Młotowiertarka - zastosowanie i parametry
Młotowiertarki nazywane są także młotami udarowo-obrotowym. Udar w urządzeniach generowany jest elektropneumatycznie, dzięki czemu nie ma konieczności dociskania sprzętu do powierzchni, a wręcz jest to niewskazane. Młotowiertarki to narzędzia, które pozwalają wywiercić otwory w twardej powierzchni. Są przeznaczone do znacznie cięższej pracy niż zwykłe wiertarki udarowe i pozwalają wykonać większe otwory. Jednak są też od nich cięższe i mniej precyzyjne. Młotowiertarki umożliwiają także wiercenie bez udaru i kucie. Wyposażone są z reguły w uchwyt typu SDS.
Młotowiertarki zasilane są najczęściej z sieci, jednak niektóre modele wykorzystują akumulatory. Do kucia i wiercenia wykorzystywane są wiertła SDS, a czasami SDS Plus lub SDS Max, charakteryzujące się większą średnicą. W urządzeniach można stosować także dłuta i szpicaki do wykuwania otworów i rozkruszania materiałów. Kucie obciąża młotowiertarkę, dlatego powinno być wykonywane przez maksymalnie 30% czasu w porównaniu do długości wiercenia.
Zastosowanie młotowiertarek jest bardzo szerokie. Urządzenia pozwalają wiercić z udarem, skuwać twarde powierzchnie, wykonywać otwory i bruzdy w ścianach czy stropach, skuwać stare posadzki i okładziny ścienne. Mogą też służyć jako wkrętarki. Nie wszystkie młotowiertarki mogą nadawać się do kucia. Jest to możliwe jedynie podczas pracy urządzeniem wyposażonym w funkcję udaru bez obrotów.
- Sprawdź dostępne młotowiertarki na narzedzia.pl.
Młoty kujące - do czego służą?
Młoty kujące to narzędzia przeznaczone do kucia w kamieniu, betonie, skuwania tynków i kafelków, wykonywania przebić w posadzkach i ścianach. Używane są w pracach remontowych, budowlanych i rozbiórkowych. Specjalistyczne modele pozwalają na kucie betonu i asfaltu. Młoty kujące do zastosowania amatorskiego charakteryzują się większą uniwersalnością i mają z reguły mniejsze rozmiary. Można je podzielić na młoty udarowe SDS, SDS Plus, SDS Max oraz młoty wyburzeniowe.
W młotach kujących jednym z najważniejszych parametrów jest moc. Niezwykle istotne są także siła pojedynczego udaru i jego częstotliwość. Im są wyższe, tym w twardszych materiałach pozwalają kuć. Urządzenia powinny być wyposażone także w system antywibracyjny, który tłumi drgania przenoszone na operatora maszyny.
Młot kujący czy młotowiertarka - co wybrać?
Urządzenia przeznaczone do ciężkich prac budowlanych wykorzystywane są zarówno w pracy profesjonalistów, jak i podczas generalnych prac remontowych przeprowadzanych w domach. Rozwiązania dla profesjonalistów i amatorów różnią się przeważnie mocą, wielkością i wagą urządzeń. Nie zawsze i nie do każdej pracy najlepsze będą elektronarzędzia o największej sile.
Wybór pomiędzy młotem kującym a młotowiertarką uzależniony jest od prac, jakie mają być wykonane za pomocą tych narzędzi. Podstawową różnicą pomiędzy młotem kującym a młotowiertarką jest możliwość wiercenia, którą mają jedynie te drugie. Dlatego młotowiertarki są urządzeniami bardziej uniwersalnymi. Do kucia dużych powierzchni i prac wyburzeniowych z pewnością lepiej sprawdzi się młot kujący, który odznacza się większą siłą i może być wykorzystywany nawet do skuwania takich powierzchni jak asfalt, płyty betonowe czy chodniki. Wadą tego urządzenia jest duża masa, która w przypadku młotów wyburzeniowych może sięgać nawet 30 kg. Wymagają one pewnej ręki i wprawy, dlatego raczej nie zaleca się ich dla początkujących. Jeżeli jednak narzędzie ma być wykorzystywane rzadziej, a przy tym powinno umożliwiać także wiercenie otworów w twardych materiałach, warto wybrać młotowiertarkę. To również lepsze rozwiązanie dla amatorów majsterkowania. Urządzenia tego typu są także lżejsze, co przekłada z kolei się na komfort ich użytkowania i swobodę wykonywanych prac.
W sklepie narzedzia.pl znajdziesz młoty kujące znanych producentów. Wejdź na adres: https://www.narzedzia.pl/mloty-kujace,c12401/ i sprawdź dostępne modele.