Advertisement

Miniaturowa kolej znów zachwyca w Piotrkowie

Niedziela, 26 czerwca 202211
W ten weekend Piotrków Trybunalski zdecydowanie stał się stolicą modelarstwa kolejowego. Mieszkańcy miasta oraz przybyli goście mogą w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 podziwiać liczne modele i makiety, a nawet wzbogacić się o ciekawe eksponaty i gadżety. To za sprawą V Trybunałów Modelarstwa Kolejowego. W sobotę (25.06.2022) imprezę odwiedziło wielu pasjonatów tego rodzaju rozrywki. W niedzielę także jest na to szansa.

Ładuję galerię...

Trybunały Modelarstwa Kolejowego powróciły do Piotrkowa po latach nieobecności, spowodowanej głównie pandemią koronawirusa. Organizatorzy cieszą się, że znów mogli odwiedzić piotrkowian.

Możemy tutaj oglądać kolejki modelowe w różnych skalach. Ich tworzenie na pewno wymaga od modelarzy mnóstwa czasu, cierpliwości, determinacji i... wyrozumiałej żony. Niezbędna jest też oczywiście pasja. Po przybyłych widać, że zainteresowanie tematem jest żywe. Największą imprezę mieliśmy tu w 2017 roku, kiedy przewinęło się około 5 tysięcy ludzi. Teraz, po pandemii, powoli dążymy do tej dawnej glorii. Trybunały wróciły i z roku na rok będą się rozrastać. Już teraz mamy wśród nas wystawców z Niemiec oraz z Gubina przy granicy polsko-niemieckiej. W przyszłym roku odwiedzą nas być może goście z Włoch. Najbardziej zaangażowani modelarze zostaną nagrodzeni za wysiłek włożony w stworzenie swoich dzieł - mówi Robert Reszka, jeden z organizatorów imprezy.

 

Specjaliści, którzy modelarstwem zajmują się od lat podkreślają, że piotrkowska impreza stoi na najwyższym poziomie.

Są z nami wystawcy, których makiety robią wrażenie. Godny uwagi jest na przykład most Jensa Petermanna. Nie każdy o tym wie, ale wykonano go z kartonu. To niesamowita praca. Oprócz podziwiania możemy też podczas Trybunałów nabyć specjalny asortyment związany ze skalą TT (1:120 - red.). Poza tym są też polskie wagony, bardzo atrakcyjne. Polecam, bo warto docenić także naszych producentów - dodaje Sylwester Strzelczyk, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Modelarzy.

 

W niedzielę dowiemy się kto zostanie laureatem prestiżowego konkursu i otrzyma „Złotą Szynę”. Z kolei w sobotę rozstrzygnięto plastyczne zmagania, za pomocą których organizatorzy i przedstawiciele piotrkowskiego Ośrodka Działań Artystycznych, zaangażowali w imprezę również najmłodszych.

Konkurs adresowaliśmy do dzieci, a jego tematem była "Fantastyczna Kolej". Oglądanie prac dziecka to olbrzymia przyjemność. One charakteryzują się nieograniczoną fantazją i spontanicznością. Tu nie ma żadnych ograniczeń w sposobie kreowanego świata. Naszym zadaniem jako dorosłych jest to, by zachęcać najmłodszych do brania udziału w takich przedsięwzięciach. To pomaga umacniać ich poczucie własnej wartości oraz uczy samodzielności. No i warto pamiętać o satysfakcji ze zdobytej nagrody - mówi Andrzej Hoffman, dyrektor ODA.

A tym razem, zdaniem jurorów, najlepszy okazał się 9-letni Wojtek.

Ja narysowałem pociąg, który jedzie po linie na księżyc. Udało się zająć pierwsze miejsce. Na co dzień interesuje się koleją. W domu mam kilka kopert, w których trzymam rysunki pociągów i tych rzeczywistych, i zaprojektowanych przeze mnie - wyjaśniał laureat.

 

W niedzielę wystawców zgromadzonych wokół V Trybunałów Modelarstwa Kolejowego można odwiedzać do 17.00.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miłosierny ~Miłosierny (Gość)29.06.2022 08:55

Miałem okazję być z dzieckiem na wystawie. Największe wrażenia były na dziedzińcu szkoły gdzie dzieci mogły się przejechać kolejka. Nie wiem czemu nie było o tym żadnej informacji, plakatów? Trafiliśmy tam przez przypadek. Na sali było tak sobie. Duża kolejka w rogu była fajna. Niestety podzielam zdanie iż pokaz wypadł blado. Nie wiem czy to wina przerwy czy może kogoś innego. Może za rok będzie lepiej i wszystko bardziej oznaczone. Ocena trzy z plusem.

20


goœć_lokator ~goœć_lokator (Gość)28.06.2022 13:42

Ok, macie rację. Było słabo, ale czego się spodziewałeś po 4 latach przerwy? Wszystko musi od nowa ruszyć. Byłem na wszystkich edycjach. Obecną mogę porównać do pierwszej z 2014 roku, kiedy Panowie z ESM startowali. Była jeszcze słabsza, ponieważ były tylko 4 makiety. W tym roku było 9. Więc nie jest najgorzej jak na powrót z niebytu wydarzenia modelarskiego.

11


komentator nr 8 ~komentator nr 8 (Gość)27.06.2022 12:31

Faktycznie lipa w tym roku.

41


Ufo ~Ufo (Gość)26.06.2022 20:37

Fajnie że w Piotrkowie myśli się o takich atrakcjach, niestety ta impreza w porównaniu do innych była bardzo słaba. Dzieciaki znudzone bardzo szybko.

51


wiesniak ~wiesniak (Gość)26.06.2022 15:15

Gdzie na ul Slowackiego w Piotrkowie Tryb jest modelarnia.

30


Pasjonat ~Pasjonat (Gość)26.06.2022 11:30

Gdzie kupię dobry klej do sklejania szyn?

30


wiesniak ~wiesniak (Gość)26.06.2022 09:28

Gdzie w Piotrkowie Tryb.jest modelarnia,pracownia modelarska nie koniecznie kolejowa.

40


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.06.2022 11:40

Mam inną pasję ale nie napiszę bo nic takiego ciekawego nawet mnie nudzi

11


Dzesi ~Dzesi (Gość)26.06.2022 11:27

Mój chłopak ma wszystko miniaturowe i nikomu się tym nie chwali.

31


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat