Pierwszy raz obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe Sejm jednogłośnie uchwalił 9 stycznia 2025 r. Jak czytamy w preambule, celem inicjatywy jest oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej – "największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego". Uroczystości odbyły się także w Piotrkowie Trybunalskim.
Pamiętajmy, że 14 lutego to jest ten dzień, kiedy Armia Krajowa powstała, trzeba upamiętniać podziemie, jakie walczyło z czynnie z hitlerowcami. Naszą rolą jest pamiętać o tych, którzy byli przywódcami a w szczególności pierwszym przywódcy generale Stefanie "Grocie" Roweckim. Powinniśmy pamiętać o historii poprzez lekcje, które wtajemniczą młodzież w świat Armii Krajowej - mówił Mariusz Staszek, przewodniczący Rady Miasta.
Dzisiaj jest to pierwsze takie miejsce, gdzie uczciliśmy pamięć Żołnierzy Armii Krajowej. Pamiętamy - bo to jest ważne, że ziemia piotrkowska włożyła ogromny wkład w walki, w działanie Armii Krajowej zwłaszcza 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Pamiętamy nie tylko w Piotrkowie, ale i na całej ziemi piotrkowskiej, która była umęczona krwią Polskich Żołnierzy za naszą wolność - mówił Michał Tokarski, wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego.
Wspomnienia Rudolfa Majewskiego "Leśniaka"
O godzinie 15:00 na cmentarzu wojskowym w Piotrkowie zostaną złozone kwiaty pod pomnikiem Rudolfa Majewskiego. mjr. Rudolf Majewski ps. „Leśniak” – żołnierz Wojska Polskiego, dowódca 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu we Wronkach.
Pozostałe uroczystości
- godz. 19 – msza święta w Kościele oo. Bernardynów, po mszy ok. godz. 20 zaplanowano składanie kwiatów pod tablicą umieszczoną na kamienicy przy ul. Słowackiego 1).
Kolejna uroczystość związana z obchodami odbędzie się w niedzielę, 16 lutego, o godzinie 11. Wiceprezydent Katarzyna Pabich-Gaj złoży kwiaty pod Pomnikiem Pamięci przy ulicy Budki. Pomnik ten upamiętnia rozstrzelanych przez hitlerowców partyzantów i mieszkańców Piotrkowa. Do pamiętnej egzekucji doszło 12 lutego 1944 r. o godz. 9 na nasypie kolejowym.
Święto pamięci żołnierzy AK uchwalił Sejm RP 9 stycznia tego roku w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej. Ponad 80 lat temu, 14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Źródła: Sejm.gov.pl, UM Piotrków, IPN