Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane – Zamek w Oporowie koło Kutna

Łódzkie Niedziela, 21 maja 20233
Kolejne ciekawe miejsce warte uwagi znajduje się w sporej odległości od Piotrkowa Trybunalskiego, ale warto poświęcić mu jeden z wolnych dni. To zamek, w którego murach pojawił się nie tylko Pan Samochodzik, ale też wielu rycerzy. Klimat czasów, w jakich żyli i walczyli można poczuć zatrzymując się obok zamku na nocleg. A co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Zapraszamy na garść ciekawostek.
Fot. Mrksmlk / Wikipedia Fot. Mrksmlk / Wikipedia

Zamek w Oporowie koło Kutna powstał w I połowie XV wieku, a jego głównym budulcem była cegła. Mury wzniesiono na wyspie otoczonej fosą, co wówczas zapewniało dodatkowe walory obronne, a współcześnie dodaje zamkowi wyjątkowego sznytu. Ta budowla, która powstała w stylu barokowym, reprezentuje typ średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej.

 

Zamek jest jednym z niewielu tego typu zachowanych zabytków w Polsce. Zabudowa skupiona została wokół czworobocznego dziedzińca i składa się z domu mieszkalnego, wieży oraz baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Całość zachowała się w bardzo dobrym stanie dzięki remontom, jakie wykonano w XVII, XVIII i XIX wieku. Na szczęście spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Pozostały po nich barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, parkiety i przebudowana w XVIII i XIX w. część bramna. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu, czyli tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem.

 

To urokliwe miejsce sprawiło, że podobnie jak na piotrkowskim Starym Mieście, tak i tu pojawiali się filmowcy. Na terenie zamku kręcono takie filmy jak „Pan Tadeusz” czy też liczne seriale. Wymienić z nich warto choćby serial „Ekstradycja”, w którym zamek był serialową siedzibą mafii. Kręcono też takie seriale jak „Rycerze i rabusie”, czy współczesna „Korona królów”. Ekipy filmowe pojawiły się tu także kręcąc przygody Pana Samochodzika, stworzonego przez Zbigniewa Nienackiego. Zamku można wypatrywać na ekranie oglądając filmy „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, w którym podczas napadu na muzeum skradziono cenny obraz, a tytułowy bohater postanawia zająć się sprawą. Jest to filmowa adaptacja powieści Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”.

 

Często też na terenie zamku odbywają się pokazy historyczne i rekonstrukcje scen sprzed lat, wyjątkowo widowiskowe i barwne.

 

Z zamkiem związanych jest wiele legend. Jedna z najpopularniejszych wspomina o tunelu, jakim dawna warownia miała być połączona z pobliskim klasztorem oo. Paulinów. Swojego czasu mieszkanka zamku i jeden z zakonników z klasztoru spotykali się potajemnie właśnie w tym podziemnym przejściu. Niestety, pewnego wieczoru tunel się zawalił, a kochankowie zginęli na miejscu. Wedle legendy do dziś można czasem usłyszeć nocą ich jęki i wołanie o pomoc.

 

Odwiedzając to miejsce warto poświęcić też chwilę na spacer wokół zamku, bowiem znajduje się tu przepiękny park, który został założony w XVII wieku.

 

Od 2007 roku zamek w Oporowie widnieje w Państwowym Rejestrze Muzeów, bowiem od wielu już lat funkcjonuje tu placówka muzealna.


Zainteresował temat?

6

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Stylepoki ~Stylepoki (Gość)21.05.2023 13:51

Proszę sprawdzić informacje i ewentualnie poprawić je. W wieku XV jeszcze stylu barokowego nie wymyślono. Ten wiek to na naszych terenach jeszcze gotyk, a na zachodzie już poczatek renesansu. Barok to dopiero wiek XVII. Cała notatkę proszę zweryfikować i przeredagować. Coś z epokami, stuleciami i stylami jest pomieszane. Wstyd dla strony i autora tej wiadomosci, że są tak podstawowe wiadomości, ze szkoły podstawowej pomieszane i pomylone. Poprawcie to, bo tego wymaga szacunek dla czytelników i dla wiedzy oraz nauki. Pozdrawiam.

20


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)21.05.2023 17:33

Cytuję:
Zamku można wypatrywać na ekranie oglądając filmy „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, w którym podczas napadu na muzeum skradziono cenny obraz, a tytułowy bohater postanawia zająć się sprawą. Jest to filmowa adaptacja powieści Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”.


Książka była świetna, jak cała seria zresztą, a ten film to był kicz straszliwy. Ktoś, kto to obejrzał nie przeczytawszy wcześniej książki, raczej już po nią nie sięgnie.

Cytuję:
Swojego czasu mieszkanka zamku i jeden z zakonników z klasztoru spotykali się potajemnie właśnie w tym podziemnym przejściu. Niestety, pewnego wieczoru tunel się zawalił, a kochankowie zginęli na miejscu. Wedle legendy do dziś można czasem usłyszeć nocą ich jęki i wołanie o pomoc.


Ale te jęki to jęki bólu, czy jęki kopulacyjne? ;)
P.S. Przedmówca ~Stylepoki (Gość) ma zupełnie słuszne uwagi.

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat