Mniej ścieków - czystszy zalew

Strefa FM Czwartek, 30 grudnia 20107
Znajduje się na terenie czterech gmin w trzech powiatach województwa łódzkiego. Zajmuje 2700 hektatów i ma 17 km długości. Zalew Sulejowski bo o nim mowa, staje się bajorem, który wkrótce może przestać być atrakcją turystyczną regionu.
Mniej ścieków - czystszy zalew

Zalew staje się natomiast królestwem sinic, czyli bakterii toksynotwórczych, które odstraszają wędkarzy oraz amatorów kąpieli. A wszystko przez wieloletnie zaniedbania.

 

Były plany, projekty i programy a działań niewiele. Gminy, na terenie których znajduje się Zalew zaczynają więc działać na własną rękę. Jedną z nich jest Sulejów, który często uznawany jest za największego truciciela zbiornika.

 

W 2011 roku zakończy się I etap kanalizowania miasta i modernizacja oczyszczalni ścieków.Co roku nad Zalew przyjeżdża wielu turystów z całej Polski. Ich zdaniem największy zbiornik regionu powoli staje się mało atrakcyjny, trafiają do niego ścieki z szamb, z pól a także z Pilicy. Wkrótce może się okazać, że zbiornik będzie czystszy, bowiem Sulejów rozpoczął ważną dla wszystkich inwestycję. Już za kilka miesięcy zakończy się proces kanalizowania Sulejowa, w tym samym czasie trwać będzie modernizacja sulejowskiej oczyszczalni ścieków.

 

Gmina Sulejów otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w kwocie blisko 20 milionów złotych, zaś całkowity koszt projektu to 22 miliony. Dzięki tej inwestycji jedna z głównych atrakcji regionu, czyli Zalew Sulejowski powinien odzyskać swój dawny blask.

 

To tylko pierwszy etap. W 2012 roku powinny się rozpocząć kolejne prace, tym razem skanalizowane zostaną pozostałe miejscowości gminy. Łącznie program, na który gmina chce pozyskać kolejne środku unijne, wyniesie 96 mln złotych.

 

Miejmy nadzieję, że po latach zaniedbań zamiast spotkań, narad i dyskusji przyjdzie wreszcie czas na działanie. W przeciwnym razie Zalew Sulejowski nie będzie atrakcją regionu, a jego zmorą.Posłuchaj materiału Kamila Budnego – Strefa FM


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

swan ~swan (Gość)30.12.2010 19:58

Sulejów powinien korzystać z ujęć wody poniżej miasta.Pijąc własne ścieki być może zbudowano by w szybkim tempie oczyszczalnie.O ile dobrze się orientuję to miasto już kiedyś dostało pieniążki na oczyszczalnię.Wybudowano za to głębinowe ujęcie wody pod lasem.

00


kasiek ~kasiek (Gość)30.12.2010 17:30

proponuje jeszcze przejechac sie, chociazby do Barkowic Mokrych po sezonie. Smieci, ktore zostawiaja amatorzy przyrody, zalegaja wszedzie. Pozdrawiam pomyslodawce umieszczenia kontenera bezposrednio przy zalewie (bardzo estetyczny obrazek), ktory to kontener stal sie jak widze okazja do oszczednosi na wywozie smieci z okolicznych gospodarstw. Hmm moze i lepiej tak niz do lasu.

00


edsf ~edsf (Gość)30.12.2010 11:58

zalew nigdy nie powinien powstać , ot cała prawda , gdyby go nie było to nie było by też i problemów ,które są teraz z powodziami itp.

00


P51 ~P51 (Gość)30.12.2010 10:26

"bn" napisał(a):
Prawda tutaj gdzieś jest ale jaka jest to prawda to tylko nieliczni wiedzą.


A w kontekście tego temat staje się michą wody z mydłem, w którym my-naiwniacy-nawzajem bijemy pianę...
Spisek za spiskiem wokół nas...
I zdrada...

00


bn ~bn (Gość)30.12.2010 10:02

"Każda oczyszczalnia na wagę złota" ???? - myślisz że jak więcej oczyszczalni powstanie to rzeki, odbiorniki będą czystsze ? grubo się mylisz. Budowa oczyszczalni ma przede wszystkim stymulować rozwój gospodarczy a w dalszej kolejności ma chronić środowisko. Masom wkłada się kit do głowy żeby biznes się kręcił. Oczywiście nie ma się tu na kogo obrażać tak już jest z większością rzeczy. To jest oczywiście temat dość skomplikowany i sprowadzanie go do takiego poziomu jak opisałem jest trochę nieuczciwe ale o to chodzi żeby Kowalski nie musiał wszystkiego wiedzieć. Prawda tutaj gdzieś jest ale jaka jest to prawda to tylko nieliczni wiedzą. Kolejne hasło które nam zakuwają to Stop CO2. Instalacja wychwytywania CO2 wymaga dostarczenia energii na poziomie 30% mocy bloku energetycznego z którego usuwa CO2, a gdzie tu jeszcze koszty magazynowania i transportu CO2 ? Jakie to są ogromne pieniądze ? Mimo tego wprowadzamy u nas taki system i wszyscy się cieszą że chronimy środowisko. Może na tym nie stracimy w kontekście opłat za emisje, ale z pewnością z ochroną środowiska ma to mniej wspólnego niż sobie wyobrażamy.... A co do mentalności "chłopów" to w kontekście tego wszystkiego to bym sie zastanowił nad prawidłowością ich rozumowania

00


klet ~klet (Gość)30.12.2010 09:53

"P51" napisał(a):
Każda oczyszczalnia ścieków na wagę złota! Ale równie wielkim problemem jak toksyczne ścieki są nawozy sztuczne spłukiwane z pól.A nawozy te sypane są bez opamietania-by podkęcić maksymalnie plony...
Tutaj więc każda gmina wokół zalewu ma pole do popisu.Ale jestem pesymistą-mentalność zwykłych ludzi,rolników jest jak skalna opoka-zmienia sie dopiero po kilku pokoleniach...;-(


Rolnicy stosują nawozy sztuczne, środki ochrony roślin, pestycydy tylko dlatego, że rynek, świat tego wymaga. Dziś nie liczy się zdrowa żywność tylko koszt jej wytworzenia. Nie możesz zrzucać winy na rolników gdyż oni tak samo jak Ty muszą z czegoś żyć. Muszą stosować nawozy mineralne by sprostać wymogom rynku, wymogom agrotechnicznym.
Weź pod uwagę też fakt, że obecne nawozy są słabe ich skład wartościowy jest mizerny. Dlatego stosowane będzie jeszcze więcej nawozów i środków ochrony roślin.
Problem jest taki, że od wielu, wielu lat podatnicy płacą podatki od wszystkiego, a rząd, gminy się bawią za te pieniądze bez żadnych konsekwencji. Teraz nagle pojawia się problem zanieczyszczonego Zalewu, a gdzie są te wpłacone podatki ? Gdzie jest program Pilica 2000 ?
Może ten materiał Ci pomoże:
http://gemciu.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=282:rolnictwo-czyli-jak-naley-uprawia-ten-zawod&catid=42:wiedza-i-ciekawostki&Itemid=62
Lub ten:
http://gemciu.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=329:na-rolnictwo-wydajemy-wicej-ni-francja&catid=40:wiadomoci-z-kraju&Itemid=60
Albo ten:
http://uwaga.onet.pl/39357,news,,chemia_zabija_nie_tylko_chwasty,reportaz.html

Komentarz był edytowany przez autora: 30.12.2010 09:55

00


P51 ~P51 (Gość)30.12.2010 08:52

Każda oczyszczalnia ścieków na wagę złota! Ale równie wielkim problemem jak toksyczne ścieki są nawozy sztuczne spłukiwane z pól.A nawozy te sypane są bez opamietania-by podkęcić maksymalnie plony...
Tutaj więc każda gmina wokół zalewu ma pole do popisu.Ale jestem pesymistą-mentalność zwykłych ludzi,rolników jest jak skalna opoka-zmienia sie dopiero po kilku pokoleniach...;-(

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat