Advertisement

Nowela tzw. ustawy śmieciowej z podpisem prezydenta

PAPKraj Poniedziałek, 23 sierpnia 2021440720
Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ustanawia m.in. maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody.
Nowela tzw. ustawy śmieciowej z podpisem prezydenta

Chodzi o tzw. ustawę śmieciową, która m.in. ustanawia maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, maksymalna stawka ma wynosić ok. 150 zł, a nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.

 

Nowela tzw. ustawy śmieciowej zakłada też, że gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców.

 

Nowe przepisy dadzą Ministrowi Klimatu i Środowiska możliwość wydawania indywidualnych decyzji dla gmin ws. odstępstwa od pięciopojemnikowej zbiórki odpadów. Resort zapewnił, że ma to się dziać jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Chodzi o to, żeby nie rozmontować sytemu selektywnej zbiórki odpadów opartej na różne frakcje.

 

Ustawa przewiduje również zwiększenie stawek opłat za odpady powstające w nieruchomościach niezamieszkałych. Gminy wskazywały, że obecne stawki są za niskie, przez co mieszkańcy muszą się dorzucać bardziej do systemu.

 

Nowelizacja zawiera także przepisy mające zapewnić, że gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania. Nowe przepisy wydłużają ponadto z roku do trzech lat możliwość składowania niektórych odpadów, co ma również pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania systemu.

 

Ustawa w części wchodzi w życie po upływie 1 dnia i 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia 2022 r. (PAP)


Zainteresował temat?

1

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Najmądrzejszy ~Najmądrzejszy (Gość)26.08.2021 11:41

W normalnych krajach, w przypadku segregowanych odpadów - są one odbierane BEZ JAKICHKOLWIEK OPŁAT. I to jest OK. Skoro TY segregujesz, oni odbierają "na gotowo". Tylko Polak jest "robiony zawsze w bambuko", bo nie zna języków ani nic nie rozumie.

00


Leszor ~Leszor (Gość)24.08.2021 14:17

Prosiłbym jeszcze o interwencję w sprawie tych 30%podwyżek za ciepło bo to jest kryminał

91


Kaczor ~Kaczor (Gość)24.08.2021 22:32

Czyli Moszczenica ma maksymalne i tak

00


byczek1 ~byczek1 (Gość)24.08.2021 14:27

I tak nie dam więcej!

30


wiona ~wiona (Gość)24.08.2021 16:49

Za wszystkie odpady powinni płacić producenci opakowań i dystrybutorzy towarów, często wielokrotnie opakowanych dla podniesienia ich wizerunku i osiągnięcia większej ceny za kiepski produkt. Na przykład trzykrotne opakowania kosmetyków powinny być zakazane i karalne. To jest proste i oczywiste, ale mogłoby uderzyć w światowe korporacje producentów i handlowców. Łatwiej jest uwalić kosztem konsumentów.

70


jakub ~jakub (Gość)24.08.2021 10:23

Po prostu trzeba się wymeldować nie ma obowiązku meldunku i już płacisz mniej ja tak mam,płace tylko za żonę i dziecko i jestem prawie 360 złoty rocznie do przodu.

66


co ma piernik.. ~co ma piernik.. (Gość)24.08.2021 14:29

śmieć do wody

30


g ~g (Gość)24.08.2021 05:49

Co ma woda do śmieci..jprd

172


śmieszek ~śmieszek (Gość)24.08.2021 13:43

Karuzeli ze śmieciami ciąg dalszy. A jak będzie czas pokaże. Coś w usługach komunalnych stanieje żeby coś innego podrożało. Na przykład woda a co za tym idzie ścieki. I co. W taki czy inny sposób wszystko będzie... jak jest.

50


Dzięki Andrzej! ~Dzięki Andrzej! (Gość)24.08.2021 12:15

Na razie płacę 58 zł. Czekam na podwyżkę do 150 zł, dzięki ustawie. Jesteś kochany!

42


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat