Hejt bywa często reakcją na nudę, sposobem na zdobycie pozycji w sieci, pokazaniem znajomym swojej siły, odreagowaniem swoich niepowodzeń, przejawem zazdrości. Zazwyczaj jest nieprzemyślany, podejmowany pod wpływem różnych emocji. Jakie mogą być konsekwencje takich działań?
Wyzwiska, przekleństwa, obelgi i życzenia śmierci, mają jednak swoje granice. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie poradzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Czasami decyduje się na najgorsze i odbiera sobie życie.
Czy w naszych szkołach uczniowie są szykanowani i hejtowani przez innych uczniów ?
Jasne, że tak i najczęściej hejterzy to dzieci z "dobrych" lub "bogatych" domów. W domu aniołek a w szkole szatan. Dobrze jest, gdy ma się dobry kontakt ze swoim dzieckiem, które Ci wszystko opowie i można porozmawiać i zareagować na czas. ( Wioletta )
O to trzeba zapytać uczniów, choć wątpię żeby któryś z nich odpowiedział .Bo jak nie jest szykanowany to po komentarzu w Maglu może już być:(Takie mamy czasy że znajdą się tacy którym wszystko przeszkadza ...wiara, inny ubiór, inna orientacja czy nawet zwykły komentarz który im nie pasuje .Kiedyś pewne sprawy wyjaśniało się na podwórku w oczy teraz jeden z drugim czuję się mocny przed ekranem komputera a w rzeczywistości jest tchórzem trzęsącym portkami gdyby miał to samo co wypisuje w internecie na kogoś miał powiedzieć wprost .Sam na własnej skórze odczułem hejt i to od osób od których bym najmniej się tego spodziewał ..nie było to miłe:( (Louis)
Oczywiście że tak, mój syn był hejtowany już w podstawówce 1-2-3 klasa. Ja nie odpuściłam i dziś wszystko jest dobrze . A mogło być tragicznie.
To się dzieję od najmłodszych klas. Tylko rodzic musi być rodzicem i rozmawiać z dzieckiem. Być otwarty na słowa dziecka. Tutaj musi działać zaufanie bo dzieci często są zbywane jeśli mówią rodzicom o hejcie,który je spotyka. (Justyna)
Tak, niezależnie od określonej szkoły. Nauczycielom zależy na etatach dlatego znikoma reakcja. Rodzic to zazwyczaj znajoma, ktoś na stanowisku. Stąd takie zachowania i dramaty lub, co gorsze tragedie. Wstyd, tak wychowując dziecko, zajmować państwowe stanowiska.lub do nich aspirować Wskazuję to właśnie na porażkę systemu. Stamtąd powinien płynąć wzorzec. (Henryk )
To kilka odpowiedzi udzielonych miedzy innymi przez rodziców.
- Jak w Polsce wydarzają się tragedie i młodzi ludzie popełniają samobójstwo to my przeżywamy tragedie a później idą marsze milczenia, ale tak na prawdę nie szukamy odpowiedzi . My się skupiamy zawsze na finałach my z tymi finałami jeśli nie dojdzie do tragedii później pracujemy w terapii, natomiast nie likwidujemy, nie naprawiamy tego co jest pierwszą przyczyną. Przestaliśmy wychowywać dzieci moralnie, odrzuciliśmy moralność jako fundament wychowania. My kupujemy, dajemy, hodujemy, dajemy smartfony natomiast zapominamy, że człowiek może korzystać z wolności wtedy kiedy jest odpowiedzialny. Systemowo wyrzucamy ze szkoły etykę i nie zastanawiamy się nad tym, że wyrzucamy fundament, który uczy człowieka co jest dobre a co złe, więc za chwileczkę będziemy mieli wysyp bandytów , którzy uznają to za normę społeczną. My po prostu zgłupieliśmy jako społeczeństwo na poziomie instytucjonalnym i na poziomie rodziny- zaznaczył prof. Mariusz Jędrzejko
- Kiedyś jak ktoś kogoś wyzywał, ktoś miał jakiś problem i okazywał to w sposób agresywny to to się kończyło w momencie kiedy się go nie widziało. Teraz przez internet nie ma możliwości by te agresywne zachowania ustały - stwierdził Adam Sieradzki, psycholog, prezes Stowarzyszenia Sowia Przystań.
Hejt jest wszechobecny. Negatywne komentarze pojawiają się najczęściej przy publicznie dostępnych forach poświęconych polityce czy poruszających kwestie światopoglądowe, aktualne tematy, które angażują społeczeństwo, ale także na prywatnych profilach w social mediach. Jak dobrze wiemy w Internecie nic nie ginie. To, co sprawia, że hejt jest tak dokuczliwy, to fakt, że hejterska treść jest udostępniana przez wiele innych osób, a każda negatywna reakcja wpływa na nas silniej niż elementy pozytywne.
- Ja doznaje go na każdym kroku, krytykowali mnie wcześniej i teraz jak zostałam radną. Będzie jeszcze gorzej, albo się wszyscy zbuntujemy i przestaniemy używać social mediów albo to pójdzie nie w tym kierunku co powinno. Ja sama zamierzam pójść złożyć doniesienie na osoby, które stosują hejt w internecie w stosunku do mnie , bo ja się nie poddaję, jest mi przykro, uważam, że są granice- podsumowała Małgorzata Pingot.
Reagowanie na hejt może być trudne, ale istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc w zarządzaniu sytuacją
Ucz dziecko, żeby nie brało hejtu do siebie. Uświadamiaj, że to, co mówią hejterzy, zazwyczaj mówi więcej o nich samych niż o hejtowanej osobie. Nie pozwól, aby ich słowa wpływały negatywnie na poczucie własnej wartości dziecka. Jeśli dziecko otrzymuje hejterskie komentarze lub wiadomości, użyj opcji blokowania, raportowania lub usuwania takich treści. To pomoże w ograniczeniu dalszej interakcji z osobami hejtującymi. Jeśli hejt ma miejsce na platformie internetowej, zgłoś incydent administracji tej strony. Wiele platform ma politykę dotyczącą nienawiści i hejtu, co pozwala na działania przeciwko sprawcom.
Przeciwdziałanie hejtowi wymaga podejścia wielowymiarowego, zarówno na poziomie jednostki, jak i społeczności. Podstawą jest promowanie edukacji na temat szkodliwości hejtu, uprzedzeń i dyskryminacji oraz tworzenie kultury online i offline, która promuje szacunek, akceptację i pozytywną komunikację. Pamiętaj, że poczucie osamotnienia w obliczu hejtu to trudne doświadczenie, ale istnieją środki zaradcze i wsparcie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nim. Zachęcaj do zgłaszania przypadków hejtu i przemocy internetowej i na platformach społecznościowych, ale również hejtu bezpośredniego raz reaguj na nie. Dawaj wsparcie osobom, które padły ofiarą hejtu. To może obejmować zarówno wsparcie emocjonalne, jak i pomoc w zgłaszaniu przypadków hejtu i reagowaniu na nie.