśmy wszystkie elementy bezpieczeństwa: bezpieczeństwa osób w sytuacji zagrożenia (stąd pokaz samoobrony) pokaz pierwszej pomocy w przypadku udarów, podtopień, wychłodzenia organizmu i wszystkich sytuacji, które mogą spotkać nas nad wodą. Mieliśmy też cykl spotkań dotyczących przypomnienia zasad zachowania się w ruchu drogowym - tłumaczyła st. sierż. Marta Mysur z KPP w Tomaszowie, koordynatorka akcji "Stawka większa niż gra - zacznij bezpiecznie żyć”.
W samym czerwcu w całym kraju utonęło już 30 osób (stan na 20 czerwca).
zdjęcia: Mariusz Jaroń