1 lipca weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dzięki niej osoby te skorzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach.
Zniesiono także limity finansowania rehabilitacji w ramach umów zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a niepełnosprawni nie będą potrzebować skierowania, by skorzystać ze świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wyroby medyczne na zlecenie (np. wózki) będą wydawane do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych bez uwzględnienia okresów użytkowania, natomiast o ilości zaopatrzenia comiesięcznego (np. pieluchomajtek) decydować będzie każdorazowo osoba uprawniona do wystawiania zlecenia - tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał już z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 21 milionów złotych na realizację zadań wynikających z ustawy. Część tych pieniędzy przeznaczy na świadczenia w zakresie rehabilitacji, a blisko 9 mln zł na dodatkowe wydatki związane z wyrobami medycznymi.
Zaplanowane zostały także działania edukacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na salach obsługi w Łodzi i w delegaturach są specjalne stanowiska dla niepełnosprawnych, uruchomiono także infolinię.
Informacje udzielane są codziennie w godz. 8-20 pod numerami telefonów:
42 299 92 75 - dla telefonów komórkowych i z zagranicy,
801 002 275 - dla telefonów stacjonarnych
oraz od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 pod numerem 42 275 41 21.