Podczas wystawy Przekroczenie I można zobaczyć prace Tomka Barana i Michała Zawady.
- Dzisiejszego wieczoru mamy do czynienia z dwiema wystawami: Przekroczenie I oraz Przekroczenie II. Wystawa znajdująca się na Sieradzkiej tak naprawdę w organiczny sposób wyniknęła z pracy nad Przekroczeniem I. My z Tomkiem Baranem znamy się od początku studiów i w chwili kiedy musieliśmy skonfrontować swoje prace, doszliśmy do wniosku, że nie będziemy pokazywać tylko swoich prac malarskich. Postanowiliśmy stworzyć nieco fikcyjną narrację. Przez to, że znamy się od lat na moim dysku znajdują się tysiące zdjęć, na których uwieczniony jest nasz okres artystyczny. Zdecydowaliśmy się pokazać wystawę, która z jednej strony będzie dokumentować nasz wspólny rozwój, a z drugiej stworzy metanarrację. To nie jest tylko i wyłącznie wystawa na temat Tomka Barana i jego prac. Chcieliśmy stworzyć fantazmatyczną historię, którą można odnieść do artysty w ogóle. Stąd pojawiają się zdjęcia czysto warsztatowe, itp. – mówił podczas wystawy Michał Zawada, autor zdjęć.
- Przekroczenie I nie jest trudną wystawą, ale nie jest także wystawą oczywistą. Wystawa ta jest prawie ascetyczna, fragmentaryczna. Zmusza, zaprasza do myślenia i wejścia w pewien świat. Sprawy, których dotyczą obydwie wystawy to życie i śmierć oraz prawda i fikcja. Stanowią one introdukcję do listopada, miesiąca zmuszającego nas do zastanowienia się nad naszą kondycją w świecie. Przekroczenie II, krótko mówiąc, to wystawa o śmierci – opowiedział Stanisław Piotr Gajda, dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie.
Wątek śmierci kontynuowany jest w Przekroczeniu II. To abstrakcyjne kształty w wideo i obrazach, zdjęcia miejsc naznaczonych śmiercią oraz czarny domek z nadpalonym pokojem, których autorami są Bartek Kokosiński, Mateusz Okoński, Marta Sala, Łukasz Stokłosa. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Wąs.
tekst i foto: MW