Odkrywamy znane i nieznane – Zamek w Oporowie koło Kutna

Łódzkie Niedziela, 21 maja 20233
Kolejne ciekawe miejsce warte uwagi znajduje się w sporej odległości od Piotrkowa Trybunalskiego, ale warto poświęcić mu jeden z wolnych dni. To zamek, w którego murach pojawił się nie tylko Pan Samochodzik, ale też wielu rycerzy. Klimat czasów, w jakich żyli i walczyli można poczuć zatrzymując się obok zamku na nocleg. A co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Zapraszamy na garść ciekawostek.
Fot. Mrksmlk / Wikipedia Fot. Mrksmlk / Wikipedia

Zamek w Oporowie koło Kutna powstał w I połowie XV wieku, a jego głównym budulcem była cegła. Mury wzniesiono na wyspie otoczonej fosą, co wówczas zapewniało dodatkowe walory obronne, a współcześnie dodaje zamkowi wyjątkowego sznytu. Ta budowla, która powstała w stylu barokowym, reprezentuje typ średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej.

 

Zamek jest jednym z niewielu tego typu zachowanych zabytków w Polsce. Zabudowa skupiona została wokół czworobocznego dziedzińca i składa się z domu mieszkalnego, wieży oraz baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Całość zachowała się w bardzo dobrym stanie dzięki remontom, jakie wykonano w XVII, XVIII i XIX wieku. Na szczęście spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Pozostały po nich barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, parkiety i przebudowana w XVIII i XIX w. część bramna. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu, czyli tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem.

 

To urokliwe miejsce sprawiło, że podobnie jak na piotrkowskim Starym Mieście, tak i tu pojawiali się filmowcy. Na terenie zamku kręcono takie filmy jak „Pan Tadeusz” czy też liczne seriale. Wymienić z nich warto choćby serial „Ekstradycja”, w którym zamek był serialową siedzibą mafii. Kręcono też takie seriale jak „Rycerze i rabusie”, czy współczesna „Korona królów”. Ekipy filmowe pojawiły się tu także kręcąc przygody Pana Samochodzika, stworzonego przez Zbigniewa Nienackiego. Zamku można wypatrywać na ekranie oglądając filmy „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, w którym podczas napadu na muzeum skradziono cenny obraz, a tytułowy bohater postanawia zająć się sprawą. Jest to filmowa adaptacja powieści Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”.

 

Często też na terenie zamku odbywają się pokazy historyczne i rekonstrukcje scen sprzed lat, wyjątkowo widowiskowe i barwne.

 

Z zamkiem związanych jest wiele legend. Jedna z najpopularniejszych wspomina o tunelu, jakim dawna warownia miała być połączona z pobliskim klasztorem oo. Paulinów. Swojego czasu mieszkanka zamku i jeden z zakonników z klasztoru spotykali się potajemnie właśnie w tym podziemnym przejściu. Niestety, pewnego wieczoru tunel się zawalił, a kochankowie zginęli na miejscu. Wedle legendy do dziś można czasem usłyszeć nocą ich jęki i wołanie o pomoc.

 

Odwiedzając to miejsce warto poświęcić też chwilę na spacer wokół zamku, bowiem znajduje się tu przepiękny park, który został założony w XVII wieku.

 

Od 2007 roku zamek w Oporowie widnieje w Państwowym Rejestrze Muzeów, bowiem od wielu już lat funkcjonuje tu placówka muzealna.


Zainteresował temat?

6

0


Zobacz również

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Stylepoki ~Stylepoki (Gość)21.05.2023 13:51

Proszę sprawdzić informacje i ewentualnie poprawić je. W wieku XV jeszcze stylu barokowego nie wymyślono. Ten wiek to na naszych terenach jeszcze gotyk, a na zachodzie już poczatek renesansu. Barok to dopiero wiek XVII. Cała notatkę proszę zweryfikować i przeredagować. Coś z epokami, stuleciami i stylami jest pomieszane. Wstyd dla strony i autora tej wiadomosci, że są tak podstawowe wiadomości, ze szkoły podstawowej pomieszane i pomylone. Poprawcie to, bo tego wymaga szacunek dla czytelników i dla wiedzy oraz nauki. Pozdrawiam.

20


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)21.05.2023 17:33

Cytuję:
Zamku można wypatrywać na ekranie oglądając filmy „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, w którym podczas napadu na muzeum skradziono cenny obraz, a tytułowy bohater postanawia zająć się sprawą. Jest to filmowa adaptacja powieści Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”.


Książka była świetna, jak cała seria zresztą, a ten film to był kicz straszliwy. Ktoś, kto to obejrzał nie przeczytawszy wcześniej książki, raczej już po nią nie sięgnie.

Cytuję:
Swojego czasu mieszkanka zamku i jeden z zakonników z klasztoru spotykali się potajemnie właśnie w tym podziemnym przejściu. Niestety, pewnego wieczoru tunel się zawalił, a kochankowie zginęli na miejscu. Wedle legendy do dziś można czasem usłyszeć nocą ich jęki i wołanie o pomoc.


Ale te jęki to jęki bólu, czy jęki kopulacyjne? ;)
P.S. Przedmówca ~Stylepoki (Gość) ma zupełnie słuszne uwagi.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat