Minister Moskwa: ograniczymy podwyżki cen ciepła dla obywateli

PAPKraj Sobota, 14 stycznia 202341
- Wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy mające jeszcze mocniej chronić odbiorców ciepła; zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki dla obywateli - przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pomoc ma trafić też do tzw. odbiorców wrażliwych, czyli do szkół, szpitali czy żłobków.
fot.: PAP fot.: PAP

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreśliła, że "przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu". "Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki dla obywateli" - przekazała w piątkowym wpisie na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 

Rzecznik resortu Aleksander Brzózka, dopytywany przez PAP w piątek, do kogo trafi pomoc, wskazał m.in. na mieszkańców bloków - odbiorców ciepła systemowego, a także na tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

 

W czwartek źródło zbliżone do rządu informowało PAP, że w najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło.

 

W ubiegłym roku w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii m.in. gazu i węgla parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców.

 

Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

 

Uzasadniając ustawowe ograniczenie podwyżek cen za ogrzewanie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że - po wprowadzeniu tzw. ciepła z rekompensatą - maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.

 

Mimo wejścia w życie tych przepisów w wielu miejscach podwyżki były większe i znacznie przekraczały zapowiadane 40 proc.

 

Wynika to m.in. z wyjściowej stawki za ciepło, jaką do tej pory płacili mieszkańcy. Jeśli była ona znacznie niższa od średniej krajowej, a sytuacja na rynku zmusiła wytwórcę do podniesienia ceny, to mimo zastosowania mechanizmu ceny z rekompensatą, procentowy wzrost ceny ciepła mógł przekroczyć 40 proc.

 

W ustawie, która wprowadziła ceny ciepła z rekompensatą zastosowano bowiem pułapy cen, których nie można przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami - 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego ze źródeł gazowych, czyli ciepłowni gazowych oraz 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach, czyli np. w ciepłowni opalanych węglem.

 

Źródło informowało PAP, że jednym z rozwiązań, które ma zostać zaproponowane jest częściowy powrót do starej taryfy, czyli tej obowiązującej przed 1 października 2022 r.

 

"Jeśli nowa taryfa ciepła obowiązująca po 30 września 2022 roku wprowadzałaby podwyżki wyższe niż 40 proc. wówczas będzie stosowana skorygowana cena - +stara taryfa+, która obowiązywała do końca września ub.r., powiększona maksymalnie o 40 proc. Cena wytworzenia ciepła nie będzie mogła być jednak wyższa niż obowiązujące już pułapy, czyli 150 i 103 zł" - powiedziało w czwartek PAP źródło.

 

W czwartek PKN Orlen poinformował, że PGNiG Obrót Detaliczny (należący do Grupy Orlen) wprowadza nowe rozwiązanie, które w 2023 r. zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 zł za MWh za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych. By skorzystać z tej oferty wymagane będzie podpisanie stosownego porozumienia ciepłowni z koncernem. (PAP)

 

autor: Michał Boroń

 

mick/ amac/

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

9


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)14.01.2023 21:10

Uważam zasadniczo, że pani ministra powinna w pierwszej kolejności zacząć od zmiany nazwiska ! Reszta pójdzie z górki !

94


Ja ~Ja (Gość)14.01.2023 15:45

Plan PIS:
Za sprawą możliwości które dają im obecne fuzje wszelkich spółek i przejmowanie kolejnych mogą kształtować sobie ceny jak chcą.
Podniosą więc ceny jak im pasuje by później nagle jak rycerz na białym koniu pomoc społeczeństwu i obniżyć to co podnieśli. A najlepsze jest to że tak czy tak wyjdą na tym na plus gdyż podnosząc np opłaty na ogrzewanie o 90 % pozniej blokując ich dalszy wzrost i tak spółki skarbu Państwa i tak będą o 90 % do przodu. Najlepsze w tym jest to że ludzie będą i tak myśleć że dzięki nim nie płacą więcej choć de facto i tak będą płacić więcej.

243


ja ~ja (Gość)14.01.2023 16:36

A kto i z czego dopłaci spółdzielniom?

123


gość. ~gość. (Gość)14.01.2023 17:47

Pewnego razu do rabina przychodzi Żyd i płacze mu : "Rebe, ja już nie mogę wytrzymać, mam tak źle w życiu, tłoczymy się z żoną i dzieciakami w małym domku, trudno nam i w ogóle bieda." Rabin myśli, myśli i mówi "sprowadź sobie do domu teściową i wróć za tydzień".
Po tygodniu Żyd przychodzi. Rabin pyta go czy pomogło, a Żyd, że nie, że jest jeszcze gorzej, bo żona i teściowa się kłócą o to jak wychować dzieci, jak porządki robić, co gotować do jedzenia. Rabin poleca zatem Żydowi wziąć do domu kozę i wrócić za tydzień.
Mija tydzień, Żyd, niewyspany, zmęczony i zatroskany przychodzi. Okazuje się, że nie dość, że ciasno i źle i hałas, i gderanie to jeszcze smród, bród i koza wszystko nadgryza. Rabin udziela zatem ostatniej rady : "Odpraw teściową i wygoń kozę, a potem wróć po tygodniu".
Mija kolejny tydzień i Żyd przychodzi. Rabin pyta go jak tam mu się wiedzie, a ten, zadowolony odpowiada : "No Rebe, teraz, to ja mam jak w raju".

160


al ~al (Gość)14.01.2023 16:50

Skoro ciepłownia jest na gaz to taniej będzie odłączyć sie od rury ciepłowni zakupić kocioł na gaz w swoich wspólnotach [ cena gazu taka sama } odejdą koszty drakońskich wynagrodzeń prezesa , płacy pracowników ,strat w przesyle, emisji CO2 , koszty obsługi węzłów cieplnych a oszczędności będą spore.
]
]

150


bn ~bn (Gość)14.01.2023 16:35

Nie blokujcie komentarzy na temat niegospodarności prezydenta Chojniaka.

170


Mi.To. ~Mi.To. (Gość)14.01.2023 15:20

Nie dość, że piękna to jeszcze wielki pisowski intelekt. Znów dzielą Polaków na tych co mają dopłaty i na tych co dopłacają do pisowskich nieudaczników.

144


go?ć_xyz ~go?ć_xyz (Gość)14.01.2023 15:19

Jak można wydać ustawę, którą instytucje takie jak ciepłownia mają w głębokim poważaniu, a URE jeszcze im przyklaskuje. Dobrze, że jesteśmy w Unii,bo inaczej byśmy z chłodu i głodu zdechli,ale według Pani Moskwy szanowny Pan Obajtek nas ogrzeje i nakarmi. Koniecznie głosujecie na PiS,to dalej będziecie mieć ustawy, którymi można sobie tyłek podetrzeć.

181


ZXZXZX ~ZXZXZX (Gość)14.01.2023 12:58

Obiecanki cacanki ............ miało być tylko 40% a jest 100, 200 czy więcej.
Pani Minister zapomniała co obiecywała, powstała wolna amerykanka i samowola m.in. w Piotrkowie Tryb.

270


go?ć_bodzio ~go?ć_bodzio (Gość)14.01.2023 14:47

Nasz wspaniały rząd dzielnie walczy z problemami które sam stworzył

190


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat