Od soboty mandaty jeszcze wyższe

Kraj Piątek, 16 września 202235
Wysokie mandaty będą grozić od soboty (17.09.2022) kierowcom za nagminne przekraczanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, czy wyprzedzanie na przejściu lub przed nim. To tylko niektóre zmiany. Nie będzie można również redukować punktów karnych, które znalazły się na koncie kierowcy za popełnione przewinienia. Te będą kasowane nie po roku, a po dwóch latach. Przeczytajcie na jakie jeszcze zmiany powinniście być gotowi.
fot.: Policja fot.: Policja

Już od kilku miesięcy kierowcy muszą się liczyć z wysokimi karami za przekroczenie dozwolonej prędkości. Teraz, jeśli zdarzy się to wielokrotnie w ciągu 2 lat, kara będzie dwukrotnie wyższa. Przykładowo za jazdę z prędkością wyższą od dozwolonej o 41-50 km/h za pierwszym razem zapłacimy 1000 złotych, a na nasze konto powędruje 11 punktów karnych. W przypadku recydywy kara to 2000 złotych i punktów karnych.

Można powiedzieć, że właściwie od samego początku roku jest dużo zmian. Mają one na celu poprawić bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Statystki pokazują, że zaostrzenie taryfikatora działa i w pierwszym kwartale 2022 roku spadła liczba wypadków na drogach, szczególnie tych śmiertelnych. Ukazuje to, że główną przyczyną tragedii na drogach jest nadmierna prędkość, która jest jednym z ogromnych grzechów kierowców. Do tej pory było prawie 3 tysiąc ofiar śmiertelnych rocznie w Polsce, ale warto to przemnożyć przez liczbę osób w rodzinach tych ofiar - mówi Dariusz Misztal, szef piotrkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. 

 

Od 17 września zacznie obowiązywać zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Zniesione będą również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Od momentu wejścia przepisów w życie, ta pula dwudziestu czterech punktów, będzie odnawiana co dwa lata. Czas tych dwóch lat będzie jednak biegł nie od chwili przyznania mandatu, lecz od momentu jego zapłacenia, czyli im szybciej zapłacimy tym lepiej - dodaje Misztal. 

 
Z przepisami powinni się zapoznać nie tylko kierowcy.

Piesi nadal mają i będą mieli pierwszeństwo nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również wchodząc na nie. Rowerzyści mają jednak pierwszeństwo tylko i wyłącznie wtedy, kiedy już znajdują się na przejeździe rowerowym. Oznacza to, że cyklista nie może nagle wjechać przed maskę samochodu. Musi upewnić się, że może bezpiecznie przejechać. Za złamanie tego przepisu też grożą wysokie kary. Wystarczy zapamiętać, że jeżeli kierowca jednośladu jest na przejeździe to ma pierwszeństwo, a gdy zbliża się do niego i widzi nadjeżdżający pojazd, wówczas musi się zatrzymać i przepuścić go - podpowiada nasz rozmówca.

 

Niektóre istotne przepisy, które wejdą w życie od 17 września 2022 roku:

 

Przekroczenie prędkości o:
• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych i 9 punktów karnych; recydywa: 1600 złotych i 10 punktów karnych;
• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych i 11 punktów karnych; recydywa: 2000 złotych i 13 punktów karnych;
• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych i 13 punktów karnych; recydywa: 3000 złotych i 15 punktów karnych;
• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych i 14 punktów karnych; recydywa: 4000 złotych i 15 punktów karnych;
• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych i 15 punktów karnych; recydywa: 5000 złotych i 15 punktów karnych.

 

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
• złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
• wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
• niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
• omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych.
• wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
• wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
• prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

 

Ze wszystkimi najnowszymi przepisami możecie się zapoznać, pobierając poniższy dokument:

 

pobierz plik Nowy_taryfikator.pdf


Zainteresował temat?

5

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sandra. ~Sandra. (Gość)16.09.2022 08:44

Jestem za. Jeżeli nie potrafisz jeździć to idź na autobus lub zamów sobie taxi na pewno wyjdzie taniej niż mandat. Oby więcej patroli i karać przykładnie roztrzepanych, pseudo kierowców.

107


abc ~abc (Gość)16.09.2022 08:40

Cóż, nowe coraz bardziej rygorystyczne przepisy dla mas i obroża na szyję, tylko hucpa polityków bez żadnych konsekwencji. Tak trzymać kochana władzunio, aż w kocu żyłka pęknie.

76


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat