Leczą, choć nie mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia

Wtorek, 10 marca 20155
Minęły dwa miesiące, odkąd swoją działalność rozpoczęło Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.

fot. Artur Wolski

Ładuję galerię...

Do 4 marca placówka przyjęła ponad 400 pacjentów leczonych w zakresie chemio- i radioterapii. Są to pacjenci przede wszystkim z województw łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego.

Placówka wyposażona jest w 43 łóżka, posiada również część ambulatoryjną. Problemem jest fakt, że Centrum nie ma podpisanej umowy z NFZ, ma jednak obowiązek leczyć osoby, których życie lub zdrowie jest zagrożone.

Poniedziałkową konferencję zorganizowano po to, aby podsumować dotychczasową działalność Centrum i poinformować o formie jego funkcjonowania. - Wiele osób musieliśmy odesłać ze względu na brak podpisanej umowy z NFZ. Na bieżąco informujemy pacjentów o tych niedogodnościach. Na pytanie, czy możemy leczyć, najprościej odpowiem, że możemy, bo wynika to z tego, że jesteśmy zarejestrowaną jednostką w Urzędzie Wojewódzkim. Czy możemy leczyć w pełni i czy mamy pełne prawa do leczenia? Niestety odpowiedź brzmi nie, ponieważ bez umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jesteśmy jednostką, która w powszechnym systemie ubezpieczeń ma możliwość zapewnienia pełnej usługi medycznej. Staramy się pogodzić te dwa światy. Działamy na podstawie zapisów art. 15 ustawy o podmiotach leczniczych, który jasno mówi, że podmiot, który jest zarejestrowany i który świadczy usługi medyczne ma obowiązek przyjąć każdego pacjenta w przypadku zagrożenia życia i zdrowia - mówił dyrektor Centrum Paweł Paczkowski.

Opinia pacjentów na temat jakości leczenia w tomaszowskim Centrum jest jednoznaczna. - Jest lepiej niż w domu. Warunki są naprawdę dobre, opieka dobra, w ogóle nie czuję, że leżę w szpitalu. Jestem z Opola, 300 km tutaj jechałem, córka załatwiła mi miejsce, bo w Opolu bardzo ciężko dostać się na onkologię. Proszę zobaczyć, jakie tutaj są warunki – telewizor, lodówka, łazienka. To jest już mój czwarty szpital, jak tu przyszedłem, to od razu poczułem się o 30% zdrowszy, a chorobę mam poważną, mam przerzuty na kręgosłup, na miednicę. Jeszcze nie widziałem takiego szpitala, tutaj warunki są o 200% lepsze niż w Opolu – powiedział nam jeden z pacjentów.

Tomaszowskie Centrum jest drugim na terenie województwa łódzkiego ośrodkiem onkologicznym.

- Staramy się przyjąć wszystkich pacjentów, którzy zgłaszają się na wizytę lekarską. Jeżeli nie możemy zaproponować leczenia, nasz koordynator szuka odpowiedniego ośrodka i stara się umówić w miarę naszych możliwości pacjenta na kontynuowanie terapii czy diagnostyki – informują pracownicy Centrum.

Wg najnowszych danych przyczyną co piątego zgonu w woj. łódzkim jest rak.


Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim przystąpiło do Zrzeszenia Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego. Decyzja o przyjęciu do Zrzeszenia tomaszowskiego Centrum Onkologii podjęta została podczas zorganizowanego dla dyrektorów szpitali szkolenia w sprawie pakietu onkologicznego.
- Szpitale powiatowe, szpitale miejskie i inne ośrodki lecznicze mają różnych założycieli i działają w różnych strukturach, dlatego celem Zrzeszenia jest wypracowywanie wspólnych stanowisk w różnych kwestiach związanych z funkcjonowaniem szpitali - powiedziała Bożena Łaz, prezes Zrzeszenia i jednocześnie dyrektor Szpitala Powiatowego w Wieluniu.
- Ośrodki onkologiczne Grupy Nu-Med z zasady powstają przy szpitalach. Współpraca ze szpitalami ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego też przystępujemy do Zrzeszenia. Chcemy rozmawiać, wymieniać doświadczenia i poglądy - wyjaśnia Paweł Paczkowski, dyrektor Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Tomaszowska onkologia jest jedną z 18 placówek Zrzeszenia Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego.


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Szacunek i wstyd za Piotrków ~Szacunek i wstyd za Piotrków (Gość)11.03.2015 07:28

Można? Można... a nie jak w Piotrkowie szanowni Państwo doktorowie, pierwszego dnia bez kontraktów zwykłe przychodnie rodzinne pozamykali... wstyd . Zbidnieli że ho ho...tutaj to są koszty... ogromne.

20


kacper liberał ~kacper liberał (Gość)10.03.2015 23:02

musza zatrudnić kogos z nfz albo rodzinke pracownikow to może pomoże w podpisaniu kontraktu

00


~PT ~~PT (Gość)10.03.2015 08:37

W tym kraju jedna paranoja goni drugą. To nasi politycy z ministrem zdrowia na czele są chorzy i ch trzeba leczyć.

50


juzek ~juzek (Gość)10.03.2015 08:48

To super nowoczesny ośrodek; pacjenci mają w pokojach łazienki, lodówki no i oczywiście plazmę. A do tego - może przede wszystkim - sprzęt do leczenia.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat