Zalew staje się natomiast królestwem sinic, czyli bakterii toksynotwórczych, które odstraszają wędkarzy oraz amatorów kąpieli. A wszystko przez wieloletnie zaniedbania.
Były plany, projekty i programy a działań niewiele. Gminy, na terenie których znajduje się Zalew zaczynają więc działać na własną rękę. Jedną z nich jest Sulejów, który często uznawany jest za największego truciciela zbiornika.
W 2011 roku zakończy się I etap kanalizowania miasta i modernizacja oczyszczalni ścieków.Co roku nad Zalew przyjeżdża wielu turystów z całej Polski. Ich zdaniem największy zbiornik regionu powoli staje się mało atrakcyjny, trafiają do niego ścieki z szamb, z pól a także z Pilicy. Wkrótce może się okazać, że zbiornik będzie czystszy, bowiem Sulejów rozpoczął ważną dla wszystkich inwestycję. Już za kilka miesięcy zakończy się proces kanalizowania Sulejowa, w tym samym czasie trwać będzie modernizacja sulejowskiej oczyszczalni ścieków.
Gmina Sulejów otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie blisko 20 milionów złotych, zaś całkowity koszt projektu to 22 miliony. Dzięki tej inwestycji jedna z głównych atrakcji regionu, czyli Zalew Sulejowski powinien odzyskać swój dawny blask.
To tylko pierwszy etap. W 2012 roku powinny się rozpocząć kolejne prace, tym razem skanalizowane zostaną pozostałe miejscowości gminy. Łącznie program, na który gmina chce pozyskać kolejne środku unijne, wyniesie 96 mln złotych.
Miejmy nadzieję, że po latach zaniedbań zamiast spotkań, narad i dyskusji przyjdzie wreszcie czas na działanie. W przeciwnym razie Zalew Sulejowski nie będzie atrakcją regionu, a jego zmorą.Posłuchaj materiału Kamila Budnego – Strefa FM