Sesja rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 8.00, trwała zaledwie kilka minut. Powody konieczności zwołania sesji w nadzwyczajnym trybie wyjaśniał wiceprezydent odpowiedzialny za oświatę w mieście.
- 9 grudnia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw – mówi Andrzej Kacperek. - Dwie istotne kwestie. Po pierwsze w wyniku wprowadzenia nowelizacji, nowe brzmienie otrzymał art. 28, który pozwala na objęciem subwencją oświatową dzieci w wieku 6 lat, które objęte są wychowaniem przedszkolnym. Druga zmiana, równie istotna, daje radzie gminy kompetencje do pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu, otrzymuje brzmienie: „Rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w wieku do lat 5 w prowadzonym przez gminę publicznym przedszkolu w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6, a więc powyżej 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu”
Dotychczas przepisy nie wskazywały maksymalnej granicy 5 lat.
Przyjęcie nowej uchwały jest konieczne po to, aby gmina mogła pobierać opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu (powyżej podstawy programowej) – takie stanowisko przyjęły służby prawne wojewody. Przypomnijmy, że opłata ta wynosi 1 zł za każdą kolejną godzinę (od szóstej godziny pobytu począwszy).
Radni przegłosowali projekt uchwały 22 głosami za, bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.