Nie będzie mostu łączącego gminy Aleksandrów i Ręczno

ePiotrkowRegion Środa, 24 kwietnia 20191157035
75 samorządów ubiega się w sumie o 86 mln zł dofinansowania na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy nowych mostów w ramach rządowego programu "Mosty dla Regionów". Nie ma wśród nich żadnego z powiatu piotrkowskiego czy powiatów sąsiadujących.
fot.: pixabay

Na inwestycje rząd chce przeznaczyć 2,3 mld zł, a każdy z samorządów może liczyć na wsparcie w wysokości maksymalnie 80% wartości projektu. W sumie mają powstać 22 mosty. Program został ogłoszony w maju ubiegłego roku. Wówczas wydawało się, że istnieje duża szansa na to, że jedna z tego typu przepraw połączy gminy Aleksandrów i Ręczno. Przedstawicielom pierwszej z tych gmin pomysł bardzo się spodobał i zapowiadali wówczas, że są gotowi wspierać budowę przeprawy przez Pilicę. Wójt Paweł Mamrot (wówczas sekretarz gminy) powiedział nam, że ten konkretny most jest w tym miejscu bardzo potrzebny. Ostatecznie jednak ani gmina Aleksandrów, ani Ręczno nie złożyły wniosku o dofinansowania. Dlaczego?

 

O to zapytaliśmy samego Pawła Mamrota. - Temat mostu, który miał powstać na wysokości miejscowości Skotniki jest dyskutowany już od kilkunastu lat. Doceniamy, że rząd widzi potrzebę wybudowania przeprawy pomiędzy Sulejowem a Przedborzem. Po rozmowach z mieszkańcami uznaliśmy, że potrzebujemy mostu o nośności około 20 ton. Tymczasem program "Mosty dla Regionów" zakłada budowanie przepraw o nośności 60 ton, które mają mieć połączenie z drogami krajowymi i ekspresowymi. Taka inwestycja mogłaby kosztować ok. 350-400 mln zł. Nawet w przypadku otrzymania 80% wsparcia musielibyśmy nadal dołożyć olbrzymią kwotę. Nie jesteśmy w stanie sfinansować tak dużego projektu. Biorąc to pod uwagę, mogę powiedzieć, że na nasze potrzeby jesteśmy za stworzeniem mostu o nośności około 20 ton. Zaproponowaliśmy, żeby to była w 99% inwestycja rządowa, przy 1% ze strony samorządów, ale przy zaakceptowaniu naszych warunków, jeśli chodzi o parametry tej konstrukcji i potrzeby mieszkańców - powiedział wójt gminy Aleksandrów i dodał, że jest to stanowisko wypracowane wspólnie z samorządem gminy Ręczno i powiatem piotrkowskim. 

 

Spośród samorządów województwa łódzkiego rządowym programem "Mosty dla Regionów" zainteresowała się jedynie gmina Dłutów (pow. pabianicki), która złożyła aż 5 wniosków o dofinansowania. Najwięcej takich pism (22) wpłynęło z województwa małopolskiego. Na drugim biegunie znalazły się natomiast województwa pomorskie i zachodniopomorskie, z których nie wysłano ani jednego wniosku.


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kb ~kb (Gość)26.04.2019 06:56

Przeprawę promową zrobić... Będzie taniej :D

73


artu ~artu (Gość)26.04.2019 15:54

Przecież przez Pilicę można przejechać normalnie autem bo płytko.

81


gość ~gość (Gość)26.04.2019 17:36

Już kiedyś o tym pisałem. Przeglądajac stare osiemnastowieczne mapy można zobaczyć stare mosty na Pilicy. Budowano je za czasów zaborowych. Przez zaborców. Teraz w dobie możliwosci technicznych nie można zbudowac nawet kładki. Oprócz tej samowoli budowlanej w Trzech Morgach,która to wybudowali sami mieszkancy. I chwała im za to.To ze,gminy sa biedne ,widac naocznie ale po co wybiera się samorządowców? Niech wydeptaja ścieżki do wojewody,ministerstwa infrastruktóry wreszcie do rządu.

120


baran odpowiada ~baran odpowiada (Gość)26.04.2019 16:00

Ale za to będą 2 kościoły,oczywiście z datków parafian

91


97_toja ~97_toja (Gość)26.04.2019 08:55

Nie wiem jak jest w Aleksandrowie, ale do Ręczna powinni się wybrać z NIK, bo to co się tam ostatnio wyprawia to już ludzkie pojęcie przechodzi.

92


Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.04.2019 23:05

110


pikroz ~pikroz (Gość)25.04.2019 15:13

Ma być tunel !!!!!!!!! za darmo !!!!

51


Piotrkowianin Piotrkowianinranga24.04.2019 21:55

Cytuję:
Po rozmowach z mieszkańcami uznaliśmy, że potrzebujemy mostu o nośności około 20 ton.

Czyli żeby ciężarówka nie mogła przejechać? Brawo ten pan...

185


gość ~gość (Gość)24.04.2019 20:35

W gminie Ręczno nie złożono wniosku, bo przecież nawet nie mają kompetentnej osoby, która by to zrobiła.

311


gadu gadu ~gadu gadu (Gość)24.04.2019 21:54

Dla chcącego nie ma nic trudnego. Samorządy winny sięgać po kilka współfinansowań. Tylko lepiej jest nic nie robić. W urzędach (dworach) zamiast kompetentnych specjalistów same młode sekretarki pozatrudniane i panuje marazm i nepotyzm. Inne zarządy regionów mogą służyć mieszkańcom, rozwiązując ich problemy, a nasze wolą nic nie robić, bo tych samych ludzi od wielu lat i tak się wybiera. Dlaczego nie ma wiarygodnych konkursów, tylko startuje jeden kandydat, który i tak wiadomo, że jest namaszczony wcześniej na to stanowisko? Dlaczego radni tego nie zmieniają ! JST poprzez urzędy wydają pieniądze społeczeństwa, danej gromady, a radni jako ich przedstawiciele winni decydować na co wydają i nadzorować te wydatki. Gdy radni nie nadzorują wydatków to są współwinnymi przed społeczeństwem złego gospodarowania dobrem wspólnym.

194


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat